Kilo Verdiren Yeşil Çaylı Limonata

 • DİYET
 • Kilo Verdiren Yeşil Çaylı Limonata için yorumlar kapalı
 • 1.526 kez görüntülendi

Kilo Verdiren Yeşil Çaylı Limonata

Artık herkes fazla kiloların sağlığa etkilerinin farkına varmaya başlıyor ve kilo vermeye yardımcı olacak yaratıcı tarifler arıyor. Sağlık konusunda bilinçli kişiler arasında popülerleşmeye başlayan bu türden bir tarif de yeşil çaylı limonata.

Bu içecek tamamıyla lezzetli ve ferahlatıcı olmasının yanında yapımı da kolay. Ayrıca yeşil çay, limon, bal ve tarçın gibi malzemeler hâlihazırda mutfağınızda bulunuyor. Ancak, bu malzemelerin en iyi tarafı kilo vermenize yardımcı olmaları.

Kilo verdiren bu malzemelerin sağlığa yararlarına bir göz atalım.

Yeşil Çay

Yeşil çay yağ yakmaya yardımcı olan ve metabolizmanızı hızlandıran epigallokateşin gallat (EGCG) adı verilen bir antioksidan içeriyor.

2007 yılında Journal of the American College of Nutrition adlı dergide yayınlanan bir çalışmada EGCG’nin yeşil çayın obeziteye karşı etkilerini öne çıkaran, yağ oksidasyonunu arttırma potansiyeli olduğunu öne sürüyor.

American Journal of Clinical Nutrition adlı dergide 2008 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, yeşil çay özü tüketimi orta yoğunlukta bir egzersiz sırasında yağ oksidasyonunu arttırabilir, insülin hassasiyetini arttırabilir ve sağlıklı genç erkeklerde glikoz toleransını arttırabilir.

Limon

C vitamini vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olur ve limon da bu vitaminin en iyi kaynaklarından biridir. Journal of the American College of Nutrition dergisinde 2005 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, yeterli miktarda C vitamini almak vücudun egzersiz sırasında yüzde 30 oranda daha fazla yağ yakmasına yardımcı oluyor.

2008 yılında Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition adlı dergide yayınlanan çalışma limondaki polifenollerin antioksidan işlevi gördüğünü ve karaciğeri yağ yakması için uyardığını buldu.

Ayrıca, limon açlık kriziyle savaşmanıza ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan pektin lifleri açısından zengin.

Bal

Bal, kilo vermenizi kolaylaştıran bir diğer önemli malzeme. Bal sofra şekeriyle karşılaştırıldığında kan şekerine daha yavaş karışıyor. Bu da iştahınızı kontrol etmenize ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor.

2010 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre girelin ve PYY (3-36)’nın yemeğin neden olduğu tepkileri ve yemeğin neden olmadığı termojenez, balın potansiyel obezite koruyucu etkilerinden sorumlu.

2011 yılında Nutrition Research’te yayınlanan bir çalışmaya göre şeker ile kıyaslandığında, bal muhtemelen daha az yemek tüketimine bağlı olarak kilo alımını ve şişmanlığı azaltabilir ve daha düşük serum trigliseritlerini ve daha yüksek, yoğunluğu yüksek olmayan lipoprotein kolesterol konsantrasyonlarını destekleyebilir.

Tarçın

Kilo verirken en iyi sonuçları almak için, tarçın da önemli bir rol oynuyor. Ancak tarçın tek başına kilo vermede etkili olamıyor. Aynı zamanda daha az kalori tüketmek ve sıkı bir egzersiz düzeni takip etmek şart.

2006 yılında Journal of the International Society of Sports Nutrition adlı dergide yayınlanan bir çalışmaya göre tarçın özü vücuttaki yağsız kısmı arttırıp yağı azaltarak vücut yapısını iyileştiriyor.

Kilo Verdiren Yeşil Çaylı Limonata Tarifi

Yararlarına bakılırsa, yeşil çaylı limonata günlük zayıflama diyetinize eklemek için kesinlikle harika bir içecek.

Malzemeler

 • 2 bardak su

 • 1 poşet yeşil çay

 • 2-3 çay kaşığı bal

 • 1 limonun kabuğu ve suyu

 • 1 cm çubuk tarçın

Hazırlanışı

 1. Bir tencereye 2 bardak su koyun.
 2. Suya bir parça tarçın kabuğu atın.
 3. Kapağını kapatın ve suyu kaynamaya bırakın.

      4. Ocağı söndürün. Sıcak suya 1 adet yeşil çay poşetini koyun, kapağını kapatın ve 3-5 dakika demlendirin. Ardından, çayı soğumaya bırakın. 

 1. Çayı süzün.
 2. Limon suyunu hazırladığınız çaya ekleyin.
 3. 2 çay kaşığı organik bal ekleyin ve yavaşça karıştırın.
 4. Yeşil çaylı limonatanızı soğuması için buzdolabında saklayın ya da birkaç küp buz ekleyin ve hemen için.

 

Limonlu ve ferahlatıcı tadının yanında, bu yeşil çaylı limonata yağ yakmanıza ve vücudunuzdaki toksinleri atmanıza da yardımcı olacak.

İlave Öneriler

 • Eğer içeceğinizden daha fazla yararlanmak isterseniz yeşil çaylı limonatanıza bir tutam kırmızı biber ekleyebilirsiniz.

 • Bu içecekten büyük bir miktar hazırlayabilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz. Günde 1 ya da 2 bardak için.

 • Her zaman bu içeceği hazırlarken organik limon ve iyi kalitede bal kullanın.

 • Eğer çubuk tarçınınız yoksa, servis etmeden önce bu ferahlatıcı içeceğe biraz toz tarçın ekleyin.

 • Yeşil çay poşetlerini kullandıktan sonra, buzdolabında saklayın. Kullanılmış yeşil çay poşetlerinden güzellik amacıyla pek çok şekilde yararlanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.