Kulakta Sıvı Toplanması Sorunu

Kulakta Sıvı Toplanması Sorunu

Kulakta sıvı toplanması genellikle orta kulak iltihabı sonucunda oluşmaktadır. Diğer bir nedeni ise işitsel tüpünde (östaki tüpü) yaşanan tıkanmalardır. Östaki tüpü kulaktan boğazın arka kısmına doğru sıvı akışı sağlar. Bu kanal tıklaı olursa sıvı orta kulak içinde sıkışır ve birikmeye başlar.

Her insanın kulağında sıvı toplanması oluşabilir. Özellikle çocuklar östaki tüpü anatomisi nedeniyle bu kulakta sıvı birikmesine daha yatkındır. Amerika Birleşik Devletleri’nin yayınladığı istatistiklere her yıl 2.2 milyon kulakta sıvı toplanması vakası görülmektedir.

Kulakta sıvı toplanması bazen hafif kulak ağrıları, duyma kaybı, konuşma dönemi öncesinde meydana geldiyse bebeklerde konuşmanın gecikmesi ve denge sorunlarına neden olurken bazı kişilerde bu belirtilerin hiç birisi görülmeyebilir.

Kulakta sıvı toplanmasının teşhisi (eğer belirtiler sizi doktora gitmeye zorlayacak kadar yoğun değilse) ancak düzenli kulak testleri sırasında yapılabilir. Bu test kulağın içine otoskop yerleştirilerek kulak zxarı arkasındaki sıvı seviyesi ölçülür. Oldukça basit bir işlemdir ve kısa sürede tamamlanır.

Diğer bir kontrol yöntemi ise timpanometri’dir. Timpanometri otoskop gibi kulağın içine bir cihaz yerleştirilerek yapılır. Farkı bu sefer cihaz kulak kanalının dış kısmına yerleştirilir. Bu test sırasında sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için sabit durmak, yutkunmamak ve konuşmamak önemlidir. Cihaz kulak içindeki basıncı ölçerek bir ton yaratır. Bu ton timpanik membran tarafından geri yansıtılır ve timpanogram adı verilen bir grafik oluşturulur. Eğer kulak içinde sıvı toplanması varsa geri yansıtılan ses dalgalarında anormallikler görülür.

Kulakta sıvı toplanması tedavisi eskiden daha çok ilaçlarla yapılırken günümüzde sıvı akışına engel olan tıkanan kanala küçük bir müdahale yapılarak sıvının boşlaması sağlanmakta. Eğer orta kulak iltihabı varsa yine antibiyotik tedavisine başvurulabilir.

Bu yazı kulakta sıvı olması, kulakta sıvı birikmesi belirtileri, kulak sıvısının artması, kulak sıvısı nedir, kulak sıvısının oynaması, kulağın sıvı toplaması konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kulakta sıvı birikmesinin nedenleri, kulakta sıvı birikmesi tedavisi, kulakta sıvı birikmesi, timpanometri nedir, kulakta sıvı birikmesinin tedavisi, timpanometri testi, kulak sıvısı nedir, kulakta sıvı birikme tedavisi, kulak sıvısı, kulakta sıvı birikimi belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz