Kinoa Çayı Faydaları Nelerdir?

 • ALTERNATİFTIP
 • Kinoa Çayı Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
 • 723 kez görüntülendi

Kinoa Çayı Faydaları Nelerdir?

Kinoa çayı zayıflatma özelliği sayesinde birçok kişi tarafından aranan ve kullanılan bir çaydır. Zayıflatıcı özelliğinin yanı sıra kalbi koruması, kabızlığı gidermesi ve kan şekerini dengelemesi kinoa çayının faydaları arasındadır. Aynı zamanda önemli miktarda kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko, demir gibi bileşikler de içerir. İçeriğindeki mineral maddelerin yanı sıra çeşitli vitaminler de bulundurur.

Kinoa Çayının Faydaları Nelerdir?

Kinoa tohumları, arpa ve buğday kadar bilinmese de birçok ülkede çok eski yıllardan beri kullanılan tohumlardır. İçeriğindeki proteinler sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Çay olarak hazırlanarak da tüketilebilir. Kinoa çayının faydaları şöyledir:

Kinoa Çayının Faydaları
Kinoa Çayının Faydaları
 • Antioksidan özelliği vardır. Antioksidan özelliği sayesinde kalp, karaciğer, akciğerler, pankreas ve böbrekleri korur.
 • Kan şekeri düzeyini ve kandaki kolesterol oranını düzenler. Yapılan bir araştırmada, fruktozun hem glukoz hemde lipit üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkili olduğu belirtilmiştir.
 • İyi bir kalsiyum kaynağıdır. İçeriğindeki kalsiyum oranı ile süt ürünlerine benzer. Kalsiyum, kemik, beyin ve sinir sistemi için oldukça önemlidir.
 • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. İçeriğindeki düşük glisemik değere sahip yüksek kaliteli proteinler ve karbonhidratlarla birlikte, omega 3, omega 6 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir. Bu bileşikler de kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Genç ve orta yaştaki insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü doğrulamıştır.
 • Kabızlığa iyi gelir. İçeriğindeki lif sebebiyle sindirim sistemini rahatlatır, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Bu da bağırsaklardaki gaz, şişkinlik, kabızlık ve ağrının azalmasını sağlar.
 • Safra taşı oluşumu riskini azaltır. İçeriğindeki lif sayesinde safra taşı oluşumunda etkili olan safra suyunun salınımının azaltılması sağlanır. Bu sayede de safra taşı oluşması engellenebilir.
 • Yüksek oranda magnezyum içerir. Vücuda magnezyum alınmasıyla, kalp ve kemik sağlığı korunur, kan şekeri seviyeleri düzenlenir, osteoporoz ve astıma yakalanma riski düşer. Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 48’ini karşılar.

Kinoa Çayı Zayıflatır Mı?

Kinoa çayı iştahı kapatıcı özelliğe sahiptir. İştah kapatması sebebiyle daha az yemek yemeyi sağlar. Bu özelliği ile zayıflamak isteyenlere yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı önlemesi, bağırsakları rahatlatması sebebiyle de şişkinliği giderir, kilo vermeyi teşvik eder. Ayrıca çok düşük yağ içeriğine sahiptir. 100 gram kinoa sadece 120 kalori ve 2 gram yağ içerir.

Kinoa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kinoa çayı nasıl yapılır yada kinoa çayı evde nasıl hazırlanır gibi sorular birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Kinoa çayı genellikle bitkisel çay şeklinde hazır olarak satılmaktadır. Hazır olarak paketlenmiş çay paketli olarak alınarak içinden tek kullanımlık bir çay seçilir. Kinoa çayı bir fincan sıcak suyun içinde 5 dakika demlenerek hazırlanabilir.

Kinoa Tohumu Çayı Nasıl Kullanılır?

Kinoa çayı kullananlar günde iki kez aç karnına yemeklerden önce tüketilebilir. Etkilerini görmek için düzenli kullanmak gereklidir. Genellikle kinoa çayı zayıflama etkisinin görülmesi için kullanılır. Düzenli kullanımıyla yağ yakımına, iştahın kapanmasına ve kabızlığın giderilmesine fayda sağlar. Kinoa çayı kullananlar genellikle zayıflamak, forma girmek ve kabızlıktan kurtulmak gibi etkilerini görmek için çayı satın alırlar.

Kinoa Çayı Nerede Satılır?

Birçok internet sitesinde yada eczanelerde bu çayı bulmak mümkündür. Kinoa çayı genellikle bir paketin içinde bulunan 40lı süzen poşet çaylar halinde satılır. Yalnız orjinal ürün satın almaya dikkat etmek gerekir. Bilinen markaların satın alınması önemlidir.

Kinoa Çayının Fiyatı Nedir?

Kinoa çayı içeriğindeki 40lı poşet çaylar şeklinde satılır. Bir paket kinoa çayı fiyatı genellikle 15 ile 20 TL arasında değişmektedir.

Kinoa Çayının Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Kinoa tohumları elastin ve kollajen sentezinde önemli bir yapı taşı olan lizin içerir. Lizin vücut tarafından sentezlenemeyen temel bir besindir, bu nedenle de yiyecekler tarafından alınmalıdır. Bu madde, hasar görmüş dokuların çabuk iyileşmesine yardım eder. Hızlı iyileşme için doku ve bağlar oluşturmaya katkı sağlar.
 • Cilde elastikiyet kazandırır. Cildin yumuşamasını ve esnemesini sağlayan riboflavin adlı bir madde içerir. Bu şekilde bağ dokusu oluşturarak cilt rengini ayarlar, kırışıklıkları ve ince çizgileri önler.
 • Yaşlanma karşıtıdır. Pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmaya yardım eder.
 • Güneş hasarlı cildi besler ve iyileştirir.
 • Cildi gençleştirip kırışıklıkları önlerken aynı zamanda deriyi içeriden yeniler.
 • İçeriğindeki vitaminler melanin granüllerinin kümelenmesini azaltarak ciltte kahverengi leke ve pigment oluşumunu engeller.
 • Sivilceleri yok etmeye yardım etmesi de kinoa çayının faydaları arasındadır.

Kinoa Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

 • Yaklaşık olarak %15 oranında protein içerir. Bu proteinler sayesinde saç foliküllerini korur, besler ve bir nevi kaplama yapar. Ayrıca kinoadan elde edilen protein, yüksek kaliteli saç ürünleri üretmek için kullanılır.
 • Saçları güçlendirir. Saç kalınlığını koruyan 9 temel amino asit içerir. İçeriğindeki amino asitler sayesinde saç uzamasını teşvik eder, zarar görmüş saçları onarır.
 • Saç parlaklığı sağlar. Saçlara ipeksi ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Saçların kolay uzamasına yardım eder. Saç uzamasını gerçekleştiren vücut hücrelerine besin sağlar. Aynı zamanda saç uzamasını teşvik eden kırmızı kan hücrelerinin oluşması için de gereklidir.
 • İçeriğindeki kalsiyum, fosfor ve demir gibi mineraller sayesinde kafa derisini nemlendirir. Bu sayede saç diplerinde kepek oluşumunu engeller.
 • Saç derisini besler.
 • İçeriğindeki proteinler sayesinde bölünmüş saç uçlarını onarır.
 • Kinoa, saç ve cilt pigmentasyonundan ve renginden sorumlu olan tirozin adlı bir amino asit içerir. Tirozin, saçın orjinal renginin korunmasına yardım eder.

Kaynaklar:

Organicfacts : health-benefits/seed-and-nut/health-benefits-of-quinoa
Stylecraze : articles/benefits-of-quinoa-for-skin-hair-and-health

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.