Kirazın Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Kirazın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 710 kez görüntülendi

Kirazın Faydaları

Yaz ayları yaklaştıkça manav tezgahları birbirinden farklı ve nefis meyvelere kucak açıyor.

İşte bu meyvelerden bir tanesi de kiraz ve benim en sevdiğim meyve. Kirazın bana göre en faydalı meyve olmasında besin değeri ve kalorisi şüphe yok ki ilk sırada geliyor.

Tabi kirazın bu özelliğinin yanı sıra değişik faydaları ve yararları da kirazı çok aranılan meyveler listesinin içerisine sokmaya yeter. Zaten tadı kendi başına ayrı bir harika.

Bu yazımızda ise kiraz ne işe yarar neye iyi gelir kısa kısa bu bilgileri aktaralım.

KİRAZ: A, C ve B vitaminlerini bol miktarda barındırır. Mineral bakımından ise içeriğinde potasyum, magnezyum, sodyum, kireç, çinko ve demir bulunan, sulu ve şekerli bir meyve olarak karşımıza çıkar.

Kirazın Faydaları: Özellikle zayıflamak isteyenler ve fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin en çok tercih etmesi gereken meyvelerden birisi kirazdır. Bu ana özelliğinin yanında şu faydalarını da sıralayabiliriz.

– Vücudun hastalıklara karşı direncini oldukça arttırır.

– İdrar söktürücü olması ve kabızlığa iyi gelmesi ile bilinir. İshal olduğunuz zaman ishale iyi gelir.

– Böbreklerin etkili ve hızlı bir şekilde çalışmasına yardım eder.

– Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Böbrek kumu ve taşı varsa bunları dökmenize yardım eder.

– Kanı temizler ve sivilce gibi cilt problemlerine karşı koruyucudur.

– Kolesterolü ve kan şekerini düşürür. Damar sertliğine, romatizma, gut hastalığı ve dizanteriye karşı iyi gelir.

– Sinirleri kuvvetlendirir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

Kiraz Nasıl Kullanılır: Kiraz ağacının sadece meyvesi tüketilmez. Meyvesi dışında çiçekleri, sapları ve yaprakları da farklı konularda kullanabilirsiniz.

Kiraz sapı kurutulduktan sonra kaynatılıp çay yapılırsa idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Zaten bu konuda sitemizde detaylı bir yazımız mevcut. Kiraz çiçeği kaynatılıp suyu içilirse nezleye ve öksürüğe karşı çok iyi gelir. Kiraz suyu derideki kırışıklıkları gidermekte etkilidir. Pembe kiraz ezilerek yıpranmış ciltlere maske yapılabilir. Böylece güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

kiraz

Bu yazı kirazın faydaları yararları zararları faydası nedir kalorisi besin değeri özellikleri içeriği nerede yetişir kiraz ne zaman meyve verir ne işe yarar neye iyi gelir neye faydalı kilosu kaç para fiyatı ne kadar kaliteli kiraz seçme nasıl kullanılır yenir saklanır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

, , , , , , , , ,

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.