Kilo Kaybı İçin Karbonhidrat Nasıl Kesilir

Kilo Kaybı İçin Karbonhidrat Nasıl Kesilir

Karbonhidratlar en akıllara durgunluk veren besinlerden biri olma eğilimindedir ve kişinin bir diyete eklediği miktar konusunda son derece dikkatli olması gerekir. Bazı kilo kaybı diyetleri , plakalarımızı sağlıklı karbonhidratlarla biriktirmemizi zorlarken, diğerleri bize karbonhidratları tamamen kesmemizi söylüyor. Peki, kişi bu karışıklığı nasıl çözer ve o korkunç kiloları atmak için diyetinde sağlıklı bir karbonhidrat dengesi yaratır.

Bazı diyetisyenler karbonhidratlarımızı azaltmamızı emrederken, bazıları onları tamamen öneriyor. Daha sonra, plakalarımızı karbonhidrat yığınlarıyla yığmamızı isteyerek karışık mesajlaşmayı kötüleştiren bazı diyetler var. Ve meseleler bize gerçekten karbonhidrat yemememiz gerektiğini söyleyen diyet planları ile daha da kötüleşiyor, sadece karbonhidrat bakımından zengin gıdalar, bu ne anlama geliyor?

Araştırmalar, bazı insanlar arasında, tüm karbonhidratları kesmenin kilo vermede oldukça etkili olduğunu kanıtladı . Bununla birlikte, karbonhidratları kesme girişimlerinde brokoli, çilek ve ıspanak yemekten bıkmak sadece bir zaman meselesiydi. Ama gerçek şu ki, ıspanak, çilek ve brokoli hepsi karbonhidrat bakımından zengindir.

Diyetisyenler karbonhidrat alımından endişe eden müşterilerle her zaman uğraştıklarını ve günlük diyetleri için doğru karbonhidratları seçmekte zorlandıklarını ortaya koyuyorlar. Sorun şu ki, yemeyi bırakmanız gereken bir veya iki karbonhidrat içeren yiyecek yok, ancak karbonhidrat alımınız hakkında dikkatli olmak için karbonhidratların hiyerarşisini anlamalı ve hangi gıdaların sağlıklı ve hangilerinin sağlıklı olduğunu anlamalısınız. değildir. Tüm karbonhidratlar eşit şekilde muamele edilemez, sonuçta vücut enerjisinin çoğunu karbonhidratlardan alır ve tamamen keserseniz, iyiden daha fazla zarar görürsünüz.

Hangi karbonhidrat içeren gıdalardan kaçınılması veya daha az yenmesi gerektiğini belirleyen bu hiyerarşi reklamına bakalım.

Karbonhidrat piramidinin üstündeki karbonhidrat içeren gıdalar, alttaki karbonhidrat bakımından zengin gıdalardan çok daha faydalıdır. Hiyerarşinin altındaki hem yoğun hem de kalori ve karbonhidrat içeren karbonhidratların aksine, sizi doldurmaya ve açlığınızı doyurmaya eğilimlidirler. Doğal olarak, bu tür gıdalar ayrıca daha fazla kalori ve daha az besin içeren daha zayıf bir besin profiline sahiptir.

Karbonhidrat hiyerarşisini yükseltmeye başladığınızda, karbonhidrat bakımından zengin gıdaların alttaki gıdalara kıyasla daha az karbonhidrat ve kaloriye sahip olma eğiliminde olduğunu görürsünüz. İyi karbonhidratların sağlık yararlarından yararlanmak istiyorsanız, karbonhidrat hiyerarşisinin en üstünde karbonhidrat içeren yiyeceklerin tadını çıkarmalı ve listenin altındaki yiyecekleri azaltmalı veya azaltmalısınız. Örneğin, sosyal toplantılarda olduğunuzda, çok fazla gazlı içecek, soda, kurabiye, turta, şekerli tatlı ve diğer kalorili yemekleri yemekten kaçının veya en azından porsiyon boyutunuzu azaltın.

İstenmeyen kiloları azaltmak, kilonuzu yönetmek ve kan şekeri seviyenizi düzenlemek için kalori ve karbonhidrat alımınızı azaltmak istiyorsanız, rafine edilmiş tahıllar, makarna, çörek, simit ve hatta pirinç gibi karbonhidratları ortadan kaldırmalısınız. Bu sağlıklı kısıtlama, karbonhidratlarda daha yoğun olan ve çok az kalori içeren, daha fazla besin açısından zengin karbonhidrat içeren gıdaları elde etmenizi sağlayacaktır.

Altındaki hiyerarşik gruptan hala bazı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız , bir grup karbonhidrat içeren ve kalorili yoğun yiyecekleri ortadan kaldırmamaya dikkat edin. Örneğin, kek ve hamur işleri yiyorsanız, pirinç veya ekmeği kesmeyin.

Biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak karbonhidrat hiyerarşisini anlamak, kilo verme rejiminize ve düzenli günlük diyetinize büyük zarar verebilir . Sağlıklı beslenme ihtiyaçlarınızı önceliklendirmenize ve büyük kilo kaybı başarısını elde etmenize yardımcı olacak kolay bir plan.

1. İpucu

Diyetinizin ilk gününde, yediğiniz her şeyi ve her şeyi yazacağınız bir liste oluşturun. Derlemeye başlamadan önce günün bitmesini beklemeyin çünkü bu, tükettiğiniz tüm gıda maddelerini hatırlama hassasiyetinizi azaltabilir. Bu yüzden, gün devam ettikçe listeyi yapmak en iyisidir.

2. İpucu

Buzdolabınızdaki ve kilerinizdeki tüm yiyecekleri inceleyin ve karbonhidrat hiyerarşisine göre beslenme değerleriyle birlikte yediğiniz tüm karbonhidratların bir listesini yapın. Örneğin, ıspanak ve brokoli gibi karbonhidrat içeren gıdalara kekler, simitler ve makarnalar üzerinde daha fazla önem vermelisiniz.

3. İpucu

Tatlılar ve gazlı içecekler gibi ilave şekerler ve makarnalar, pirinç ve ekmek gibi rafine karbonhidratlar içeren gıdalar için daha sağlıklı ve besin açısından zengin yedekler bulun. Bu yiyecekleri diyetinizden çıkarın ve yerine lezzetli ve sağlıklı yiyecekler koyun.

4. İpucu

Tutarlılık ve düzenlilikle takip edemeyeceğiniz hiçbir değişiklik yapmayın. Tüm sağlıksız karbonhidrat isteklerinizi daha sağlıklı seçeneklerle değiştiren yeni bir diyete başlamak için 2 hafta ayırın, böylece acele etmek yerine tutarlılık geliştirebilirsiniz. Kendinizi bunaltmayın, aksi takdirde diyet rejiminizi gerçekleştiremezsiniz.

5. İpucu

Diyetinizden şeker ve rafine edilmiş tahıllar içeren yiyecekleri ortadan kaldırdığınızda, yeşil sebzeler, taze meyveler ve meyveler eklemenin zamanı geldi. Tat bir sorunsa, listenizi analiz edin ve yulaf ezmesi, kepekli makarna ve tam tahıllı ekmek gibi tam tahıl ve nişasta tüketiminizi azaltırken, daha fazla meyve ve sebzeyi tüketmek için üç heyecan verici ve eğlenceli yol bulun. Ve mümkün olduğunca çok meyve yiyin çünkü onlar sizi besin maddeleri ve antioksidanlarla dolup taşıyorlar.

Bu beş ipucunu takip edin ve yiyecekleri hazırlarken ve yemeklerinizi hazırlarken karbonhidrat hiyerarşisini aklınızda tutun. Unutmayın, yapmanız gereken tek şey, eklenmiş şekeri ve rafine edilmiş tahılları diyetinizden çıkarmak, tam tahıl ve nişasta tüketiminizi azaltmak ve yığın meyve, sebzeler ve yapraklı yeşillikler yemek. Kilonuzu korumak, kan şekeri seviyenizi stabilize etmek ve genel sağlığınızı iyileştirmek için diyetinize etkili karbonhidrat kontrolü sağlamak için yapmanız gereken tek şey budur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz