Kırmızı Sebzelerin Faydaları

  • TANITIM
  • Kırmızı Sebzelerin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 569 kez görüntülendi

Kırmızı Sebzelerin Faydaları

Yaz ve kış aylarında sofralarımızı süsleyen sadece renk açısından değil ayrıca besin değeri açısından da oldukça zengin olan kırmızı sebzelerin faydalarını saymakla bitiremeyiz.

Kırmızı sebzeler rengini likopen ve antosiyanın adı verilen bazı maddelerden almaktadır.

Bazı araştırmalara göre ise likopen güçlü bir antioksidan olmakla birlikte olası kalp hastalıklarına karşı yardımcı olur, yoğun sigara kullanımına karşı nikotinin vücudumuza olan zararlarına karşı da bir kalkan görevi görebilmektedir. Ayrıca gözlere çok faydalı olmakta ve enfeksiyonlarla mücadele etmemize yardımcı bir maddedir. Çoğu kırmızı sebze C vitamini deposudur ve C vitamini vücudun kolajen üretiminde önemli bir rol oynar.

Sofralarımızda ve çeşitli tariflerde güvenle kullanabileceğimiz bazı kırmızı sebzeleri inceleyelim.

Kırmızı Pancar

Antioksidan bir sebze olan kırmızı pancar C vitamini, lif, folik asit, nitrat ve potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Zengin içeriği sayesinde fazla tüketiminin zararları olabileceğinden haftada birkaç kez yemeklerde kullanılması yeterli olacaktır.

Kırmızı Lahana

Daha çok mor rengine çalan bu sebzenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Turpgiller ailesine mensup olan bu sebzenin kara lahana, brüksel lahanası ve brokoli gibi bilindik kuzenleri vardır. Yoğun rengini antosiyanin sayesinde alan bu sebze, zengin antioksidan içeriğiyle olası beyin rahatsızlıkları riskini azaltmada, kansere karşı mücadelede ve kalp damar rahatsızlıklarına karşı bize yardımcı olabilir.

Domates

Belki de Türk mutfağının en çok kullanılan sebzesi sayılabilecek olan bu sebze hemen hemen her yemekte karşımıza çıkar. Ülkemizdeki yoğun kullanımı ve zengin içeriği sayesinde diyetimizdeki likopen ihtiyacının çoğunu bu sebzeden karşılarız. Çiğ şekilde tüketimi de oldukça yaygın olmasına karşın biraz yağ ile pişmiş şekilde tüketilmesi likopen emilimini kolaylaştırabilir. Ayrıca içeriğinde C vitamini ve potasyum da bulunmaktadır.

Kırmızı Biber

Ülkemizde yine oldukça yoğun tüketilen bu sebze, mutfaklarımızda ve market reyonlarında salça olarak sıkça karşımıza çıkmaktadır. Tatlımsı bir tadı olan bu sebze zengin bir içeriğe sahiptir. C vitamini açısından oldukça zengin bir sebze olmakla birlikte günlük C vitamini ihtiyacını karşılama konusunda çok yararlıdır ve bu sayede vücudunuzun kolajen üretimine yardımcı olabilir. İçeriğinde ayrıca A vitamini bulunmaktadır ve kalorisi düşük olduğundan diyetlerinizde sıkça kullanabilirsiniz. Folik asit, E vitamini ve B6 vitaminini de bünyesinde bulundurmaktadır.

Tüm bunların yanında likit kolajen takviyesi almak ve diğer kolajen takviyelerini incelemek isterseniz , https://www.day2day.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.