Kulak Arkası Şişmiş Lenf Düğümlenmesi

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • Kulak Arkası Şişmiş Lenf Düğümlenmesi için yorumlar kapalı
  • 2.043 kez görüntülendi

Kulak Arkası Şişmiş Lenf Düğümlenmesi

Kulak Arkası Şişmiş Lenf Düğümlenmesi

Kulak arkasında görülen şişlikler genellikle vücutta enfeksiyon işareti olsa da bazen ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabiliyor. Eğer kulak arkasındaki beze uzun süredir varsa tıbbi müdahale gerektiren önemli bir durum olabilir; hemen doktora başvurmanız gerekir. Pek çok kişi kulak arkası şişmiş lenf düğümlenmesi ile karşılaştığında bunu ciddiye almamaktadır; eğer sizde böyle bir durum varsa düzenli olarak kontrol etmeli, gerektiği durumlarda doktora başvurmalısınız.

Lenf Düğümlenmesi Neden Oluşur?

Lenfler vücuttaki değişikliklere ve enfeksiyonlara çabuk tepki veren hassas bir bölümdür. Lenf düğümlenmesine sebep olan nedenler şunlardır:

  1. Enfeksiyon

Virüs, bakteri ya da mantar kaynaklı olan virüsler vücuda girdiği zaman lenf bezleri antikor üretmek için çok çalışır ve bazen enfeksiyon çok şiddetliyse çalışmasına bağlı olarak şişebilir.

  1. Yaralanma

Özellikte boyunda görülen yaralanmalar, vücudun bir an önce iyileşmek için çabalamasından dolayı lenf düğümlenmesi gibi bir sorunla karşılaşmak mümkündür.

  1. Bağışıklık Sorunları

Haşimato hastalığı, deri veremi gibi bağışıklık sistemi sorunları da lenf bezlerinin şişmesi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

  1. Kanserler

Bazı kanser çeşitleri de lenf düğümlenmesi için altyapı  neden olabilmektedir.

Lenf Düğümlenmesi Tedavisi

Doktorunuzun önerdiği tedavilerle birlikte evde uygulayacağınız kürler de lenf düğümlenmesi problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Tıbbi Tedavi

Lenf düğümlenmesi için doktorlar genellikle enfeksiyon olan bölgeyi tespit ederek antibiyotik tedavisi uygulamaktadırlar. Kapılan enfeksiyon türü uygulanacak tedaviyi de şekillendirecektir. Lenf düğümlerinde görülen bu şişliğin tespit edilmesi için doktorlar testler ve röntgen gibi tetkikleri uygun görmektedirler.

Evde Yardımcı Tedavi

Sıcak kompress ile rahatlama sağlayabilirsiniz; ancak çok sıcak malzemelerden kaçınmak gerekir. Vücuttaki enfeksiyonlardan kaynaklı şişmiş lenf bezleri için vitaminli yiyecek ve içeceklerin de faydası olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.