Kulakta Uğultu Neden Olur

Kulakta Uğultu Neden Olur

Kulak çınlaması; kulaklarda uğultu, tiz sesler veya diğer anormal seslerin duyulduğu durumları anlatmak için kullanılan genel bir terimdir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 2009 yılında yaklaşık 23 milyon yetişkin 3 aydan uzun süren kulak uğultusu ya da çınlaması rahatsızlığı yaşamıştır. Dolayısıyla bunun nadir olarak görülen bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Ancak rahatsız edici olduğu kesin ve sebebi pek çok farklı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi sadece uzun süre yüksek sese maruz kalma veya kulak kiri olabilir.

Meniere Hastalığı
Genellikle alerjiler, genetik nedenler, baş bölgesinde meydana gelen travmalar ve viral enfeksiyonlar nedeniyle oluşan Meniere hastalığı kulak içinde bulunan sıvının yoğunlaşmasına, hacim olarak genişlemesine ve iç kulağa basınç yapmasına neden olabilir. Belirtileri kulakta uğultu, baş dönmesi, işitme kaybı, kulakta basınçtır. Belirtiler ara ara şiddetlenebilir.

Kulak Kiri
Kulak kiri olarak adlandırılan balmumuna benzer madde esas olarak kulağın bakterilerden korunmasını sağlar. Ancak fazla biriktiğinde kulak kanalında kurumaya ve kaşıntıya neden olabilir. Normal olarak kulağı koruyan bu madde kulaktan dışarı doğru oluşur ve eskisi dışarı atılırken altında yeni koruyucu madde meydana gelir. Ancak bazen kulak temizleme çubukları kullanılırken eski kirin dışarı çıkması engellenir ve kulak kanalından içeri doğru itilir. Bu işitme kaybının yanı sıra kulakta uğultuya yol açabilir.

Hipertansiyon
Yüksek kan basıncının belirtileri arasında baş ağrısı, zihin karışıklığı, yorgunluk ve düzensiz kalp atışı haricinde kulakta uğultu da bulunmaktadır. Kan basıncını dışardan yükselten ilaçlar arasında steroidler, diyet hapları, nazal dekonjestanlar ve nonsteroid anti-inflamatuar ilaçları sayabiliriz. Hipertansiyon ayrıca obezite, böbrek hastalığı ve gebelik sırasında görülebilir.

Bu yazı kulak uğultusu neden olur, kulak uğultusu nedir, kulak uğultusunun sebepleri, kulak uğuldamasına bitkisel çözüm, kulak uğuldamasının nedenleri, kulağın uğuldaması, kulak neden uğuldar, kulak uğuldaması neden olur, kulak uğuldamasına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kulak uğultusu neden olur, kulak neden uğuldar, kulakta uğultu neden olur, kulak uğultusunun sebepleri, kulakta uğultu, kulak uğultusu nedir, kulakta uğultu nedenleri, kulaklar neden uğuldar, gebelikte kulak uğultusu, kulak uğultusu

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz