Kostokondrit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Kostokondrit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.496 kez görüntülendi

Kostokondrit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kostokondrit göğüs duvarındaki ağrılı durumdur. Kaburga kemiklerini iman tahtasına (sternum) bağlayan kıkırdakların iltihaplanması ile oluşur. Ağrılı olmasına rağmen ciddi bir sorun teşkil etmez. Genellikle bariz bir sebebi yoktur, zaman içinde geçer. Belirtilerini gidermek için ağrı kesiciler ve yangı gidericiler kullanılabilir.

Kostokondrit Nedir?

Kostokondriti anlamak için biraz göğüs kafesi anatomisini bilmek gerek. Göğüs kafesi, ciğeri koruyan kemik yapıdır. Kemikler sert ve katıdır. Bükülmeye veya hareket etmeye eğilimli değildir. Ancak nefes alabilmemiz için ciğerlerimizin hareket etmesi şart.

Derin nefes aldığımızda diyafram kasımız aşağı iner. Bu hareket havanın ağız ve burun yolu ile ciğerimize inmesini sağlar. Göğüs kafesimiz de açılır. Kaburgalar da açılabilmek için bir şeye ihtiyaç duyar: Kıkırdaklar.

Bu dokular vücudun eklem yerlerinde ve bağlantı noktalarında bulunan yumuşak ve esnek (ama çok güçlü) maddelerdir. Kıkırdaklar kaburga kemiklerini göğüs kemiğine (iman tahtası), göğüs kemiğini ise köprücük kemiklerine bağlar. Göğüs kemiği ile kıkırdakları birleştiren bağlantı noktalarına kostokondral eklemler denir. Kıkırdakları göğüs kemiğine bağlayan noktalara ise kostosternal eklem denir. Göğüs kemiği ile köprücük kemikleri arasındaki ise sternoklaviküler bağlantılardır. Kostokondrit, bu üç bağlantı noktasından bir veya birkaçında iltihap olması durumudur. Bu da ağrı ve hassasiyete yol açar. Baskı ve hareket ile bu hisler kötüleşir.

Tietze Sendromu
Tietze sendromu kostokondrite çok benzer. Bu iki hastalık (yanlış olmasına rağmen) bir diğerinin yerine kullanılabilmektedir. Tietze sendromu farklı bir durumdur. Belirtileri benzerdir, ikisi de yangının sonucudur ancak Tietze sendromunda kostokondral, kostosternal veya sternoklaviküler eklemler şişmeye eğilimlidir.

Kostokondrit Belirtileri

Kostokondrit, göğsün ön tarafında hissedilen bir ağrıya neden olur. Tipik olarak keskindir, saplanma hissi verir ve bazen ciddi olabilir. Ağrı hareketle, efor sarfederken ve derin nefes alırken artar. Etkilenen bölgeye baskı uygulanırsa keskin bir acıya neden olur.

Ağrı genellikle küçük bir bölge ile sınırlıdır ancak daha geniş bir alana da yayılabilir. Ağrı azalıp artmaya meyillidir ve pozisyon değiştirildiğinde ya da hafif hafif nefes alıp verildiğinde kaybolabilir. Ağrı en sık 4, 5 ve 6. kaburgaların göğüs kemiğine bitiştiği yer civarında görülür. Bazı insanlarda kalıcı ağrıya neden olabilir.

Kostokondritin Görülme Sıklığı Nedir?
Kaç insanda kostokondrit görüldüğünü kesin olarak söylemek zor. Çok yaygın bir problem. Birçok insan kostokondrit belirtileri için doktora gitmiyor. Birçok insan da kalple ilişkili olduğunu sanıyor.

Rahatsızlık süresinin genelde kısa olması ve aniden sonlanması nedeniyle görülme sıklığı bilinmiyor. Bazı çalışmalar her on göğüs ağrısı vakasın bir ila üçünün iskelet – kas sisteminden kaynaklandığını gösteriyor. Bu da göğüs ağrısının kas ya da kaburga kemiği kaynaklı olduğunu gösterir. Kostokondrit kas – iskelet sistemi ağrısına neden olan rahatsızlıklardan biridir.


Not: Hassasiyeti artırmayan göğüs ağrıları genellikle kostokondrit değildir. Göğüs ağrınızın belirtilerinden emin değilseniz tıbbi destek alın.

Kostokondrite Neden Olur?

Kostokondrit genellikle idiyopatiktir. Bu ifade tıpta “sebebi bilinmeyen” demek. Yani çoğu kostokondrit vakasında sebep bulunamıyor.

Vücudunuzun alışık olmadığı dekorasyon ve mobilyaların yerini değiştirmek gibi aktivitelerden sonra ya da tekrarlayan küçük göğüs yaralanmalarından sonra kostokondrit oluşabilir.

Kostokondrit Kimlerde Görülür?
Şu kişinin kostokondrite yakalanma riski diğerlerinden daha fazla diyebileceğimiz özel bir tip yok. Genç insanlarda, özellikle ergenlerde ve genç yetişkinlerde daha fazla görülüyor. Çocukları da etkileyebilir. Sürekli göğüs duvarını zorlayan hareketler yapan insanlarda (özellikle alışık değillerse) kostokondrit görülme riski daha fazla denilebilir. Kadınların kostokondrite yakalanma sıklığının erkeklerden daha fazla olduğunu ileri süren çalışmalar da mevcut.

Kostokondritin Tedavisi Nedir?

Kostokondrit ağrı kesicilerle ve iltihap sökücü ilaçlarla (aspirin) tedavi edilir. Genellikle parasetamol ve kodein gibi basit ağrı kesiciler kullanılır.

Ibuprofen steroid içermeyen iltihap sökücüdür (NSAID) ve kostokondrit üzerinde etkilidir. Başka NSAID ler de var. Bu ilaçlar aç karnına alınmamalı. Varfarin gibi pıhtı önleyici ilaçlar kullananlar, astımı olanlar (doktor gözetiminde değilse), mide ülseri geçirmiş olanlar, asit reflüsü olanlar ve hazımsızlık sorunu yaşayanlar NSAID ilaçlardan kaçınmalıdır. Ibuprofen gibi ilaçları aldığınızda karnınız ağrıyorsa, hazımsızlık başlıyorsa ya da kusuyorsanız, acilen o ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın.

İltihap sökücülerin ve ağrı kesicilerin fayda etmediği ciddi kostokondrit vakalarında lokal anestezi ve steroid şırınga edilmesi gibi tedaviler uygulanabilir.

Kostokondit acısını dindirmek için ilaç harici yöntemler de kullanılabilir. Bazı teknikler şunlardır:

  • Kilo verme
  • Isıtma yastığı
  • Buz uygulaması
  • Akupunktur
  • Hafif germe hareketleri
  • Acıyı artıran spor hareketleri ve aktivitelerden kaçınma

Kostokondritin seyri genellikle çok sorunsuzdur. Çoğu durum hafif seyreder ve genellikle 6-8 haftayı bulmadan kendiliğinden geçer. Neredeyse tüm vakalar altı aya kadar yok olur. Çok az sayıda kostokondrit daha uzun sürer.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.