Klimanın Zararları ve Sakıncaları Nelerdir

  • Genel Sağlık
  • Klimanın Zararları ve Sakıncaları Nelerdir için yorumlar kapalı
  • 733 kez görüntülendi

Klimanın Zararları ve Sakıncaları Nelerdir

Havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı. Dayanılmaz sıcaklar kısa bir süre sonra kapımızı çalacak. İşte bu sıcak yaz günlerinde bizlerin en büyük yardımcısı klimalar. Fakat klimaların yanlış kullanılması farklı zararlara ve sakıncalara yol açmaktadır.

Değişik klima hastalıkları ve klima çarpmaları sık sık rastlanan bir durum haline geldi. Bu yazımız klima kullanımı hakkında sizlere doğruları ve yanlışları anlatmaya çalışacak.

Sıcaklardan korunabileceğimiz en etkili çözümlerin başında yer alan klimanın, yanlış ve sürekli kullanılması birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Özellikle solunum yollarını olumsuz etkileyen ve doğada bulunan mikropları bünyesine çekerek ortama yayan cihaz, alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilmektedir. Bağışıklık sistemini zayıflatarak vücut direncini azalmasına neden olarak, kişinin ciddi rahatsızlıkları kapma riskini artırmaktadır. Ortamı buharlaştıran ve nemlendiren soğutma aleti, bakterileri etrafa yayıyor. Bu bakteriler kalabalık ortamda daha fazla yoğunlaşıp; sinüzit, bronşit, renit gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kulak, diş iltihaplanmaları, ateşlenmeye neden olmaktadır.

Modern yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan ve artık kış mevsiminde bile kullanılmaya başlanan klima, öksürük, baş ağrısı, boyun, kas tutulmaları, ciltte kuruluk, dudak çatlaması gibi olumsuz durumlara zemin oluşturmaktadır. Artrit, Nörit gibi nadir görülen vakalara da neden olmaktadır. Klima çarpması gribal enfeksiyonlara, soğuk algınlığına, nezle gibi sorunlara yol açabilmektedir. Vücudun ısı dengesini alt üst eden ve kilo alma riskini artıran cihaz, bağımlı da yapabilmektedir. Sürekli klima kullanan kişiler, ortam serin olsa da klima kullanma gereksimi duyarlar. Soğutma cihazı, değişik ve tehlikeli virüsleri barındırma ve etrafa yayma özelliğine de sahiptir. Bu da ölümcül hastalıklarla karşılaşma riskini artırmaktadır.

Klimanın zararları, yararından fazla kişiyi etkisi altına almaktadır. Klimayı doğru kullanmak bir nebze olsun olumsuz durumlardan koruyabilir. En etkili korunma yöntemi, filtrenin orijinal ve kaliteli olmasına dikkat edilmesidir. Kalitesiz ve orijinal olmayan filtreler, mikrobu daha fazla çektikleri için etrafa mantar, küf, virüs, bakteri gibi faktörleri yayabilmektedirler. Bu da hastalıkların vücuda daha kolay yerleşmesini sağlamaktadır. Özellikle araba klimaları kişiyi daha fazla olumsuz etkilemektedir. Klima filtresinin bakımı, temizliği düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Küresel ısınmanın karşısında kendinizi savunmasız hissediyorsanız ve klimayı kullanma mecburiyetiniz var ise ortamı yavaş yavaş soğutunuz ya da ısıtınız. Ani hava değişimleri sizleri olumsuz etkileyebilmektedir. Klima ayarının hep aynı derecede kalması sakıncalıdır. Arada ayarları düşürmeniz de fayda vardır. Klima derecesinin en yükseği 25 santigrat olmalıdır. Ve bu derecenin altında ayarları kullanmayı tercih ediniz. Gece bu cihazı kullanmamaya dikkat ediniz. Klima ortamında sığara içmeyiniz ve ortamı sık sık havalandırınız. Klimanın hemen önünde bulunmayınız.

Bu yazı klimanın zararları sakıncaları faydaları yararları nelerdir, klimanın icadı tarihçesi gelişimi çalışma prensibi kullanımı nasıldır nedir, klima nasıl temizlenir soğutur yapılır, klima hastalıkları hastalığı nedir, klima çarpması tedavisi nedir konusunda yazılmıştır.

klima çarpması belirtileri, klima gebelik, klima çarpmasının belirtileri, klima carpmasina hangi doktor bakar, klima çarpması ve tedavi yontemleri, travazol krem kulak içinde kullanırken orucu bozarmı, klima çarpması, klima carpmaları, kilimana carpmanin tedavisi nasil, gebelikte kılimanın zararları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.