Kilo Verme Cerrahisi düşünülmeli mi?

Kilo Verme Cerrahisi düşünülmeli mi?

Kilo Verme Cerrahisi Nasıl Çalışır?

Kilo kaybı ameliyatı hakkında düşünmek obez hastalar için önemli bir karardır. Herhangi bir son noktaya ulaşmadan önce, ameliyattan sonraki prosedürlerden ve yaşamdan tamamen haberdar olmalısınız. Çünkü sonsuza dek yaşama ve yeme şeklinizi değiştirecek. Belki sonradan hastalanmaya başlayacaksın.

Bu nedenle fiziksel aktivite ve diyet kontrolü ile kilo vermek, şimdiye kadarki en iyi çözüm olarak kabul edilir. Temel olarak iki çeşit ameliyat vardır: ilki gastrik bantlama, ikincisi gastrik bypass.

Ayarlanabilir Mide Bandı

Gastrik bantta, midenin üst kısmının etrafına küçük bir kese benzeri kısım yaparak ayarlanabilir bir bant yerleştirilir. Bir kişi yiyeceği yerse, o küçük keseye girer ve az miktarda yemek yedikten sonra mide hissi verir. Böylece, çok fazla yemek yemeye yatkın bir kişi daha az otomatik olarak daha az tüketmeye başlar, bu da yağların ve minerallerin düşük emilimini sağlar ve sonuçta vücut ağırlığının azaltılması adımlarına yaklaşır.

Mide baypası

Gastrik bypass, midenin üst kısmından ince bağırsağa ekstra bir bypass veya tüp yerleştirilmesini içerir. Mide girişinden gelen yiyecekler, öğütülüp, mide astarına emilmek yerine doğrudan ince bağırsaklara gider. Mide sindirim suyu ile ince bağırsakta ileri işlemler gerçekleşir. Diğer yöntem gibi, bu ameliyat da kısa bir yemek yedikten sonra tam mide hissi verir ve mideye emilmemesi nedeniyle hızlı bir şekilde kilo verilir.

Obez hastalar için çekici görünüyorsa önemli sağlık riskleri olabilir. Ameliyatın başarısı yeme davranışınızı kalıcı olarak değiştirme isteğine bağlıdır.

Ameliyattan Önce ve Sonra

Hangi ameliyat türü için gitmeniz gerektiği, içme ve sigara içme alışkanlığınıza ve sağlık durumunuza bağlıdır. Ne kadar kilonuz olduğu gibi, şeker hastalığı, ülser, karaciğer sorunu, böbrek fonksiyon bozukluğu vb.

Ayrıca Vücut Kitle İndeksi (BMI) seviyenizi de kontrol etmeniz gerekiyor.

Doktorunuza danışabilir veya çevrimiçi olarak hesaplayabilirsiniz. Genel olarak BMI 40 veya daha üstü olan kişilerde operasyonlar devam eder, 40’tan biraz daha az, aynı zamanda diyabet gibi uygun olmayan vücut metabolizması nedeniyle kilo verme problemi varsa da bunu düşünebilir.

Psikolojik durumlardan dolayı çoğu insan kilo alır; örneğin, birçok kişi depresyon, endişe veya bazı sosyal istismar vakalarında çok fazla yer.

Bu tür problemlerle, psikiyatristiniz tarafından uygun şekilde tedavi edilmeden ve tedavi edilmeden, kilo vermek için cerrahi yöntem uygulanmamalıdır. Doktorlar, fiziksel işlemden geçmek ve bazı yan etkiler yapmak için taahhüt seviyenizi değerlendireceklerdir.

Kilo Verme Cerrahisi Sonrası Yeme

Ameliyattan sonra, doktor ekibiniz, eski yeme alışkanlıklarınızı ve bu fiziksel modifikasyonun başarısını değiştirmenize yardımcı olacak belirli bir yemek planı ve bazı atölyeler oluşturacaktır. Bazı besinlerin sizi ani hastalıklara düşürmemek için de tavsiye edilir. Bir mide bandı prosedürüne gitmişseniz, daha sonra derinin altına bazı sıvılar enjekte edilerek ayarlanması gerekecektir, bu nedenle daha sonra randevular için zihinsel olarak hazırlanırsınız.

Ne Kadar Döken Olabilir

Genellikle mide bypassını tercih eden hastalar toplam vücut ağırlıklarının% 70’ini kaybedebilir. Oysa mide bypass hastaları toplam vücut ağırlığının% 50’sini kaybedebilir. Her şey bir hastanın önlemleri ve prosedürleri ne kadar başarılı şekilde takip ettiğine bağlı.

Daha önce, mide bandına girecek olan obez kişilerin sadece kilo vermekle kalmayacak, sağlık kalitelerinin de arttığı görülmüştür.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz