Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur Nasıl Önlenir?

  • Genel Sağlık
  • Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur Nasıl Önlenir? için yorumlar kapalı
  • 603 kez görüntülendi

Koltuk Altı Terlemesi Neden Olur Nasıl Önlenir?

Koltuk altı terlemesi hemen hemen bütün insanlarda görülen doğal bir durumdur. İstisnai olarak bazı insanlarda terleme yok denecek kadar az olmaktadır. Ancak koltuk altının hiç terlememesi asla söz konusu değildir. Az veya çok fark etmeksizin her insanın mutlaka koltuk altı terlemektedir. Özellikle yaz aylarında şiddetini arttıran koltuk altı terlemesi, kıyafetlerde oluşturduğu lekeler dolayısıyla kötü bir görünüme neden olmaktadır.

Gerek psikolojik, gerekse sosyal etkileri bulunan koltuk altı terlemesi insanların özgüvenlerini düşüren bir durumdur. Bazı insanlarda aşırı derecelerde olan terleme kötü kokulara neden olmakta ve insanların kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Koltuk altı terlemesinin aşırı olduğu insanlarda, ortaya çıkan koku da baskındır. Deodorant kokusu ile birleşen ter yoğun kokuya neden olur. Bu olumsuz durumlardan kaçınmak isteyen çoğu insan koltuk altı terlemesini azaltacak yöntemler peşinde koşmaktadır.

Koltuk Altı Terlemesini Engellemenin Yolları

Koltuk altı terlemelerine çözüm olabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Kişiler terleme etkilerini azaltabilmek adına evde bir takım yöntemler deneyebilirler. Evde uygulanacak yöntemlerin yetersiz kalması ve kişiyi memnun etmemesi sonucunda ise hekim önersinde tıbbi yollara başvurulmaktadır. Koltuk altı terleme sorunu yaşayanların öncelikle evde uygulanması mümkün olan yolları denemesi gerekmektedir.

Terlemenin engellenmesi, etkisinin ya da kokusunun azaltılması için adaçayından, botoksa kadar değişik pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunun dışında doğru deodorant seçimi de oldukça önemlidir. Güçlü etkisi olan deodorantlarla koku azaltılmaktadır. Ayrıca terlemeyi ve leke oluşumunu önleyen deodorantlar da bulunmaktadır. Terlemenin şiddetini azaltmak amacıyla koltuk altına pudra uygulanabilir.

Terleme Nasıl Azaltılır?

Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan terleme her bünyede gerçekleşen doğal bir süreçtir. Yaz aylarında etkisini arttırması insanlara ciddi derecede rahatsızlık vermektedir. Bunun yanı sıra terlemenin azaltılması için düzenli şekilde tuvalete çıkmak ve günde en az 2 litre su içmek gerekmektedir. Vücuda yeterli miktarda su girişi sağlanması toksinlerin ter olarak değil de, idrar olarak atılmasını sağlamaktadır.

Baharatlı ve sindirimi zor olan gıdaları tüketmekten kaçınmak terleme oranını azaltmaktadır. Alkol kullanımı terlemeyi arttıran en önemli faktördür. Bu nedenle terleme sorunundan kurtulmak için alkol kullanımının sonlandırılması gerekmektedir. Sebze ağırlıklı beslenme sindirim sistemini rahatlatmakta ve ter oranının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Nasıl Kıyafetler Giyilmeli

Fazla kilolu olan insanlar zayıf insanlara kıyasla daha fazla terlemektedir. Vücutta bulunan yağ oranı terleme üzerinde doğrudan etki yapmaktadır. Bu nedenle düzenli spor yapmak terlemenin azalmasına yardımcı olmaktadır. Terlemenin azalmasında kıyafetlerin önemi de çok büyüktür. Yünlü ve kalın kıyafetler terleme miktarını arttırmaktadır. Vücuda yapışan sentetik kumaşlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ve nefes alan, pamuklu, vücuda yapışmayan ürünler tercih edilmelidir.

Terin buharlaşmasına olanak tanıyacak kumaşlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde insanın üzerinde kuruyan ter kötü kokulara neden olmaktadır.

 

 

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.