Kombu Çayı İle Ömrünüzü Uzatın

Kombu Çayı İle Ömrünüzü Uzatın

Kombu çayı şeker, çay, ve özel bir bakteri – maya karışımının fermente edilmesi ile üretilen bir içecektir. Bazen kombu mantarı çayı olarak lanse edilse de, kombu mantar değildir. Şeker ve çaya eklenen bakteri – maya karışımı fermentasyon sürecini başlatır ve içindeki maddeleri kimyasal olarak tamamen değiştirir. İşlemin sonunda sirke, B vitaminleri, alkol ve diğer kimyasal bileşikler oluşur.

2000 yıl önce Çinliler Kombu Çayının sağlık faydalarını keşfetmişlerdir ve ona “ölümsüz sağlık iksiri” adını vermişlerdir. Günümüzde bu çay faydalı bir içecek olarak dünya genelinde bir itibar kazanmıştır.

Kombu Çayı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Kombu Çayı Nedir?

Kombu çayı şeker, çay, ve özel bir bakteri – maya karışımının fermente edilmesi ile üretilen bir içecektir.

Kilo Vermemi Sağlar Mı?

Kombu çayının diğer bir özelliği metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizma hızı arttığında kilo verme de o oranda kolaylaşacaktır.

Kombu çayının sağlık faydaları bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Ayrıca kombu çayı mide sorunları ve alerjik reaksiyonlar gibi yan etkiler de oluşturabilir. Bununla birlikte bu ürünü kullanan birçok kişi de faydalarını gözlemlemişler ve ürünün dünya genelinde bilinmesini sağlamışlardır.

Kombu Çayı Faydaları Nelerdir?

Kombu çayının en önemli faydalarının 7 tanesi:

1 Vücudu Temizler

Kombu çayının en önemli sağlık faydalarından biri vücudu toksinlerden temizlemesidir. Birçok bakteriyel asit ve enzim bulunduran kombu çayı vücudu arındırmasının yanı sıra pankreasın yükünü azaltır ve karaciğerin aşırı zorlanmasını engeller. Düzenli kombu çayı tüketimi karaciğerin sağlıklı kalmasına imkan verir.

Kombucha, her ikisi de zararlı bakterileri öldürdüğü gösterilmiş olan çay polifenolleri ve asetik asit açısından zengindir.

2 Kanseri Önler ve Tedavi Eder

Kombu çayının toksin maddelerden vücudu temizleme özelliği ve içerdiği yüksek miktardaki glikuronik asit kanserin önlenmesine ve tedavisine yardım eder. Kanserle savaşmanın en efektif yollarından biri vücudu toksin maddelerden arındırmaktır. Bazı insanlar kombu çayı içerek, organik ve doğal bir diyeti takip ederek ve yapay kimyasal maddeler içeren ürünleri evlerinden uzaklaştırarak kanserden kurtulduklarını iddia etmektedir.

Test tüpü çalışmaları, kombucha’nın yeşil çay gibi önemli anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu bulmuştur.

Nobel ödüllü Rus yazar Alexander Solzhenitsyn otobiyografisinde düzenli Kombu çayı tüketerek mide kanserinin iyileştiğini anlatmaktadır. Bu yazarın iddiasının ardından, eski ABD başkanlarından Ronald Reagan da kanserin vücuda yayılmasını engellemek için kombu çayını kullanmış ve hayatta kalmayı başarmıştır. Ronald Reagan 93 yaşına kadar da yaşamıştır.

3 Artrit (Eklem Yangısı) Riskini Azaltır

Kombu çayı yüksek miktarda glukozamin içerir. Bu madde sağlıklı eklemler için gerekli bir bileşendir. Glukozamin iyalüronik asid üretiminde rol oynar. Bu asit de kıkırdak yapısının korunmasına ve eklem acısının azaltılmasına yardım eder. İyalüronik asit ayrıca dokuların birleşmesinde görev aldığı için sağlıklı dokuların devamı için gereklidir.

4 Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kombu çayı antioksidanlar açısından çok zengin bir içecektir. Bu antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikallerin vücuda vereceği zararı engeller. Sonuç olarak, vücudunuz enfeksiyon ve hastalıklara karşı daha kuvvetli olacaktır.

5 Enerji Düzeyini Artırır

Toksiklerden temizleme etkisi vücut fonksiyonlarının daha etkili çalışması anlamına gelir. Bütün vücut süreçleri sorunsuz işlediğinde, enerji düzeyiniz önemli ölçüde artacaktır.

6 Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kombu çayının diğer bir özelliği metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizma hızı arttığında kilo verme de o oranda kolaylaşacaktır.

7 Zihinsel Ve Duygusal Sakinlik Sağlar

Kombu çayı vücudu ve zihni sakinleştiren birtakım asitler içerir. Bu çayın düzenli kullanımı stres, uyku bozuklukları, depresyon, anksiyete ve diğer zihinsel ve duygusal problemlerin üstesinden gelinmesine yardımcı olur.


Sonuç olarak rapor edilen bazı yan etkileri ve sağlık faydalarının henüz ispatlanmamış olması sebebiyle kombu çayına biraz temkinli yaklaşmakta yarar var. Ama kullanıcılarının genelde bu çayın faydalarını görmüş olması bu çaya bir şans vermeye değecektir.

8Kombucha Probiyotiklerin Zengin Kaynağıdır

Kombucha’nın Çin veya Japonya menşeli olduğu düşünülmektedir.Bakteri, maya ve şekerin özel suşlarını siyah veya yeşil çayı ekleyerek ve bir hafta veya daha uzun süre fermente etmesini sağlayarak yapılır.Bu süreçte bakteri ve maya yüzeyde mantar benzeri bir leke oluşturur, bu nedenle kombucha aynı zamanda “mantar çayı” olarak da bilinir.Bu blob aslında canlı bir simbiyotik bakteri ve maya kolonisi veya bir SCOBY’dir ve yeni kombuchaları fermente etmek için kullanılabilir.

Kombucha fermente edilmiş bir çay türüdür. Bu, birçok sağlık yararına sahip iyi bir probiyotik kaynağıdır.

Fermantasyon süreci, sirke ve diğer bazı asidik bileşikler, karbonatlı hale gelen eser miktarda alkol ve gaz üretir.Fermantasyon sırasında büyük miktarda probiyotik bakteri de üretilmektedir .Probiyotikler bağırsaklarınızı sağlıklı bakterilerle sağlar. Bu bakteriler sindirim, iltihap ve hatta kilo kaybı dahil olmak üzere sağlığın birçok yönünü geliştirebilir .Bu nedenle, diyetinize kombucha gibi probiyotikler ekleyerek sağlığınızı pek çok yönden geliştirebilirsiniz.

Kombu Çayı Tarifi

Malzemeler:

  • 3 litre su (Kaynak ya da memba suyu olması tercih sebebi)
  • Kombucha kültürü (mayası)
  • 1,5 su bardağı, yani 300 gram kadar toz şeker
  • 9-10 poşet ya da 25-30 g

Nasıl Yapılır?

Çelik bir tencerenin içine 3 litre su ilave ederek ocağa yerleştirin. Suyun kaynaması ile birlikte içine toz şekeri ilave edin ve 5 dakika kadar bu bu şekilde karıştırarak kaynatın.

Karıştırma işleminin özellikle metal kaşıkla yapılmasına dikkat edin. 5 dakikanın sonunda tencereyi ocaktan alın ve içine çayı ekleyin. Çayın demlenmesini yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra yine metal bir kaşık yardımıyla çayları karışımın içinden tamamen ayırın ve karışımı soğumaya bırakın.


Karışım soğuduktan sonra, kombu çayını hazırlamak istediğiniz büyükçe bir kavanoza aktarın. Kombucha kültürünü ılık bir suda yıkadıktan sonra oda sıcaklığına getirdiğiniz kavanozdaki sıvının içine bırakın. Kavanozun ağzını hava alacak şekilde kapatabilmek için steril bir bez ya da tülbentle örtüp paket lastiğiyle bu bezi sabitleyin.

Kavanozdaki çayın bu şekilde 4-10 gün arası mayalanması için bırakın. Bu süre içinde kavanozun oda sıcaklığında beklemesine ve doğrudan güneş ışığı almamasına dikkat edin. 4 günden sonra mayalanan kombu çayını sağlıklı bir şekilde tüketmeye başlayabilirsiniz. Fakat mayanlanma süresinin artması çayın faydasını artıracağından 7-10 gün kadar mayalayıp o şekilde tüketmeniz daha faydalı olacaktır..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz