Kulak Kiri Nedenleri ve Temizliği

Kulak Kiri Nedenleri ve Temizliği

Bu yazımızda benimde oldukça dertli olduğum bir konu hakkında araştırma yapmak istedim. Konumuz kulak kiri. Neden oluşur, sebepleri, zararları ve hatta faydalarına kadar bir çok konuda kulak kirini incelemek istiyorum bugün.

Kulak Kiri Nedir Neden Olur: Kulak kirinin tıp dilinde adı buşon olarak geçer. Fransızca bir kelime olan buşon iki türli olur. Birincisi kuru ve sert olan kulak kiri, diğeri ise ıslak ve daha yağlı olan kulak kiriAsya ülkelerinde genelde kuru kulak kirine rastlanırken, Avrupa ve Amerika kıtasında ise daha ıslak ve yağlı kulak kirine rastlanır. 

Bazı insanlarda kulak kirine az rastlanması aslında iyi bir durum değildir. Zira kulak kiri az olanlar daha sık ve kolay şekilde kulak enfeksiyonlarına yakalanır. Kulak kiri çok olanlar ise kısmi işitme kayıpları yaşayabilir.

Peki bu kulak kiri nasıl oluşur derseniz cevabımız net; içeride biriken deri döküntüleri ve kulak dışından giren tozların birleşmesiyle kulak kiri meydana gelir.

Şunu unutmayın ki kulakta kir oluşması pislikten veya temizlik eksikliğinden kaynaklanan bir durum değildir. Aksine olmazsa olmaz bir vücut işlevidir. Sadece kulak kiri oluştuğunda kulak çöpü ile temizlemeniz yeterlidir. Temizleme işlemini asla farklı cisimler ile yapmayınız aksi halde kulak zarına ve kulak içine doğru mevcut kulak kirlerini itip biriktirmekten başka bir şey yapmazsınız. Şimdi kısaca kulak kirinin bazı insanlarda neden daha çok oluşma sebebini inceleyelim.

Kulak Kiri Birikimine Genellikle;
– Kişinin kulağını temizlemek için yabancı cisimler sokması,
– Çok tozlu ve kirli ortamlarda çalışılması ya da durulması,
– Dış kulak yolundaki darlık nedeniyle kulak kirinin dışarı atılmasında zorluk çekilmesi,
– Denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi,
– Kulak tıkacı ve işitme cihazının kullanılması veyahut yanlış kullanılması,
– Cerumen adı verilen kulak salgısının aşırı miktarda salgılanması,
– Cerumen salgısının çok koyu ve yapışkan olması neden olmaktadır.

Gördüğünüz gibi kulakta kir oluşması gayet doğal bir durumdur, sadece farklı sebeplerden dolayı herkeste kulak kiri oluşma oranı değişkenlik gösterir.

Bu yazı kulak kirinin zara yapışması rengi belirtileri zararları vakumla temizlenmesi çok olması siyah olması kokması nedenleri kulak kiri neden olur ne işe yarar ne renk olur neden oluşur kokar akmaz kulak kiri nasıl temizlenir geçer akıtılır oluşur çıkar yumuşatılır önlenir kulak kirine ne iyi gelir bitkisel çözüm gliserin oksijenli su çözüm konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kulak kiri neden olur, kulak pisliği neden olur, kulak kirine doğal çözüm, kulak kirine bitkisel çözüm, kulak kirinin zara yapışması, kulak kiri temizleme bitkisel, kulak kiri neden oluşur, kulak icindeki pislik nasil gecer, kulak kiri neden kokar, kulak kiri nasıl olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz