Kırlangıç Otu

Kırlangıç Otu

Kırlangıç otu

(Chelidonium majus)

Tanımı : Gelincikgillerden. duvarların, yıkıntıların üstünde ve boş arsalarda yetişen arsız bir bitkidir. Çoğunlukla meskûn yerlerde bulunur. Yaklaşık altmış santim boyundadır, gövdesi hafifçe tüylüdür. Sapı oldukça gevrektir ve içi parlak sarı renkli bir sıvıyle doludur. Bitkinin yaprakları tüylü, altları grimsidir; 15 ilâ 30 santim uzunluğunda ve 5 ilâ 7 santim genişliğindedir. Parlak siyah tohumları dar bir tohum zarfı içindedir.

Kullanılan parçası : Bitkinin kendisi.

Eski inançlara göre, kırlangıç kuşu bu otu, yavrusunun gözlerini açmak ya da görmesini yeniden sağlamak için kullanır.

Bitki sapının içindeki sarı sıvı siğil ya da nasır üzerine sürülüp, kuruduktan sonra hafif hafif kazınırsa, bunları kısa zamanda tedavi eder.

Bu bitki karaciğerin yakın dostu olduğu için derinin temizlenmesinde büyük rol oynar. Karaciğer bozukluğu nedeniyle görülen egzama vakalarında başarıyle kullanılır.

Kullanılışı : Yarım litre kaynar su 30 gram kuru bitkinin üstüne dökülür, soğuduktan sonra süzülür. Günde üç kez birer bardak içme- lidir.

Bitki tazeyken toplanır, sap kesilir ve elde edilen sarı sıvı siğil ve nasırlarda kullanılır.

Kırlangıç otu öyle bir özelliğe sahiptirki kanı temizlemekle birlikte kan yapan özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.Bu bitki ısırgan otuyla mürver ağacı goncalarından oluşan karışımından elde edilen formülle kan kanserine etkili olmaktadır.Kan kanserine karşı bu formül günde iki litre kullanılmalıdır.

Hemeopati kanalıyla uygulama yapılırsa karaciğer hastalıklarına çok iyi gelmektedir.Böbrek ve safra konusundada etkili olan Kırlangıç Otu katarakt ve gözdeki yorgunluklara karşı bitkinin kendi sıvısı ezilerek çıkarılıp göz çevresine sürüldüğünde tedavi edici özellinden iyi gelmektedir.

Bu bitkiden yapılıp eczanelerde satılan ilacı günde 10 ila 15 damla damlatıldığında gözlere şifa verici özelliğiyle bilinir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz