Küçük Dil Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Küçük Dil Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Çoğu insanın bademcik olarak düşündüğü dilimizin arka tarafında bulunan organ aslında küçük dilimizdir. Küçük dilimiz boğazımızda üzüm tanesi gibi asılı durur ve görevi bakterileri ayırıp, sindirim sistemine ya da solunum sistemine girmemesini sağlamaktır.

Peki, küçük dil neden şişer ve şiştiği zaman ne yapmamız gerekir? Bütün bunların cevabını aşağıda söyleyeceğiz.

 

Küçük Dil Şiştiği Zaman Nasıl Hissettirir?

Bunun birçok çeşidi vardır:

  • Küçük dilimiz şiştiği zaman dilimizin arka tarafına temas eder ve çoğu insanda öğürme ya da tıkanıklık hissi oluşturur. Bu durumda bir şeyler yiyip içmek çok zordur ve acı verir.
  • Ayrıca küçük dili şişen kişilerde baş dönmesi, ateşlenme, kusma ve mide bulantısı meydana gelebilir.
  • Yutkunmanın zor olduğu dönemde kişinin aşırı derece ağızı sulanabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Küçük dil şişmesi meydana geldiğinde insanların doktora muayene olmaya ihtiyaç duyabileceği zamanlar olabilir. Doktora gitmeniz gereken durumlar şunlardır:

  • Eğer nefes almak ve yutkunmakta zorlanıyorsanız,
  • Eğer yeteri kadar oksijen alamadığınız için boğuluyormuş gibi hissediyorsanız,
  • Eğer küçük dilinizden iltihap ya da kan geliyorsa acilen tıbbi müdahale görmeniz gerekebilir. Çünkü kan veya iltihap gelmesi küçük dilinizin yırtılmasının ya da tahriş olmasının belirtisi olabilir.

Küçük Dil Şişmesi Nedenleri

1 Boğaz Enfeksiyonu

Genelde küçük dilin şişmesi virüsler ya da bakterilerin neden olduğu boğaz enfeksiyonundan kaynaklanır. En yaygın enfeksiyon çeşitlerinden birisi de bademcik iltihabıdır. Boğazda, burunda ya da kulakta oluşan herhangi bir iltihaplanma küçük dil şişmesine neden olabilir. Çünkü vücudumuzun bu bölgeleri birbiriyle bağlantılıdır.

2 Alerjik Reaksiyonlar

Zaman zaman küçük dil şişmelerine sebep olan alerjik reaksiyonlar vardır. Bu tarz durumlar genelde boğazda ve ağızda şişlikler oluşturur. Böyle bir durumda acilen tıbbi müdahale gerekir çünkü oluşan şişlik nefes almada zorlanmaya sebep olup, tedavi edilmediğinde ölüme neden olabilir.

3 Yaralanma ve Tahriş Olma

Bu nadir rastlanan bir durum olsa dahi bazı yanlış yapılan davranışlar küçük dilimizde şişmelere sebep olabilir. Aşırı derece sıcak yiyecekler veya içecekler tüketmek küçük dilinizi yakarak şişmesine sebep olabilir. Ayrıca boğaza yerleştirilmiş solunum tüpü kullananlarda da küçük dil şişmesi sorunu ortaya çıkabilir.

4 Genetik Bozukluk

Kalıtsal anijiyonörotik ödem, gen mutasyonundan kaynaklanan genetik bir bozukluktur ve küçük dil veya vücudun diğer bölümlerinin şişmesine sebep olabilir. Küçük dil şişmesi oluşan insanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu genetik bozukluk normal şartlarda çocukluk çağlarında kendini belli eder.

Küçük Dil Şişmesi Nasıl Geçer?

Öncelikle altta yatan nedeni belirlemek küçük dil şişmesi için ilk adımdır. Sonra ise tıbbi ve doğal tedavi seçenekleri mevcut.

1 Küçük Dil Şişmesi için Kullanabilecek İlaçlar

Antibiyotik Tedavisi
Enfeksiyon kaynaklı şişen küçük diliniz için belli süre antibiyotik kullanmanız, enfeksiyonu iyileştirip buna bağlı olarak meydana gelen şişliği de ortadan kaldırabilir.

Alerji Önleyici (Antihistamin) İlaçlar
Eğer bir kişi kendisinde küçük dil şişmesi olduğundan şüpheleniyorsa oluşan şişliği azaltmak için antihistaminler kullanabilir.

Steroidler
Alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan küçük dil şişmelerine doktorlar tarafından verilen steroidler şişmeden kaynaklanan acıyı azaltmada etkili olurken, bunun yanı sıra oluşan kızarıklık ve mevcut şişmeye de etki edebilir.

2 Küçük Dil Şişmesi İçin Evde Uygulanabilecek Tedaviler

Zerdeçal ve Buz
Yarım çay kaşığı zerdeçalı su ile karıştırın ve içine biraz buz ekleyin. Daha sonra birkaç dakika bekledikten sonra karışımı için. Yaptığınız bu buz çayı, küçük dil şişmesini geçirmek için evde uygulayabileceğiniz en doğal yöntemlerden biridir.

Tuzlu Su Gargarası
Ilık tuzlu su ile gargara yapmak hem acıyı azaltmanızda hem de küçük dilinizde oluşan şişliğin inmesinde yardımcı olur. Ayrıca tuzlu ılık su ile yapılan gargara vücudunuzda var olan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu yöntemi günlük hayatınızda da uygulayabilirsiniz.

Fesleğen Yaprağı
Çay içmeyi sevenler ayrıca fesleğen yaprağı ile çay hazırlayıp içerek, küçük dilinde meydana gelen acıyı ve şişliği azaltabilir. En sevdiğiniz çayınızın içine fesleğen yaprağı atmanız da bu konuda size yardımcı olabilir.

Bal
Doğal bir bakteri temizleyici olan bal birçok yönden sizi korurken aynı zamanda küçük dil şişkinliğine de iyi gelir. Her gün bir yemek kaşığı bal yemek küçük dil şişmesine iyi gelir.

Dondurma
Eğer şişlik soğuktan ya da gripten kaynaklanmıyorsa dondurma yemek şişliği azaltmada işinize yarayabilir.

Yeteri Kadar Su Almak
Vücudun susuz kalması küçük dil şişmesine yol açabilir. Günlük yeteri miktarda su içmek şişliği azaltmanız konusunda yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz