Kirazın Vücuda Muhteşem Faydaları !

Kirazın Vücuda Muhteşem Faydaları !

Genellikle tatlı bir meyve olarak görülen kiraz ve vişne eşsiz lezzet ve tadı nedeniyle dünya çapında çok  popüler bir meyvelerden’dir. Lezzetli olmaktan başka, kiraz ve vişnenin sağlık için çok fazla faydası var. Antioksidanlar ve diğer birçok sağlığa teşvik polifenolü ve fitosterol bileşiklerinden zengindirler. Diyet lifi, potasyum, protein ve A vitamini ve C vitamini için iyi bir kaynaktır. Bunlara ek olarak bakır, manganez, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko içerirler.

Kirazın en iyisi taze olarak yenen, tart kirazları (vişne olarak da bilinir) pişirme veya süsleme için sıklıkla kullanılır. Tart kirazı ayrıca meyve suyu konsantratları yapmak için kullanılır.

İşte kiraz ve vişne’nin faydaları;

1. Ağrıyı ve Enflamasyonu Giderir

Artrit ağrısı çekenlerin diyetlerine kirazı eklemesi gerekmektedir. Kiraz, vücuttaki ağrı  ve iltihaplanmayı artırabilecek oksidatif hasarın tersine dönmesine yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip yüksek düzeyde flavonoidler ve antosiyaninler içerir. Ayrıca vücutta üretilen C-reaktif protein miktarını azaltarak ağrılı inflamasyonu azaltabilir.
Ayrıca vişne’nin yumuşak doku hasarı ve ağrısının önlenmesi, tedavisi ve iyileştirilmesinde güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu  ve vişnenin kanda aşırı miktardaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olduğu  şişme, hassasiyet ve iltihaplanmaya engel olduğu bildirilmiştir.

2.Daha İyi Uyumanıza Yardımcı olur

Vişnede melatonin bulunur; bu da vücudun uyku ve uyanma döngüsünü düzenleyen ve sizi uykulu hissettiren bir hormondur.

Aslında, vücuttaki eksojen melatonini arttırarak uyku süresini ve kalitesini artırmada yararlıdır.Melatonin’in jet lag’a yardım ettiği de keşfedilmiştir.
Bir araştırmada,vine suyunun uykusuzluğa sahip yaşlı erişkinlerde hafifçe uykuyu geliştirebileceği öne sürülüyor. Ayrıca vişne  suyu tüketiminin, sağlıklı erkek ve kadınlarda uyku süresinin ve kalitesinin iyileştirilmesinde yararlı olduğu bildirildi. Bu çalışma rahatsız edici uykunun yönetilmesinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Uyku sorunlarınız varsa günde iki kere vişne suyunu  yarım yada bir bardak tüketin.


3. Kas Ağrısını Azaltır

Kiraz ve vişne kas ağrısında olumlu etkiye sahiptir. Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri bakımından zengindir,vişne, kas ağrısı, artrit veya fibromiyaljeden muzdarip insanlar için oldukça yararlıdır. Aslında kiraz ve vişne yorucu egzersiz sırasında kas hasarını ve ağrıyı azaltmada koruyucu bir etkiye sahiptir .

Bir araştırmada yorucu bir koşu olayından önce ve sonra yedi gün boyunca 24 gramlık vişne suyu alımının post-run kas ağrısını azaltmasına yardımcı olabileceğini bildiriliyor.
Vişne suyunun, toplam antioksidan kapasitesini arttırarak ve inflamasyonu ve lipid peroksidasyonunu azaltarak, yorucu egzersizleri takiben kas fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olmak için uygun bir araç sunduğuna dikkat çekiliyor.


4.Kalp Sağlığınızı Destekler

Kiraz  kardiyovasküler yararlar sağlar. Kalp yararı, antosiyaninler olarak bilinen yüksek antioksidan miktarından kaynaklanmaktadır. Antosiyaninler yağ ve glikoz metabolizmasında yer alan genleri düzenler ve bu da kalp hastalığı riskinizi düşürmeye yardımcı olur.Artı, kirazlar kalp atış hızı ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan ve hipertansiyon riskini azaltan potasyum açısından çok yüksektir.
Vişnenin  reçete edilen ilaçlarla benzer kardiyovasküler faydalar sağladığını ve farmasötik seçeneklerle alındığında bile inme riskini azalttığı ileri sürülmektedir.
Bir başka çalışmada, kırmızı ve mavi meyve ve sebzelerde biyoaktif bileşiklerin genç ve orta yaşlı kadınlarda amokard infarktüsü (kalp krizi) riskini azaltabileceği belirtiliyor.

5.Bellek  Kuvvetini Artırır

Kirazdaki yüksek antioksidan miktarı onları hafıza arttırıcı gıdalardan biri yapar. Antioksidanlar bellek, öğrenme ve çeşitli diğer bilişsel işlevlerin iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Beyni, sağlıklı dokulara zarar verebilecek ve bellek azalışıyla bağlantılı olan serbest radikallerden koruyorlar.Ayrıca Alzheimer ve Parkinson gibi yaşla ilgili bilişsel bozukluklara karşı koruma sağlarlar.

Bir araştırmada antosiyanin bakımından zengin vişne suyu 12 hafta boyunca tüketildiğinde, hafif ve orta şiddetli demanslı yaşlı erişkinlerde hafıza ve bilişin düzelmesine neden olduğu bildirildi. Belleğinizi yıllarca keskin ve sağlam tutmak için bir aperitif için bir avuç kirazın tadını çıkarın .

6. Yaşlanma Sürecini Yavaşlatır

Yaşlandıkça, vücudunuzun oksidatif hasarla mücadele yeteneği yavaşlar, bu sayede yaşlanmaya karşı daha savunmasız kalırsınız. Kirazın antioksidan seviyesi yüksek olduğu için vücudun yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olabilirler. Radikaller elektronları hücrelerden uzaklaştırarak süreçte zayıf sağlıksız hücreler oluşturuyorlar. Vişne suyunun sağlıklı yaşlı erkek ve kadınlarda oksidatif stresini azalttığını ve yaşlanmanın belirtilerini dengelemesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kiraz ve vişnenin antosiyaninler ve melatonin (etkin bir antioksidan) içeren 17 antioksidan barındığından, günlük en az 1 bardak vişne suyu içmeye çalışın.

7.Kan Şekeri Düşürür

Kiraz ve vişne  aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin kontrolünde yardımcı olurlar. Meyvelerin kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde yükseltmediği ve diyabetik insanlar için güvenli olduğu anlamına gelen glisemik indeks üzerinde olduğu ve  diyabetlilerde kan şekeri düzeylerini düşürmek için tercih edildiği bildirilmiştir.
40 gün boyunca konsantre Vişne suyu tüketimi, altı hafta sonra Tip 2 diyabetli kadınlarda vücut ağırlığını, kan basıncını ve HbA1c’yi düşürdüğünü ve hiperlipidemi olan diyabetik hastalarda kan lipidlerini geliştirdiğini bildirmektedir. Ayrıca, kalp rahatsızlığı, kanser ve diyabetik insanlar arasında yaygın olan diğer hastalıklarla mücadelede yardımcı oluyorlar. Diyabetikseniz, günde yarım su bardağı tüketiniz.


8.Kanser Riskini Azaltır

Kiraz ve vişne vücudun serbest radikalleriyle savaşarak kansere karşı korunmaya yardımcı olan antosiyanin ve kersetin içeren iyi miktarda antioksidan içerir . Antosiyaninler bile yardımcı kontrol dışı büyümesini kanserli hücreleri tutmak . Ayrıca, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek çok sayıda fitokimyasal ve besleyici madde içerirler.

Kirazdaki yüksek diyet lifi kolorektal kanser riskini düşürür. Lif de vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur. Aşırı vücut yağı, birkaç kanser riskini arttırdığından, kanser riskini azaltmak için önemlidir.

9.Karın  Yağını Azaltır

Vücudun en inatçı yeri olan  karın yağını yakmak zordur. Şimdi, diyetinize kiraz ekleyerek ondan kurtulabilirsiniz. Antosiyaninler adı verilen, yağ ve glikoz metabolizmasına katılan genlerin düzenlenmesine yardımcı olan antioksidan bileşiklerin yüksek konsantrasyonlarına sahiptirler. Kirazlar elyaf içerir, bu da uzun süre tok dolaşmanızı sağlar. Ayrıca, tiamin, riboflavin ve B6 vitamini gibi birçok B-vitamini içerirler; bu metabolizmayı artırır ve gıdanın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

10.Gut Hastalık Riskini Düşürür

Vişne ve kiraz  antioksidan özelliklerinden dolayı gut tedavisinde faydalıdır. Artı, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve gut septomlarını en aza indirir. Bir araştırmada kiraz tüketiminin sağlıklı kadınlarda plazma üratını düşürdüğünü ve bu da kirazların anti-gut etkinliğini desteklediğini gösteriyor.
Bir araştırmada iki gün  boyunca kiraz tüketen gut hastalarının gut atak riski, meyve yemeyenlere göre yüzde 35 daha düşük olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca, çalışma, kiraz alımının ürik asit düşürücü ilaçla kombine edildiğinde gut  riskinin yüzde 75 daha düşük olduğunu ve günde 15 veya 20 kira yemelerinin faydası olacağı bildirildi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz