Koenzim Q10 Faydaları ve Görevleri

Koenzim Q10 Faydaları ve Görevleri

Canlı varlıkların doğasını oluşturan organik mucizelerden biri de Koenzim Q10 dur. Organik olmasıyla beraber doğal ve antioksidan bir maddedir. Bir diğer adıyla ubiquinone dur. Vücudun hayatsal fonksiyonlarını devam ettirmesini sağlayan enerjinin üretiminde  rol oynar ve elektron taşıma zincirinin bir parçasıdır.

Koenzim Q10 Faydaları

Son yıllarda bir ilaç mı destek mi olduğu tartışma konusu olan maddenin, vitamin benzeri bir yapısı vardır. Yağda çözünme özelliğinin bir göstergesi olarak hücre zarlarında ve yağları taşıyan proteinlerin yapısında bulunur. Karbonhidrat, protein ve yağ çeşitlerinin arasında vücuda en fazla enerjiyi verenin yağlı besinler olmasını belirtmekle beraber, bu mucizevi bileşim enerji ihtiyacında rol oynadığı için hücrenin enerji pompası olan mitokondrilerde fazla bulunmaktadır. Aktivasyonun en fazla olduğu ve hareketi sırasında enerji tüketiminin fazla olduğu bilinen kalp, karaciğer, böbrekler ve pankreas gibi organlarda fazla miktarda bulunur.

Vücut içerisinde B6 vitamini birlikteliğinde üretilebildiği gibi dışarıdan besinler yoluyla ve kapsül şeklinde de hazır olarak alınabilir. Et(kırmızı, tavuk,balık), soya fasulyesi, ceviz, yer fıstığı gibi besinlerde ve ıspanak, bezelye,sarımsak, lahana gibi sebzelerde bol miktarda bulunur. Enerji üretiminde enzimlerle birlikte çalışması temel görevi olmakla beraber, oksijen kullanımını arttırdığı için hücrede akciğer görevi üstlenir.

koenzim q10 faydaları

Koenzim Q10 ‘ un temel görevlerine ek olarak kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yararlıdır. Bunlar sırayla; yüksek kolesterol ve tansiyonu önleyici etkisi olması, meme kanserine karşı bir silah özelliği taşıması, unutkanlığın önlenmesine yardımcı olmakla beraber Alzheimer hastalığına engel teşkil etmesi, diş sağlığını koruması, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını arttırması, migren önleyici olarak tedavide kullanılması, kısırlık sorununda sperm hücrelerinde artışı sağlaması, Parkinson hastalığının zararlarını azaltması ve kan basıncının dengelemesinde etkin olmasıdır.

Tüm bu faydalı özellikleriyle beraber alınması gereken dozun aşılması veya kapsüllerin yanlış kullanılmasıyla zararlı etki görülebileceği de bir gerçektir. Yağda eriyen bir madde olduğu için kapsüllerin zeytinyağına batırılarak alınması, günlük dozunun 30 ile 200 mg arasında tutulması veya vücudun kendisinin Koenzim Q10 üretmesini arttıracak besinlerin alınması, vücudun olası zararlardan korunmasını ve faydalı özelliklerden daha çok yararlanmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz