Kudret Narı Nedir?

Rengi beyazdan canlı yeşile kadar değişir. 7 ila 30 cm uzunluğunda, timsah benzeri bir yüzeye sahip ve salatalık ailesine ait bir sebzedir. Olgun olanları daha acıdır. Ancak bu acı sebze diyabet tedavisi için geleneksel bir ilaçtır.

 

Diyabet Nedir?

Diyabet, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Vücut yeterince insülin üretmediğinde veya hücreler insüline dirençli hale geldiğinde ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. İnsülin, hücreler tarafından glukoz alımında yardımcı olan bir hormondur. Uzun süreli yüksek kan şekeri seviyeleri diyabet ve diğer hastalıklara yol açar. Diyabetik genler, nesilden nesile aktarılır, ancak durum, yerleşik yaşam tarzı ve uygunsuz gıda alışkanlıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Tip 1 ve tip 2 olarak sınıflandırılabilir.

 

Tip 1 diyabet, vücut yetersiz miktarda veya hiç insülin üretmediğinde oluşur. Tip 2 diyabet, vücudun düzgün işlev için yeterli insülin üretmediği veya vücuttaki hücrelerin üretilen insüline tepki vermediği bir durumdur. Gestasyonel diyabet, hamile iken glikoz seviyesi yüksek olan kadınlarda görülür, ancak vücutları tüm glukozu hücrelerine taşımak için yeterli insülin üretemez.

 

Tip 2 diyabet diğer formlardan daha yaygındır. Ama kudret narı suyu bu sorunu azaltmaya ve tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Nasıl olduğuna birlikte bakalım.

 

Diyabet Tedavisine Nasıl Yardımcı Olur?

Kudret narı birçok bileşik içerir, ancak kendisini diyabet için etkili bir Ayurvedik ilaç haline getiren üç ana aktif bileşik önemlidir. Bu bileşikler şunlardır: Polipeptit-p, Vicin ve Charatin.

 

Bu bileşikler, insülini taklit eder ve hücrelerin şeker moleküllerini almasına, insülin salgısının artmasına, karaciğer ve kas glikojen sentezini uyarmasına ve glikoz emilimini azaltmasına yardımcı olur. Başka bir molekül olan moment, glukoz metabolizmasını ve yağ asidinin (yağ moleküllerini parçalayan) depolanmasını da düzenler.

 

Naresuan Üniversitesi’ndeki bilim adamları diyabetik hastalarda kudret narı suyu ve metformin (diyabetik hastalar için reçete edilen ilaç) etkisini araştırdılar. Hastalar dört gruba ayrıldı ve 500 mg, 1000 mg ve 2000 mg kudret narı verildi ve son gruba 1000 mg metformin verildi. 4 hafta sonra sonuçlar analiz edildi ve bilim adamları 2000 mg kudret narı alan hastaların kan glukoz düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğunu buldular.

 

Başka bir çalışmada, araştırmacılar diyabetik hastalara kudret narı tabletleri verdiler ve açlık kan şekeri, iki saatlik postprandiyal kan şekeri, glikozile hemoglobin, böbrek ve karaciğer fonksiyonları ve kan lipid profilini takip ettiler. Kudret narı tabletinin kan glukoz seviyelerini düşürdüğünü ve plazma trigliserit düzeylerinde iyileşme sağladığını doğruladılar.

 

Kudret narı suyunun anti-diyabetik özelliklerinin eski olduğu, ancak modern bilim tarafından desteklendiği açıktır. Ama bu sebzenin acı tadı hakkında ne yapabilirsiniz? Kudret narı suyunun tadını daha lezzetli hale getirmek için aşağıdaki tariflere bir göz atın.

Kudret Narı Suyu

 

Malzemeler:

2-3 taze kudret narı

Yarım yeşil limon

1 tutam toz zerdeçal

Bir tutam pembe Himalaya tuzu

 

Nasıl hazırlanır?

 • Kudret narını yıkayın ve kabuğunu soyun. Kabuk sizi rahatsız etmezse, soymayın.
 • Daha sonra dikey olarak kesin ve kabuğunu ve tohumlarını çıkarın. Kabaca daha küçük parçalara bölün. Olgun olmayanlarından tercih edin.
 • 10 dakika boyunca bir bardak suda bekletin. Suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin.
 • Süzgeç yardımıyla kudret narı parçalarını süzün ve bir meyve sıkacağının içine atın. İyice blenderdan geçirin.
 • Suyu bir bardağa dökün, pembe Himalaya tuzu, zerdeçal ve limon suyunu ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın.
 • Mideniz hassassa ve yüksek lifli yiyecekleri öğütemiyorsa, suyu süzgeçten geçirebilirsiniz.

 

Kudret Narı Smoothie

 

Malzemeler:

2 adet orta boy doğranmış kudret narı

1 doğranmış elma

Yarım bardak doğranmış bebek ıspanak

Çeyrek bardak üzüm

Yarım yeşil limon

Bir tutam pembe Himalaya tuzu

Yarım çay kaşığı kavrulmuş kimyon tozu

 

Nasıl hazırlanır?

 • Doğranmış kudret narını 10-15 dakika tuzlu suda bekletin.
 • Daha sonra suyun içinden alın ve bir blendera atın.
 • Kıyılmış elma, ıspanak ve üzümü de ekleyin.
 • İyice parçalayın.
 • Smoothie içeceğini bir bardağa dökün.
 • Yarım limon suyu, pembe Himalaya tuzu ve kavrulmuş kimyon tozunu da suyun içine ekleyin. İçmeden önce iyice karıştırın.

 

Diyabet İçin Önerilen Kudret Narı Suyu Dozajı Nedir?

 • Günde 50-100 ml kudret narı suyu
 • Günde üç kez 900 mg kudret narı
 • Günde 10-50 ml tentür

 

Karbonhidrat Sindirimini Kolaylaştırır

Disakkaritlerin iki monosakkarite ayrılmasıyla ilgili olan enzimleri inhibe eder ve böylece kanda salgılanan glikoz miktarını azaltır. Glikoz için taşıma kanallarını etkilediği için Tip 1 ve Tip 2 diyabetin tedavisinde etkilidir. Bu, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerindeki ani yükselişlerin önlenmesinde özellikle yararlıdır.

 

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Düzenli olarak içmek, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve iyi kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Kötü kolesterol, arter duvarlarına çökelir ve arterleri daraltır. Bu kan akışını engeller ve kalp hastalığına ve inmeye sebep olabilir.

 

Karaciğeri Detoks Eder

Toksinleri ve serbest oksijen radikallerini temizleyen antioksidan özelliklere sahiptir. Yani, bir gece önce çılgın bir partiye katılsaydınız, sabahında kudret narı suyu içerek, karaciğerdeki toksinlerden kurtulabilirsiniz.

 

Bağışıklığı Güçlendirir

İçerisinde bulunan antioksidanlar vücudu bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı korur, alerjileri iyileştirir ve görüş yeteneğiniz artırır. Antioksidanlar, zararlı oksijen radikalleri tarafından oluşabilecek DNA hasarının önlenmesine yardımcı olur.

 

Bağırsak Hareketini Destekler

Kudret narı çok fazla lif içerir. Ve lif sindirim sisteminin peristaltik hareketini uyarmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, kolondaki toksinleri temizler, sindirimi artırır, kabızlığı ve şişkinliği önler. Ayrıca uzun bir süre boyunca sizi tok tutabilir.

 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Vitaminler, mineraller ve diyet lifi ile doludur. Diyet lifi bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur, doygunluk seviyelerini artırır ve aşırı yemek yemeyi önler. Vitaminler ve mineraller metabolik süreçte etkili olan reaksiyonlara yardımcı olurlar, böylece metabolik hızınızı artırır. Yani, kudret narı suyu içerek, sağlıklı yiyecekler yiyerek ve egzersiz yaparak, kilo verebilirsiniz.

 

Cilt ve Saç Sağlığını Geliştirir

İçerisinde bulunan antioksidanlar, akne gibi çeşitli cilt sorunlarına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca cildi aydınlatır ve keratinizasyonu azaltır. Saç dökülmesini de önler ve saçı parlak hale getirir.

Fazla Tüketildiğinde Zararlı Olabilir mi?

Evet, fazla olan her şey zararlıdır. Yani, önerilen dozajı aşmayın. Dozaj aşıldığında aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

 

 • Düşük riskini artırır. Bu nedenle, hamile kadınlar tüketmekten kaçınmalıdır.
 • Kan glukoz seviyelerini güvenli seviyelerin altına indirebilir.
 • Çocuklarda bulantı ve kusmaya neden olabilir.
 • Kudret narına alerjiniz varsa tüketmeyin.
 • Çok fazla içilmesi veya bir günde çok fazla tüketmek karaciğer iltihabına yol açabilir.
 • İlacın etkinliğine müdahale edebilir.