Kış Aylarında Evde Vücut Bakımı

Kış Aylarında Evde Vücut Bakımı

Kese ve Masaj: Kese ölü cildin atılmasını, gözeneklerin rahatlamasını sağlar, böylece daha sıkı ve canlı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Lif, deniz süngeri, friksiyon eldiveni, vücut fırçaları bu işlem için uygun malzemelerdir. Aynı şekilde masaj da cildi rahatlatır, oksijen akışını hızlandırır. Masajlarınızda gül yağından yararlanabilirsiniz.

Bitkisel Destek: Çetin geçen kış koşulları için tepeden tırnağa bedenimize iyi bakmak, aşırı soğukların kötü etkilerinden korumak zorundayız. Zengin bitkisel özlerle cilde sağlık ve canlılık kazandırabilirsiniz. Örneğin lavanta çiçekleri ve kuru nane yapraklarını veya yulafı bir keseye doldurup, vücudunuzu ovabilirsiniz. Deniz tuzu da önemli bir malzemedir. İster direkt olarak, isterseniz de keseye koyarak vücudunuza masaj yapmak, kışın pullanan, çatlayan derinizi yeniler.

Doğru Beslenme: Beslenme önemli bir faktördür, vücut bakımını sadece dıştan yapmak yeterli değildir, mutlaka içten de desteklemek gerekir. Öncelikle günde 3 öğün yemeye özen göstermeliyiz, yağ ve karbonhidratları az miktarda tüketmeliyiz. Bol miktarda protein ve sebze yemeli ve her gün 1,5 litre su içmeliyiz. Beslenmenin yanında düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak bizi hem daha zinde kılacak hem de vücudumuzu forma sokacaktır.

Uygun kozmetikler: Cildi kurutmayacak banyo köpüğü, şampuan ve sabun ürünleri kullanmalı, banyo sonrasında nemlendirici kremler ile vücudumuzu nemlendirmeliyiz.

Güneşten korunma: Kış aylarında dahi UV ışınlarının cilde zarar verdiğini, hatta etkisinin daha fazla olduğunu bilmeli ve yaz aylarında olduğu gibi bu aylarda da güneşten koruyucu ürünler kullanmalıyız.

Uygun kıyafetler kullanma: Bunlar yanında, belki çoğumuzun aklına gelmez ama vücut sağlımız için kışın seçtiğimiz kıyafetler de önemlidir. Kışın sert rüzgarlarının cildi tahriş etme ve kurutma etkisinin olduğunu bilmeli, korunmak için eldiven, atkı, bere gibi vücudu dış etkenlerden koruyabilecek giysiler kullanmalıyız. Kışlık elbiselerimiz hava akımı sağlamayan ve cildin nemliliğini bozucu özellikte olmamalıdır.

Dr. Hülya Sağlam
Dermatoloji Uzmanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.