Kronik Astım ve Alerjiye Karşı Ne Yapmalı

Kronik Astım ve Alerjiye Karşı Ne Yapmalı

Kronik astım ve alerji, günümüzde maalesef oldukça yaygın olan iki sağlık sorunudur. Bu iki hastalığın birbirleriyle yakından alakalı olması, bütün solunum bölgesinin sıklıkla tıkanmasına yol açarak hastaların yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Ancak, astımlı ve alerjik insanlara yardımcı olacak çeşitli doğal tedavileri denemekte hiçbir sakınca yoktur. Eğer bu şifalı yöntemler hakkında daha fazla şey bilmek istiyorsanız, yazının devamını okumanızda fayda var.

Alerji ve astım birleşince…

Saman nezlesine neden olan maddelerin aynıları, astım belirtilerinin baş göstermesine de neden olabilir. Bu belirtiler, zor ve hırıltılı nefes alma ve göğüste daralma şeklinde seyreder. Bu durum alerjik astım veya alerjiye bağlı astım diye adlandırılır.

Polen, ev tozu akarları veya evcil hayvan kepeği gibi maddeler, en yaygın tetikleyici etkenlerdir. Cilt ve gıda alerjileri de bazı insanlarda astım belirtileri görünmesine neden olabilir.

Alerjik tepkiler nasıl astıma yol açıyor?

Alerjik tepkiler, vücudun bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi, mesela poleni, zararlı madde olarak algılaması sonucu ortaya çıkar. Bu maddeden vücudu korumak için, antikorlar maddeyi sarar.

Bağışıklık sisteminin salgıladığı kimyasallar da, burun tıkanıklığı, göz ve deride kaşıntı gibi alerji belirtilerini ortaya çıkarır. Bazı hastalarda, bu aynı tepkime ciğerleri ve solunum yollarını da etkileyerek astıma sebebiyet verir.

Size iyi gelecek doğal ilaçlar

  • Solunum yolundaki sıkışmaları azaltmak önemlidir. Magnezyum, kas sıkışmalarını önlemesiyle tanınır. Bu kaslara ciğer ve nefes borusunu saran kaslar da dahildir.
  • Yeşil çay da, etkili ve kullanımı kolay olan bronş açıcı bir maddedir.
  • Eğer kronik alerji ve astımdan şikayetçi iseniz, vücudunuzun alerji sistemini dengelemeyi kesinlikle öğrenmelisiniz. Keten tohumu ve balıkta bulunan Omega-3 yağları, bu dengeyi kurmanıza yardımcı olacaktır. Bir araştırmaya göre, haftada bir defadan fazla balık yiyen çocuklarda astım görülme riski, düzenli balık tüketmeyen çocukların üçte biri kadardır.
  • Gıda boyalarından, koruyucu maddelerden, aspirin veya ibuprofinden, ve diğer steroid yapıda olmayan iltihap sökücü ilaçlardan uzak durun. Bu maddeler, astımı ciddi bir biçimde etkileyen, lökotrien üretimini arttırmaktadır.
  • Bir çok astımlı birey yeteri kadar mide asidi üretememektedir. Bu; gıda alerjilerine sebep olabileceği gibi, besinlerin yeteri kadar emilememesine de neden olabilir. Bu sorun, klorhidrik asit takviyeleri ile ortadan kaldırılabilir.

Unutmayın ki bu tavsiyeler, asla size önerilen ilaçlardan daha öncelikli değildir. Durumunuza bağlı olarak en uygun tedaviyi uygulayacak olan, yine bu alanda uzmanlaşmış bir doktor olacaktır.

Doktor denetimi ve bir kaç doğal ilacın kombinasyonu ile, kullandığınız ilaç sayısını azaltmak mümkün. Doğanın bizlere sağladığı her şeyden faydalanarak, sağlık durumumuzu fark edilir bir düzeyde iyileştirebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz