Kokusuz Siyah (Kara) Fermente Sarımsak

  • ALTERNATİFTIP
  • Kokusuz Siyah (Kara) Fermente Sarımsak için yorumlar kapalı
  • 2.020 kez görüntülendi

Kokusuz Siyah (Kara) Fermente Sarımsak

Kokusuz Siyah (Kara) Fermente Sarımsak

Türkiye’de yeteri kadar tanınmayan kokusuz fermente siyah sarımsak, bildiğimiz beyaz sarımsağa göre çok daha faydalı.. Güçlü bir antioksidan kaynağı kara siyah sarımsağın faydaları ve nasıl elde edileceğini sizin için bu yazımızda derledik..

Daha çok Asya, Avrupa ülkeleri, Japonya, Amerika ve Avustralya’da yetiştirilen siyah sarımsak beyaz sarımsağa göre daha fazla antioksidan içermesiyle çok faydalı bir türdür. Fermente edilerek elde edilen siyah sarımsak Türkiye’de çok fazla tanınmıyor. Siyah sarımsağın faydaları, nerelerde bulabileceğimiz ve nasıl elde edileceğini bu yazıda sizler için paylaştık.

Siyah Sarımsak Nedir? Kokusuz Sarımsak Nasıl Elde Edilir ve Neden Tercih Edilir?

Siyah sarımsağın oluşumu: Bildiğimiz beyaz sarımsağın 2 ay kadar bir sürede ısıl işlem uygulanarak fermente edilmesiyle siyah sarımsak elde edilir. Bir takım nem ve ısıya maruz bırakılan beyaz sarımsağın dişleri siyaha döner. Fermente edilen sarımsak daha fazla antioksidan madde içermektedir. Beyaz sarımsakla kıyaslandığında daha tatlı ve kokusuz bir sarımsaktır. Bir çok ülkede beyaz sarımsaktan daha fazla tercih edilmesinin sebebi kokusuz ve tatlı olmasıdır.

Siyah Sarımsağın Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir.Enfeksiyonları önlemede etkilidir.Beyaz sarımsağa göre 2 kat daha fazla antioksidan içerir.Beyaz sarımsak gibi ağız kokusuna sebep olmaz, lezzetli bir tadı vardır.Hücre yenileyicidir.Damar sertliğine karşı tedavi edicidir. Kalp ve damar sağlığını korur.Alzheimer ve romatoid artrit, kronik hastalıklar ve dolaşım sistemi hastalıklarını önleyici ve tedavi edicidir.Serbest radikallerin vücudumuza ve cildimize vermiş olduğu zararları önler ve ortadan kaldırır.Antiseptik, antioksidan, anti fungal ve anti viral bakımından çok daha zengindir.Kansere karşı beyaz sarımsağa kıyasla çok daha fazla faydalıdır.Kolesterolü düşürmede ki işlevi beyaz sarımsağa göre daha fazladır.Siyah sarımsak virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda önleyici ve tedavi edicidir.

Siyah ( Kara) Sarımsak Nerede Satılır?

Daha çok Asya ve Kore’ye özgü gıdaların satıldığı yerlerde siyah sarımsağı bulabilirsiniz.

Siyah Sarımsağın Fiyatı Ne Kadar ?

Ülkemizde henüz siyah sarımsak üretimi yapılmamaktadır. Ülkemize siyah sarımsak yurt dışından getiriliyor. Bu sebeple siyah sarımsağın fiyatı da dolar üzerinden belirlenmiştir. Ülkemizde 1 kg siyah sarımsağın fiyatı yaklaşık olarak 60-65 dolardır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.