Kulak Ağrısı: Yüzücüler Kulağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kulak Ağrısı: Yüzücüler Kulağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kulak, vücudunuzdaki işitme organıdır. Dış kulak, orta kulak ve iç kulak: Bu üç bölüme ayrılmıştır. Dış kısım veya pinna cilt ile kaplanan kıkırdaktan yapılmıştır. Ses titreşimleri, seçmeli kanaldan kulak zarına akar, sesi beyne giden sinir darbelerine dönüştürür, sıvı dolu yarı dairesel kanallar kokleaya bağlanır ve iç kulağın içindeki sinirler beyninize bilgi gönderir. dış kulaktaki veya iç kulaktaki ağrı, duyma yeteneğinizi engelleyebilecek çeşitli nedenlerden dolayı. Kulaklık takılıyken müzik dinlemek, sıkı kafa giymek, sert yüzeylerde yatmak, kulak delmek veya kulağınıza pislik sıkışması, uzun süre devam eden tüm bu şeyler kulaklarınızda ciddi ağrı yaratabilir.

Bir kulak ağrısı bir kulağı veya her iki kulağı aynı anda etkileyebilir ancak çoğu zaman bir kulaktır. Kulak ağrısı, ağrı hissi gelip sık sık baş ağrısına yol açan keskin ve yanma hissi bıraktıkça sinir bozucu olabilir. Geçici işitme kaybına neden olacak soğuk algınlığı, grip veya enfeksiyonların erken bir belirtisi olabilir.

Kulak ağrısı çoğunlukla bebeklerde ve yetişkinlerde görülür. Uzmanlar, her 4 bebekten 3’ünün, orta kulakta sıvı birikmesinden dolayı kulak enfeksiyonlarından rahatsız olduğunu tahmin ediyorlar. Bu, bebekleri tahriş eder ve sürekli ağlarken görülür.

Kulak ağrısı nedenleri:

Kulaklarınızdaki ağrıyı ateşleyebilecek birçok neden var, ancak bunlar arasında en yaygın olanı kulak enfeksiyonu. Bu enfeksiyon iki tipte olabilir: Otitis Media veya Otitis Externa, orta kulağın enfeksiyonu ve kulak kanalının enfeksiyonu.

Diğer sebepler şunlardır:

 • Hava basıncındaki değişiklikler
 • Pamuklu çubuk veya kulak kiri birikmesi kullanma
 • Kulakta istenmeyen nesneler
 • Soğuk algınlığı
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Enfekte diş
 • Dış kulakta egzama

Yüzücüler kulak:

Yüzücüler kulağı, kulak zarınızdan başınızın dışına, dış kulak kanalında akan bir enfeksiyondur. Genellikle yüzmeye gittiğinde oluşur ve ondan sonra kulağınızda bir miktar su kalır. Kulağınızda nemli bir ortam oluşur ve içindeki bakteri üremesine neden olur.

Kulaklarınıza parmak, pamuklu çubuk veya diğer keskin nesneler sokarak da oluşabilir.

Yüzücüler kulak tedavisi:

Yüzücü kulağını tedavi etmek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

 • Doktorunuzun önerdiği şekilde kulak damlası kullanın.
 • Kulağına hiçbir şey sokma.
 • Kulağınızın içine su girmesini önleyin.
 • Kulağınıza su girerse, kurutmak için bir saç kurutma makinesi kullanın.
 • Acıyı hafifletmek için, ılık bir bez veya alçakta ayarlanmış ısıtma yastığı uygulayın.

Kulak ağrısı tedavisi:

1. Kulak damlaları:

Kulaklarınızla ilgili herhangi bir sorun için alacağınız ilk cevap bir kulak damlasıdır, ancak bir kişinin kulak damlacıklarının antibiyotik yerine geçmediğini de unutmamak gerekir. Kulak damlası uyguladıktan sonra semptomlarınız devam ederse doktora gitmek için acele etmeniz gerekir.
Kulak damlaları, sıvı veya kulak kirinin neden olduğu kulak kanalında oluşan basıncı azaltabilir. Hasta yırtılmış bir kulak zarı ile uğraşırken işe yaramaz.

2. Masaj:

Nazik masaj, dişlerinizden kaynaklanan kulak ağrıları için çok iyi bir çözümdür ve çarpıcı bir baş ağrısına neden olur. Kulağınıza yakın hassas kaslara masaj yaparsanız, fazla sıvının drenajına yardımcı olur ve kulağınıza daha fazla tehlike girmesini önler.

Kulakların yanındaki yanak kaslarından kulakların arkasına ve boynun altından başlayarak yukarı veya aşağı doğru hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bir çok doktor da bu masaj kavramını destekliyor.

3. Soğuk veya sıcak bir kompres:

Kulağınızdaki iltihabı tek bir kolay ev ilacı ile halledebilirsiniz. Bir bez parçasını suya batırabilir, sıkabilir ve etkilenen kulağa yerleştirebilirsiniz. Bu, sinirleri soğutacak ve sürekli ağrıdan kurtaracak. Hangisinin kulağınıza daha iyi oturduğunu görmek için hem soğuk hem de ılık suyu deneyebilirsiniz.

4. Sarımsak:

Sarımsak, enfeksiyon söz konusu olduğunda, antimikrobiyal özellikleriyle bilinir. Ayrıca bir ağrı kesici olarak kabul edilir. Her gün bir diş sarımsak çiğnemek kulak enfeksiyonunu önleyebilir.

Ayrıca, yağ kahverengi hale gelinceye kadar biraz hardal veya zeytinyağı ile iki ila üç diş sarımsak pişirebilir, ardından suşu karıştırıp doğrudan kulağa uygulayabilirsiniz.

5. Soğan:

Enfeksiyonla mücadelede ve ağrıyı azaltmada yardımcı olabilecek bir diğer kök sebzesi.

İşlem sarımsak gibidir. Bir soğanı bir iki dakika kadar mikrodalgada ısıtmanız gerekir, sonra kulağa birkaç damla uygulayın. Bu ilacı deneyen bir kişinin, soğan damlasının on dakika sonra kulağından akması için uzanması gerekecektir.

6. Sakız çiğneyin:

Bu, kulak ağrısının irtifa değişikliği ve hava basıncı gibi nedenlerin giderilmesidir. O anda bir sakız çiğnemek, bu basıncı azaltmaya ve semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tüm bu ilaçlar bir doktor bulamadığınız zaman içindir. Bu çözümler kulağınızın gerektirdiği tıbbi yardıma olan ihtiyacın yerini asla alamaz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz