Kilo Vermeye Yardımcı En İyi 9 Ev İşi!

Kilo Vermeye Yardımcı  En İyi 9 Ev İşi!

Egzersiz yapmak kilo vermenin ve genel sağlığı  iyileştirmenin en etkili yollarından biridir. Yine de, çoğu insan  zaman ayıramadığından dolayı egzersiz yapmıyor.

Ancak zaman bulamama bahanesi ile obezite, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve diğer pek çok sağlık sorununa yol açabilecek bir yerleşik yaşam biçimini yönlendirmek için hiçbir bahanenin olmaması gerekir.

Spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa veya uygun bir egzersiz planını devam ettiremiyorsanız vücudunuzu hareket ettirmenin başka yolları da var. Ev işleri yapmaya başlayın özellikle ütü, toz alma, elektrik süpürgesi kullanma, bahçe işleri, paspaslama, süpürme, pişirme, bulaşık yıkama gibi günlük aktiviteleri yaparak kalorileri yakabilir ve kilo verebilirsiniz.

Ev işlerini yaparken yakacağınız kalori miktarı, etkinlik türü, gerçekleştirildiği hız ve yoğunluk ve süre gibi çeşitli faktörlere göre yaşınız, metabolizmanız, fiziksel uygunluğunuzun seviyesi ve vücut ağırlığı da kaç kalori yakacağınızı etkiler. Bu faktörlerden bağımsız olarak, ev işi kalorileri yakmak için mükemmel bir yoldur. Ne kadar çok çaba harcarsanız, elde edeceğiniz fayda artar.

İşte kilo kaybına yardımcı olan en iyi 9 ev işi:

1. Evi düzenli tutmak ve temizlemek:

Evi temizleme başlı başına bir egzersiz.

Yatakları hazırlayarak gündüze bir saat ayırarak, tüm evi temizlemek, dolapları düzeltmek ve diğer toplama faaliyetlerini yapmak kesinlikle vücudu şekle sokabilir.
Sadece günde 10 dakika evin tozunu almak üst ve alt kol kaslarınızı sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır .
Ayrıca, bütün evinizi birkaç günde bir temizleyin. Süpürme yaparken,  ileri ve geri hareket edin. Uyluk ve kalça kaslarınız çalıştırmak için 15-20 dakika yeterlidir.

Hafta sonları pencereleri ve kapıları silmek için biraz zaman ayırabilirsiniz. Bunu yaptığınız gibi sol elinizi ve sağ elinizi eşit derecede kullanın. Ayrıca, karın ve bel kemiğini çalıştırmak için elinizden geldiğince hareket edin.

2. Zeminin  Süpürülmesi:

Eviniz ne kadar düzenli olursa olsun, zemin temiz değilse işiniz tamamlanmamış demektir. Şimdi zemini süpürme ve paspas etme zamanı.

Hem süpürme hem de paspas kollarınızı güçlendirebilir , bacaklarınızıda ve belinizi de çalıştırabilirsiniz. Bükme ve esneme, örneğin, zemini süpürürken ve paspasladığınızda, aktivite büyük bir aerobik egzersizine dönüşür. Bir paspası yere indirmek ve bir kovada sıkıştırmak sadece bir saat kalori yakmaya yardımcı olabilir.
Yani, bir daha spor salonuna gitmeyi düşünmüyorsanız, süpürgenizi elinize alıp temizlemeye başlayın.

3. Çamaşırları elde yıkamak:

Birçoğu için korkunç bir iş olsa da, çamaşır yıkamak biraz kalori yakabilir. Bu bile işi halletmenize motive edebilir.

Kıyafetleri yıkamak, katlamak, kaldırmak ve ütülenmek için fazla miktarda enerji gerekir .Tüm giysilerinizi çamaşır makinesine koymak yerine, her hafta elle çamaşır yıkayın. Bir küvete veya leğene su, çamaşır deterjanı ve kirli kıyafetleri doldurun. Kıyafetleri 10-20 dakika boyunca yıkayın. Daha sonra, giysileri suyla durulayın, sıkın ve kurutun. Bu, ellerinize ve kollarınıza  egzersiz yapma fırsatını verecektir.

Kıyafetler kuruduğunda ise onları ütüleyin. Bu, üst bedeninizin kasları şekillendirmeye yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, çamaşırlarınızı, hafta sonu yada hafta içi herhangi bir günde  tüm adımları uygulayarak  kişisel kilo verme eğiticisine dönüşebilirsiniz.

4. Bahçe Bakımı:

Bahçe bakımının faydaları meyve ve sebze alımını arttırmanın ötesine geçmektedir. Ekstra kilo vermenize ve sağlıklı  kilo vermenize yardımcı olabilecek bir egzersiz alanıdır. Hafif bahçe işleri için sadece bir saatte 330 kalori yakabilirsiniz.Bahçenizde toprağı kazarken ve bitkileri sularken, üst ve alt bedeninizi kullanıyorsunuz demektir. Sık sık ayakta durma ve çömelme duruşları sağlığınız için de iyi.
Bu uygulamalar aynı zamanda uylukların, kolların ve omuzların kaslarına yardımcı olur. Buna ek olarak, bahçe işleri kalp atış hızınızı artırabilir ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebilir.

