Küçük Dil Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Küçük Dil Enfeksiyonu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Küçük dil, üst damağın arka kısmından sarkan, küçük, yumuşak yapıda bir uzantıdır. Küçük dil, yiyecekleri yutma, tükürük bezlerinin salgılanması ve konuşmada önemli rol oynadığından, iltihaplanması ve şişmesiyle bu fonksiyonlar da olumsuz etkilenir. Küçük dilin iltihaplanmasına uvulitis denir. Horlama, nefes yolunda tıkanıklık hissi gibi semptomlara yol açabildiğinden, tıbbi tedavi gerektirir.

Küçük dil iltihaplanması neden olur?

Alerjik reaksiyonlar

Sigara dumanı, polen, ve gıdaların belirli türleri gibi alerjenler, alerjik reaksiyona yol açıp, küçük dilin şişmesine neden olabilirler.

Enfeksiyon

Küçük dil, hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara karşı meyilli bir organ olduğundan, yiyeceklerin ve havanın burdan geçişi sırasında sorun yaşanırsa küçük dil iltihaplanması ile karşılaşılabilir. Burun yerine ağızdan nefes almak da küçük dil iltihaplanması riskini artıracaktır.

Dehidrasyon

Yetersiz sıvı alımı da küçük dil iltihabına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı

Şiddetli soğuk ve sonrası burun akıntısı da küçük dil iltihabını tetikleyebilir.

Diş eti enfeksiyonu 

Bazen ağız boşluğundaki dişeti enfeksiyonu küçük dile de yayılıp, küçük dil iltihabına da neden olabilir.

Gastro-özofajal reflü hastalığı

Bu hastalık da küçük dil iltihabı ve tahrişe yol açabilir.

Küçük dil iltihabı belirtileri nelerdir?

Ağrı

Küçük dili iltihaplı olan kişi, besinleri hatta tükürüğünü yutarken zorlanır ve acı duyar. Yiyecekler, boğaz yolundan geçerken küçük dile değip kişiye daha da rahatsızlık verir.

Kusma hissi

Küçük dil iltihaplanması yaşayan kişide sıklıkla boğulma ve kusma hissi yaşanır.

Ses kalitesi değişir

Küçük dilin bir görevi de kişinin konuşmasına yardımcı olmaktır. Küçük dilin iltihaplanmasında  ise konuşmada güçlük görülür, hatta ses kısıklığı da meydana gelebilir.

Kızarıklık

İltihaplandığında veya tahriş olduğunda küçük dilin olağan pembemsi rengi kırmızıya döner.

Ateş

Ateş yükselmesinin en önemli nedeni vücutta iltihap bulunmasıdır. Küçük dil iltihabı da bu duruma dahildir.

Ağız içi iltihap

İltihaplı küçük dil, genelde bademcik ve damak gibi diğer ağız içi organların da şişip iltihaplanmasına yol açar.

Küçük dil uzar

Küçük dil boyutunda önemli ölçüde artış görülür. Hatta küçük dil, dil arkasını kaplayacak kadar da büyüyebilir. Bunun sonucunda nefes almada zorluk görülür.

Uyku sorunları

“Merck Manual for Health Care Professionals” doktorları, küçük dil şişmesinin horlama ve uyku apnesine de yol açabileceğini bildiriyorlar.

Küçük dil iltihabı nasıl teşhis edilir?

Doktorlar, bakteriyel enfeksiyonun iltihaplanmaya neden olup olmadığını belirlemek için boğaz kültürü yaptırmanızı isteyebilir.

Küçük dil iltihabı nasıl geçer?

Küçük dil iltihabının tedavisi, bu durumun nedenine göre değişir. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey kulak burun boğaz doktoruna başvurup küçük dil iltihabının neden kaynaklandığı teşhis ettirmek olmalıdır. Enfeksiyondan kaynaklı küçük dil iltihabında doktor antibiyotik reçete edecektir. Yine doktorunuza danışıp aşağıda bildirilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  1. Ağız kuruluğu da küçük dil iltihaplanmasına neden olabileceğinden düzenli olarak günde 2-2,5 lt su içmeye devam edin.
  2. Bağışıklığınızı güçlendirmeye çalışın. Güçlü bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla savaşıp, küçük dil iltihabının kısa sürede şifaya kavuşmasını sağlar.
  3. Zerdeçal ve “Jaggery”‘i karıştırıp macun kıvamına getirip günde 2 kez tüketin. Jaggery, Hindistan’da sıklıkla tüketilen bir şeker türüdür.
  4. 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz katıp karıştırın, bununla gargara yapmaya devam edin. Tuzlu su, ağrıyı ve iltihabı gidermeye yardımcı olacaktır.
  5. Bal ile limon suyunu karıştırıp şerbet yapın, bununla gargara yapın.

Küçük Dil Şişmesi Neden Olur, Ne Belirtiler Verir, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz