Kronik Yorgunluk ve Uykusuzluk İçin 5 Alternatif Tedavi Yöntemi

  • Genel Sağlık
  • Kronik Yorgunluk ve Uykusuzluk İçin 5 Alternatif Tedavi Yöntemi için yorumlar kapalı
  • 690 kez görüntülendi

Kronik Yorgunluk ve Uykusuzluk İçin 5 Alternatif Tedavi Yöntemi

Kronik hale dönüşen yorgunluk, uykusuzluk ve ağrılar, yaşamı olumsuz yönde etkiliyor ve verimliliği düşürüyor. Birçok kimse, bu tip durumlarda hemen ilaç veya hap kullanmaya yönelirken, bu ilaçların ilerleyen süreçte, böbrekler başta olmak üzere sağlığa vereceği zararları hesaba katmıyor.

 

Bu problemler, eğer ciddi bir başka nedeni bulunmuyorsa, sadece yanlış yaşam tarzından kaynaklanıyor ise, alternatif birtakım yöntemlerde çözüm aranabilir. Şimdi bu yöntemleri sizler için sıralayalım. Belki deneyerek faydasını görebilirsiniz.

Aromaterapi

Uyku sağlığı uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre, insanların %95’i geceleri yatağında elektronik bir cihaz ile meşgul oluyorlar. Uzmanlar bu durumu çılgınca tabiri ile değerlendiriyorlar ve uyku problemlerinde bu durumun çok etkin rol oynadığını belirtiyorlar.

Uykusuzluk problemi için aromaterapi, denenmiş ve yararı ispatlanmış bir uygulamadır. Kokular aslında, nörotransmitter hormonlarının (beyindeki nöronlar arasında iletişimi sağlayan kimyasallar) salgılanmasını tetikleyici etkiye sahiptir ve uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olabilirler. Yastığınızın üstüne birkaç damla, ylang, bergamot veya lavanta yağı damlatırsanız, bu yağların aromatik kokusu daha kolay uyumanızı sağlayacaktır.

Hacamat

Hacamat, kan dolaşımını yavaşlatan pek çok problemin atılmasını sağlayan bir yöntemdir ve yüzlerce yıldır, birçok medeniyet tarafından uygulanmaktadır. Hacamat yöntemi ile tıkanan kan damarları rahatlar ve organlar çok daha sağlıklı çalışmaya başlar. Bu sayede kronik yorgunluk ve uykusuzluk da ortadan kalkar. Uykusuzluğa karşı hacamatın etkili olduğu, birçok uzman tarafından dile getirilmektedir.

Akupunktur

Özellikle boyun ve sırt ağrıları için etkili bir yöntem olan akupunktur, ağrılardan kaynaklanan kronik yorgunluk ve uykusuzluk sorunlarının giderilmesinde etkili olabilecek bir başka yöntemdir.

Balneoterapi

Hidroterapi adıyla da bilinen balneoterapi, artrite, anksiyete ve kaygı problemlerine, uykusuzluğa karşı işe yarayan yöntemlerden biridir. Su ile masaj yöntemine dayalı bu yöntem ayrıca, gerilen kasları rahatlatır, iltihaplanmayı azaltır ve kanın akışını hızlandırır. Bahar aylarında yağan yağmur suyu ile yıkanmak oldukça yararlıdır. Banyo suyuna tuz eklenerek de uygulanabilir.

Osteopati

İskelet ve kas sistemine masaj yolu ile uygulanan, tamamlayıcı bir tıp yöntemidir. Osteopati ile baş ve migren ağrıları giderildiği gibi, kasların gevşeyerek kan akışının hızlanması sağlanır. Bu masaj yöntemi, kronik yorgunluk ve uykusuzluk problemlerine karşı uygulanabilecek yöntemlerden biridir.

Uykusuzluk ve kronikleşen yorgunluk hali, yaşamınıza ve sağlığınıza daha büyük zararlar vermeden, bu zararsız alternatif yöntemleri uygulamak belki de sizin için çözüm olabilir. Denemekten bir şey kaybetmeyeceğiniz bu yöntemlerle, ilaçların yan etkilerinden de korunmuş olursunuz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.