Kudret Narı ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Kudret Narı ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 783 kez görüntülendi

Kudret Narı ve Faydaları

Kudret Narı, Uzak Doğu ve Güney Amerika’da özellikle gıda ve ilaç olarak yetiştirilen bir bitkidir. Tropik iklimlerde, Amazon Havzasında, Karaip Adalarında, Asya ve Doğu Afrika’da doğal olarak bulunur. Sarmaşık şeklinde bir bitkidir ve yazın çiçek açar. Yelpaze şeklindeki yapraklarının kenarları dişlidir.

Kudret NarıKüçük sarı çiçekli, meyveleri olgunlaştığında turuncu renk alan kırmızı, kahverengi ve beyaz çekirdekli bir bitkidir. Bitkinin bütün kısımları ve özsuyu çok acıdır. Kudret Narının yaprakları ve meyvesi mineral, B vitaminleri, demir, fosfor ve kalsiyum açısından çok zengindir.

Kudret Narının kök ve yapraklarıyla hazırlanan çözeldiler basur şişkinliklerini indirmekte faydalıdır. Sadece yapraklarından elde edilen çözelti ise, öksürük kesici ve ateş dürücü özelliğine sahiptir. Aynı zamanda bağırsak kurtlarının düşürülmesine de yardımcı olur. Karaciğer bozuklukları ve kadınlarda kısırlık tedavisi için iyileştirici olarak olumlu etkileri vardır. İltihaplı yaraların tedavisinde de yararları çoktur.

Ülser, gastrit, kolit ve hemoroid gibi sindirim sistemi hastalıklarında çok etkili olduğu ispatlanmıştır. Haricen yanık, egzama, açık yaralar ve sedef gibi hastalıklarda merhem olarak kullanılır. Son yıllarda içerdiği substans Q sayesinde AIDS tedavisinde de değerli olabileceği konuşulmaktadır. Kudret Narının şeker düşürücü etkisi olduğunu bilmekte de yarar vardır.

Filipinler Sağlık Bakanlığının onayladığı Kudret Narı Hazırlanışı
Yaprakları yıkayıp küçük parçalar halinde bıçakla doğrayın
6 tatlı kaşığı doğranmış yaprağı 2 dolu su bardağı içine ilave edin
Karışımı 15 dakika ağzı açık bir kapta kaynatın
Soğuduktan sonra süzün
Günde 3 kez bir fincanın üçte biri kadar oranda için
Bunun yanısıra Kudret Narının faydaları sürgünlerini kaynatarak sabah akçam yarım fincan kadar yiyebilirsiniz.

Kudret Narı tümörlerde, romatizmada, sıtmada, yaralarda, şeker hastalığında, adet problemlerinde ve ateşli durumlarda kullanılmaktadır. Afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir. Uyuz, egzama ve deri hastalıklarının tedavisinde de etken rol oynar.

Mide Ülserine Karşı Kudret Narı Reçetesi
2 adet Kudret Narını doğrayıp, şişede bulunan 1 kg zeytinyağının içine koyun. Şişeyi mutlaka güneşte bırakın. Birkaç hafta sonra, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı içip bir saat kadar sırtüstü hareketsiz yatın. Bu karışım basur için içilebilir. Derideki yaralara sürülebilir. Mide ve derideki yaraların iyileşmesinde çok etkili bir bitkidir.

Bu yazı kudret narının zararları, kudret narının faydaları, kudret narının yan etkileri, kudret narı nedir, kudret narı neye yarar, kudret narı nelere iyi gelir, kudret narı nasıl tüketilir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kudret narının yan etkileri, kudret narı nelere faydalıdır, kudret narının yan etkisi varmı, kudret narı yan etkisi, kudret narı yan etkileri, kudret narı nelere faydalı, kudret narının zararları, kudret narı neye faydalıdır, narın gebeliğe etkisi, kudret narının faydaları ve zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.