Kreatin Düşüklüğü Neden Olur ve Tedavisi

Kreatin Düşüklüğü Neden Olur ve Tedavisi

Kreatin, karaciğerde üretilen ve kas hücrelerine enerji veren bir maddedir. Kreatinin çok büyük bir miktarı kaslarda bulunmaktadır. Bu madde böbrekler yardımıyla vücuttan atılır. Kreatinde meydana gelen düşüklük birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Vücudumuzdaki kaslar devamlı yenilenen bir sistemdir.

Kreatin Düşüklüğü Nedenleri

Kreatin değerleri böbreklerin sağlıklı işleyişlerini gösteren değerlerdir. Bu değerler düşük olduğu zaman bunu hemen hastalığa yormak doğru bir düşünce değildir. Yalnız her ihtimale karşın kreatin maddesinin iniş ve çıkışları gözlenmelidir.

Yaş: İleri yaşlarda serum kreatin değerleri düşük çıkabilir. Bunun sebebi yaş ile birlikte ortaya çıkan, azalan kas kütlesi ve düşük bazal metabolizmanın varlığıdır.

Hamilelik: 3 – 6. aylar arasında kan inceldiği zaman serum kreatin de bir düşme gözlemlenir. Kan seyreldiği zaman böbrekler daha fazla kanı filtre edecekleri için vücuttan atılan kreatin miktarı daha fazla olacaktır.

Kas Miktarında Azalma: Serum kreatin değerleri vücutta bulunan toplam kas kütlesi ile yakından ilgili olduğundan bu maddedeki herhangi bir azalma kas metabolizmasında da sorunlara neden olacaktır.

Karaciğer Hastalıkları: Vücuttaki toksinlerin temizlendiği organ karaciğerdir. Kreatinde bulunan yüksek serum değerleri böbreklerde veya boşaltım sisteminde bir sorunun olduğunu gösterir. Aynı durumda serum kreatinin değerlerinde bir azalma var ise bu maddenin salgılanmasında bir aksaklık var demektir.

Diyet Kaynaklı Protein Eksikliği: Kreatin miktarının düşüklüğü vücuda yeterli miktarda protein girmediğinin göstergesidir. Bunun en büyük nedeni ise yapılan protein diyetleridir. Böyle olduğu zaman vücudun metabolizması azotu az olan atık madde üretir ve kreatin değeri düşük olur.

Kreatin Değeri Düşüklüğü Tedavisi

Bu değerin düşüklüğü bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Yalnız bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Eğer bu maddenin düşüklüğü uzun bir zamandır devam ediyorsa genetik testler yardımıyla kas sistemi hastalıklarının varlığının olup olmadığı tespit edilir. Eğer hastalık şüphesi karaciğer kaynaklı ise ona göre testler uygulanmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz