Kişniş ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Kişniş ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 729 kez görüntülendi

Kişniş ve Faydaları

Bu yazımızda kişniş bitkisi ve baharat olarak kişnişin faydaları ile nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

Kişniş Otu Bitkisi: 50 – 60 cm boylarında, pembe-beyaz renkte çiçekler açan, yumuşak ve tüysüz bir bitki olan kişniş otu bitkisi, daha çok rutubetli yerlerde yetişir. Kurutulmuş kişniş tohumu baharat ve ilaç olarak kullanılmasının yanında kişnişin yaprakları ve kökleri de baharat olarak kullanılır. Kişniş, Kara kimyon olarak da adlandırılır. Sabit ve uçucu yağlar, tanen, şekerler ve nişasta içerir.

Kişnişin Faydaları: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri yatıştırır ve sinirsel baş ağrılarını keser. Bağırsak gazlarını söker. Karın ağrılarını giderir. Kusmayı önler. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Doğumu kolaylaştırır ve aybaşı kanamalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntı ve baş dönmesini önler.

Kişniş nasıl kullanılır? Kişniş tohumu kurutulup daha çok baharat olarak koku ve tat vermek için ve ayrıca ilaç olarak kullanılır. Bal ve zeytinyağı ile birlikte yenirse pamukçuk ve kurdeşeni giderir. Bal ile karıştırılırsa tansiyonu düşürür ve baş dönmesini giderir. Fazla kullanılırsa baş dönmesi ve dalgınlığa neden olabilir.

Bu yazı kişniş nedir, kişnişin faydaları, kişnişin yararları zararları, kişniş nasıl kullanılır ne işe yarar, kişniş nerelerde kullanılır, kişniş nasıl yenir, kişniş neye iyi gelir konusunda yazılmıştır.

kişniş nasıl tüketilir, kişniş nasıl yenir, kişniş nedir, gebelikte kişniş, kişniş nasıl kullanılır, kişniş nerelerde kullanılır, kişniş nasıl yenilir, tane kişniş nasıl yenir, kişniş otunun icilisi, gebelikte kişniş kullanımı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.