Koltuk Altı Kokusunu Gidermenin Yolları

Koltuk Altı Kokusunu Gidermenin Yolları

Bilmeniz gereken ilk şey koltuk altı kokusunun hijyene bağlı olmadığı, genellikle bez veya hormon kaynaklı olabileceğidir. Bu koku hem onu taşıyan kişi hem de çevresindeki kişiler için rahatsız edici olabilir.

Ne olursa olsun, bu durumu yavaş yavaş, doğal olarak ve gündelik yöntemlerle tedavi edebilirsiniz, teri azaltabilirsiniz veya kokuya neden olan ve farkında olmadığınız alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Bu yüzden, bugün sizlere koltuk altı kokusunun verdiği rahatsızlıktan kaçınmak için birkaç öneri sunacağız.

Koltuk altlarınızı iyice yıkayın

Koltuk altlarını iyice yıkadıktan sonra terleme ve kokma devam etse de bu çözümü tekrarlamak fena fikir değil. Koltuk altlarınızı sabunla iyice köpürtmeye özen gösterin. Bazı sabunlar yoğun parfüm içerir, bu daha iyi kokmanızdan ziyade daha çok terlemenize sebep olabilir. Bu yüzden doğal sabunlar kullanın.

Hiç bir kalıntı bırakmadığınıza dikkat edin

Koltuk altlarınızı arta kalan sabun veya bir önceki günden kalan deodoranttan arındırmak için iyice yıkamanız çok önemli, çünkü mantar veya bakteri oluşumuna sebep olabilirler. Koltuk altı kokusunu ortadan kaldırmayı garantileyen bir karışımı uygulayabilirsiniz: alkol ve sirkeyi karıştırın ve yıkandıktan sonra biz bezle koltuk altlarınıza uygulayın. Daha fazla etki almak için gece uygulayın.

Sodyum Bikarbonat (Karbonat) kullanın

kabartma

Karbonat genel vücut kokusuna karşı çok iyidir. Koltukaltlarınızı kokunun gittiğini fark edene kadar yıkayın ve bir pamuk aracılığıyla karbonatı uygulayın. Sizi rahatsız etmiyorsa koltuk altınızda bir süre tutun. Bir diğer yöntem ise: bir kaşık dolusu karbonat ile limon suyunu karıştırın ve duş aldıktan sonra uygulayın. Bu, kokuyu kontrol altına almak için kullanıldığı bilinen bir tekniktir.

Aşırı koku durumunda

Eğer aşırı koku sorunu yaşıyorsanız dağ kekiği veya biberiye karışımları hazırlayıp koltuk altlarınıza sürün. Bu kişisel ilişkileri ve gündelik aktiviteleri etkileyebilecek hiperhidroz -aşırı terleme- için çok faydalı bir tedavi yöntemidir.

Aloe vera ayrıca aşırı terlemeyi kontrol altına alır. Bitkinin yaprakları içinde bulunan jeli koltuk altınıza uygulayın, geceleri uygularsanız daha fazla etki eder.

Domates de aşırı terlemeyi gidermede yardımcı olur, koltuk altlarınıza mikserde karıştırdığınız domates ezmesini uygulayın ve birkaç dakika bekletin.

Giysilerinizi seçerken…

giysi

Bazı kumaşların, renklerin ve malzemelerin daha çok terlemeye ve ter kokusuna sebep olabileceğini biliyor musunuz? Mesela, eğer vücudunuz ter kokusuna meyilliyse, hava dolaşımını önleyen sıkı giysilerden uzak durmalısınız. Bunun yerine doğal kumaşları tercih edin. Benzer şekilde renkler kokuyu etkileyebilir. Mesela siyah renk vücudu daha ince göstermesine rağmen terlemeye sebep olabilir.

Sağlıklı beslenin

Diyetiniz koltuk altı kokusuyla bağlantılıdır, her ne kadar öyle düşünmeseniz de. Mesela eğer fazla soğan, sarımsak, kahve ve alkol tüketiyor, kokuyu azaltan meyve ve sebzeler yemiyorsanız ter kokunuz daha güçlü olacaktır. Benzer durum sigara için de geçerlidir, cildinize zarar verir ve kötü kokuya sebep olur.

Koltuk altı tüylerinizi alın

Koltuk altı tüyleri kokuya sebep olabilir. Alınmadıkları takdirde kokuya sebep olan mantar ve bakterilerin oluşumuna yol açabilir.

Deodorant yerine anti-perspirant (ter önleyiciler) kullanın

deodorant

Deodorantların vücut kokusunu bastırdığı doğrudur ama aşırı tere etki edemez. Diğer yandan anti-perspirant aşırı terlemeyi ve vücut kokusunu kontrol altına alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz