Keten Tohumu Yağının Faydaları

Keten Tohumu Yağının Faydaları

Somon, levrek, lüfer balıkları kalp ve beyinin arkadaşları yağ asitleri ile zenginler. Ama bu özellik diğer bir gıdada da vardır.

Hatta balık sevmeyen insanlar da beyin ve kalp için çok yararlı olan somon ve levreğin zengin olduğu omega-3 yağ asitlerini başka şekilde kabul edebilirler. Nasıl olduğunu merak mı ediyorsunuz?  Biraz keten tohumu yağı ilavesi ile sebzelerden hazırlanmış bir salatayı deneyin. “ Keten tohumu yağı diğer yağlarla kıyaslamada çok daha fazla omega 3 içerir – 100 gramında mevcut olan omega 3 miktarı 57 gramdır. ” bunu Siena Üniversitesi’nde bir beslenme uzmanı Barbara Paolini diyor. Kolza tohumu yağının 100 gramında mevcut olan omega 3 miktarı 9 gramdır, soya yağındaki 7,6 gramdır. Zeytinyağında ise hemen hemen hiç yoktur.

İki çay kaşığı ve sadece çiğ

Neden karışımdan söz edildi? ” Çünkü hiçbir şekilde keten tohumu yağı diğer avantajları olan sızma zeytinyağını benzerlik etmemelidir. ” diye Paolini devam ediyor. Önerilen doz yetişkin erkekler için güçlük yaklaşık ½, kadınlar için bir gram ve çocuklar için günde yarım gramdır (bir iki çay kaşığı). “Ve bu yağlar yemek pişirmek için kullanıla bilmez ve çiğ olarak kullanılmalıdır.  Bu yağlar yüksek sıcaklığa tahammül etmezler ve ısıtıldığında kokusu döner.” Bunun için serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Sıcaklık 20 dereceden yüksek olduğunda oksidasyona uğrar, omega-3 değiştirebilir ve yararlı özellikleri gider.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz