Kısırlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Kısırlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Kısırlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Kısırlık, bilim dünyasının araştırmalarından önce sadece bir cins üzerine yüklenmekte olup nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri tam olarak bilinememekte idi. Günümüzde insanların yaşamış olduğu stres, sağlıksız beslenme, alkol, sigara, düzensiz uyku gibi alışkanlıklar, pek çok hastalığa ortam hazırladığı gibi Kısırlığa da neden olmaktadır. Özellikle evlilikleri üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler ciddi anlamda kendilerini bu hastalık ile suçlamaya başlamaktadır. Yazımızın devamından Kısırlık ile ilgili detaylı bir anlatım yapmaya çalışacağız.

Evlilikler, çiftlerin mutlu bir hayat yaşamaları için gerekli olan bir durum olduğu gibi anne ve baba olmalarına olanak sağlayan en büyük unsurlardan birisidir. Doğurganlık, kadınların sahip olduğu bir durum olup en aktif olduğu yaş dönemi 25 ile 35 yaş arasında olduğu tespit edilmiştir. Belirli bir yaş grubunun üzerine çıkılmaya başlandığında kadınlar yapısal özelliklerinden dolayı sahip olduğu doğurganlık özelliğini yavaşça kaybederler. Her kadın için doğurganlığın sona erme yaşı farklı olup ümitlerin asla kaybedilmemesi gerektiğini hatırlatılmaktadır. Kısırlık, son zamanlarda genç çiftlerin dillerinde dolanmaktadır. Henüz evliliklerinin ilk aylarında bu şüphe ile gelen kişi sayısının artış göstermesi uzmanların açıklamalar yapmasına neden olmuştur. Çağımızda sık görülen bir rahatsızlık olması nedeni ile endişe duyan genç çiftler için azami bekleme süresinin 1 yıl olduğu belirtilmekte. Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamalarda ise; 2 yıl boyunca sürekli ilişkiye giren fakat gebelik belirtisi alamayan kişilerin Kısırlık belirtilerine sahip olduğu söyleniyor.

Kısırlığın Sebebleri Nelerdir?

Son zamanlarda bu soruna sahip kişi sayısının artması üzerine yapılan araştırmalar bazı standart nedenlerin tespit edilebilmesine olanak sağlamıştır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere beslenme, stres, yorgunluk, alkol, sigara gibi nedenler bu soruna neden olabilmektedir. Cinsiyetler üzerinden özel olarak inceleyecek olursak;

Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri

  • Kadınlarda meydana gelen kısırlık genellikle yumurta hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Adet konusunda sorun yaşayan ya da hiç görmeye kadınlar gebeliğin oluşması için herhangi bir ortam sağlayamazlar.
  • Bir diğer Kısırlık nedeni ise rahim içerisinde meydana gelecek gelişimlerin dış faktörler üzerinde meydana gelmesidir. Sperm ve yumurtanın döllenememesi bu sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  • Kadınlara özel bazı hastalıklar bu sorunun meydana gelmesine neden olmaktadır. Vücutları ile ilgili bilgilere tam olarak sahip olamayan kadınlar, herhangi bir farkındalığa sahip olamazlar.

Erkeklerde Kısırlığın Nedenleri

  • Yukarıda saydığımız genel nedenler erkeklerin Sperm hücrelerine büyük oranda etki etmektedir. İktidarsızlığa neden olabilecek bu durumlar kısırlığın da belirtilerini meydana getirmektedir.
  • Erkeklerde meydana gelen sorunlardan bir diğeri ise sperm kanallarında meydana gelen tıkanıklık ya da bozukluklar canlı sperm üretiminin önüne büyük oranda geçmektedir.

Kısırlığın Tedavisi Nedir?

Toplum içerisinde bebek sahibi olamayan kişilerin en az %15 gibi bir kısmı sorunun neyden kaynaklandığını tam olarak bilememektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kısırlığın %40 oranındaki etkisi erkeklerde meydana gelen sorunlardan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yapılacak tedaviler genel olarak erkekler üzerinde olup canlı sperm sayısını artırabilme ve tıkalı olan sperm kanallarının açılması şeklinde uygulanmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz