Kivi Faydaları Nelerdir?

Kivi Faydaları Nelerdir?

KİVİ FAYDALARI NELERDİR?

Kivi özellikle havaların soğumasıyla pazar tezgahlarında, manav dükkanlarında gördüğümüz meyveler arasındadır. Soğuk kış günlerinde bu meyveye sık sık rastlarız. Meyve salatalarında da önemli bir yeri vardır. Mayhoş tadı ile farklı bir lezzet katar. Lezzeti kadar kivinin faydaları da oldukça önemlidir. Faydaları herkes tarafından bilinmese de sağlığı koruyucu birçok yararı vardır.

KİVİ FAYDALARI HERKESİ ŞAŞIRTIYOR

Peki bu kadar hoş bir tadı olan kivi faydaları nelerdir? Öncelikle antikanser özelliği vardır yani kansere karşı koruma sağlar. Özellikle kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Antioksidan özelliği vardır. Kolesterolün düşürülmesine yardım eder. Tohumları çok besleyicidir. Kivi tohumları meyvenin içindeki siyah ağzımıza çıtır çıtır gelen yerleridir. Son derece sağlıklı bir meyvedir. Büyümeye etki eden folik asidi bol miktarda içerir. Lif açısından zengindir. Vücudu arındırır. Depresyon, halsizlik, yorgunluk ve stresi önler. Aynı zamanda kalp dostudur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bilinenin aksine portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Konsantre yani dikkat toplama yeteneğini arttırması da kivinin faydaları arasındadır.

Kabızlık, sindirim sistemi sorunu yaşayanlar da bu şifalı meyveyi düzenli olarak tüketmelidir. Kabızlığı önleyerek sindirim sistemini rahatlatır. Tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Hipertansiyon hastaları rahatlıkla bu meyveyi tüketebilir. Felç geçirme riskini de azaltır. Yapılan araştırmalara göre yaşlılığa bağlı görme bozukluğunu da engelleyici özelliği vardır. Günde 3 adet kivi tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre yaşlılığa bağlı görme bozukluklarına yakalanma riski daha düşüktür.

KİVİ İLE KENDİNİZİ GRİBE KARŞI KORUYUN!

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tam kış aylarına uygun bir meyvedir. Bu şifa dolu meyve kış aylarında soğuğa ve gribal enfeksiyonlara karşı tam bir koruma sağlar. Nezle, grip, öksürük için bire birdir. Nefes darlığı ve astıma iyi gelir. Göğsü rahatlatır.

DİYABETE KARŞI KORUYUCU!

Şeker hastaları birçok yiyeceği yiyemez. Kandaki şeker seviyelerini belli bir oranda tutmaları gerekmektedir. Kivi tam da şeker hastalarına göre bir meyvedir. Diyabet yani şeker hastalığı olan kişiler kivi tüketerek kandaki şeker oranını dengede tutabilirler.

KİVİ İLE GÜZELLEŞİN!

Kivi özellikle bayanların tam hoşuna gidecek bir meyvedir. Kivinin FaydalarıÇünkü bayanlar güzelleşmeyi, genç görünmeyi sever. Bu meyve sayesinde cilt kırışıklıkları azalır. Genç görünüm kazanmak mümkündür ve cildin geç yaşlanmasını sağlar. Gün içinde oluşan cilt yorgunluğuna karşı iyi gelir. Güneş ışığı ve hava kirliliği gibi nedenlerle ciltte leke oluşumunu engeller. Cilt dokusunu iyileştirerek pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar.

KİVİ İLE KİLOLARA ELVEDA!

Sindirim sistemini düzenler, kolay sindirim sağlar. Hazımsızlığı önlemesi sebebiyle de karındaki şişkinliği azaltır. Diyet yaparken, kilo vermeye çalışırken de bol miktarda tüketebilirsiniz. Diyet listelerinize ekleyebileceğiniz bir meyvedir. Obeziteye yakalanma riskini azaltır.

KİVİ UYKUSUZLUĞA İYİ GELİR Mİ?

Yapılan araştırmalara göre kivi uykusuzluk için de faydalı bir meyvedir. Geceleri uyuyamayan yada uyku bozukluğu yaşayan kişiler bu şifalı meyveyi tüketmelidir. Araştırmanın sonucuna göre kivi tüketen kişiler uyku süresi açısından daha sağlıklı ve verimli bir zaman geçirir.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR!

Özellikle çocukların güçlü kemiklere sahip olması için kivi tüketmesi gereklidir. Kivi ile romatoid artrit, osteoartrit gibi kemik hastalıklarına karşı da korunabilirsiniz.

KİVİ KAÇ KALORİDİR?

Kivi 97.6 kalori olup, 17.2 g karbonhidrat, 1.6 g protein ve 1 g yağ içermektedir.

KİVİNİN ANA VATANI VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Ana vatanı Çin olmasına rağmen ticari olarak Yeni Zelanda’da bolca üretilmektedir. Bugün ise daha birçok ülkede üretimi hız kazanmıştır. Ülkemizde de genellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde üretimi uygun görülmüştür. Vitamin, mineral ve flavonoidler bakımından zengindir. Yüksek oranda C ve E vitaminleri içerir. Ayrıca beta karoten A ve potasyum açısından da zengindir. Kivinin ağaçta yetiştiğini birçok kişi bilmez. Kahverengi hafif kabuklarıyla ağaçta yetişirler. Kabukları soyulduğunda içinde yeşil kısım ve en ortasında ise siyah taneleri vardır. Bu taneler sebebiyle zirai anlamda üzümsü meyveler grubundadır. Genellikle ılıman iklim bölgelerinde yetişir. Meyveler sert haldeyken hasat edilir, daha sonra yumuşayana kadar depoda bekletilir ve pazara sunulur. Hafif mayhoş, ekşi bir tadı vardır. 100 gramında yaklaşık 50 kalori vardır.

Şifası bu kadar bol olan kivi; salata, meyve suları ve dondurmada kullanılabilir. Pastalarda da harika bir tat verir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz