Kronik Hastalıklarla Başetmek

  • Genel Sağlık
  • Kronik Hastalıklarla Başetmek için yorumlar kapalı
  • 589 kez görüntülendi

Kronik Hastalıklarla Başetmek

Uzmanlar, hastalık konusunun irdelenmesi gereken bir sağlık konusu olduğunu belirterek, diabet, böbrek yetmezliği gibi kalıcı hastalıkla yaşayanların mutlaka uzman desteği almalarını öneriyor.

Hastalıkta yaşanan sıkıntılar
Hastalanma düşüncesi ile ilgili yargıların gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, kalıcı hastalıkla yaşamak zorunda olanların bir çok sıkıntı yaşadığını vurguladı.
· Hastalıkla yaşamayı reddetmek, hasta değilmiş gibi davranmak ya da bir gün tamamen iyileşeceğini düşünmek,
· Hastalığa yakalanmanın nedenlerini araştırmak, kendimizi ya da çevremizdekileri sorumlu tutmaya çalışmak,
· Hastalığı bir haksızlık olarak algılamak, kendine acımak ya da öfkelenmek,
· Yardım istemek, tek başına başedemeyeceğini düşünmek,
· “Artık eskisi gibi olamayacağım” diye düşünmek,
· Kendini eksik ve zayıf hissetmek, utanmak.

Zamanla, hastalıkla başetmeye başlanması ile bu düşüncelerin ağırlığını kaybettiğini belirten uzmanlar, hastalıkla başetme tarzının kişinin daha önceki yaşantısıyla orantılı olarak planlanmasının gerekliliğini ifade etti.

Bedensel hastalığa rağmen sağlıklı yaşam 
Tıbbı ekip ve ilaçların kişinin hayatında yer alması yeni düzenlemeler gerektirir. Kişi bu bağımlılığa alışma döneminde çoğu zaman güçlüklerle karşılaşsa da bir süre sonra kendiliğinden duruma uyum sağlar. Hastalıkla ilgili sıkıntılar devam ederse, depresyon, panik bozukluk, genelleşmiş kaygı bozukluğu, uyum bozuklukları ve uyku bozuklukları gibi ruhsal bozukluklar görülebildiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun hastalığın tedavisini de güçleştirdiğine dikkat çekti.

Yakınların desteği nereye kadar?
Ülkemizde sık rastlanan davranışlardan birinin, hastalıkla ilgili konuşmaktan kaçınmak oldğunu ifade eden uzmanlar, bu tutumun duygusal paylaşmayı engelleyici olduğu için iletişimi zorlaştırdığını vurguladı. Hasta kişiye becerilerini kaybettiği, yardımsız yapamayacağı gibi mesajlar vermeden onu desteklemeyi başarmanın çok önemli olduğunu dile getiren uzmanlar,hastalığın arkadaş ilişkilerini yeniden düzenlemek için bir fırsat yarattığının altını çizdi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.