5. Araba Yıkama

Otomobil severler için, sadece arabanızı yıkamak kilo vermenize yardımcı olabilir. Standart bir elle araç yıkama her 30 dakikada yaklaşık 150 kalori yakar.

Aracın suyla durulanması, yüzeyi kirin gevşetilmesi için sürtünmesi, her bölümün bir süngerle ovulması ve  durulanması gibi faaliyetler, önemli miktarda zaman ve enerji gerektirir.Aracınızı yıkamak, görevinizi yapmak için gerçekleştirdiğiniz süpürme hareketleri nedeniyle kollarınızı, bacaklarınızı ve karın kaslarınızı çalıştırır. Bacaklarınıza  şekil vermek için  split squat yapabilirsiniz. Aracınızı her hafta elle yıkamaya çalışın. Sadece bir sünger, hafif sıvı deterjan, su ve bir kova gerekir.

6.Yakacak Odun Kesme:

Kış aylarında, şömine için bir sürü ahşaba ihtiyacınız var. Hazır odun satın almak yerine kendiniz kesin . bu egzersiz kesinlikle kilo vermenizi sağlayacaktır. 30 dakika doğrama başına yaklaşık 300 kalori yakarsınız. Aynı zamanda sırt ve omuz  kaslarınında çalıştırmış olacaksınız. Buna ek olarak, doğrama ve bölme kardiyovasküler dayanıklılığı ve gücünüzü artırabilir. Odunu keserken güvenliği ön planda tutun. Kaliteli bir baltanın yanı sıra koruyucu gözlük, eldiven ve ağır bot gibi koruyucu giysiler giymeniz gerekir.

7. Kar Temizleme:

Kar küreme  kış aylarında en iyi egzersizlerden biridir.  Bununla birlikte sırt problemleri olanlar ya da soğuk havaya karşı hassas olanlar bu uygulamayı  yapmamalıdır.
Kürekle kar küreme, saatte 300 ila 500 kalori yakabilirsiniz. Kürekle vururken, kar kaldırmaya yardımcı olması için bacaklarınızı kullanın ve belinizi korumaya yardımcı olmak için karın kaslarınızı sıkı tutun. Ayrıca, şapka ve eldiven de dahil olmak üzere uygun giysiler giydiğinizden emin olun

8 Oda Boyama:
Evinizi temizlerken yaratıcı bir insansanız, iyi kaloriyi yakmak için odanızı boyayabilirsiniz. Tabii ki tek bir yerde oturup evinizi boyamayacağınız için boyama çok fazla hareket gerektirir. Sürekli ayakta duruyorsun, ulaşıyorsun, tırmanıyorsun, çömeliyorsun, oturuyorsun, üzerinde eğileceksin ve boya kovalarını taşıyıyorsun. Muhtemelen birkaç mobilyayı duvarlardan uzaklaştıracaksınız. Her ikisi de vücudunuza fayda sağlayabilecek fırçalar veya merdaneler kullanarak boyayabilirsiniz.Bir saatlik bir oda boyarsanız, kollarınızı ve karnınızı sıkıştırmak ve  kaslarınızı güçlendirmek gibi vücudunuz için harika bir egzersiz programıdır.
Halı döşeme veya mobilya süsleme faaliyetleri daha büyük seçeneklerdir.Evinizin oyamak için kimseyi kiralamayın. İşi kendiniz yapın.

9. Yemek yapın:
Pişirme sağlıklı bir alışkanlıktır. Her şeyden önce, kalori alımı konusunda bir kontrol tutmanıza yardımcı olacaktır . İkincisi, yemek pişirmeyi egzersiz yapmaya dönüştürebilirsiniz. Mutfakta yapmanız gereken soyma, doğrama, karıştırma, çırpma ve yıkama kalori yakmaya yardımcı olacaktır. Yoğun bir antreman için kendi ekmeğinizi hazırlamaya başlayabilirsiniz hamuru yoğurmak zor iştir. Ayrıca, bulaşık makinesinin yüklenmesi veya bulaşıkların elle yıkanması kollarınızı hareket ettirmeye  yardımcı olacaktır.

Bakkal alışveriş zamanı geldiğinde, arabanızı almadan en yakındaki markete yürüyerek gidip alışveriş yapın. Ayrıca, alışveriş çantalarını 30 dakika boyunca taşımak iyi bir egzersiz programıdır. Her seferinde ağırlığı eşit şekilde dağıttığınızdan veya düzenli aralıklarla ileri ve geri takas ettiğinizden emin olun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz