Keşkek Ve Tirit

Keşkek Ve Tirit

Keşkek Ve Tirit

Malzeme olarak; kabuğu çıkarılmış buğday (döğme), et, tereyağı, soğan ve kimyon ile tarçından yapılır.
Peygamberimizin keşkek yemeğini sevdiği çeşitli hadis ve siyer kitaplarında kaydedilmektedir. Muhtevasındaki maddelerden daha önce bahsetmiştik.
Tirid; yağ, süt, yağlı çorba ve benzeri şekillerde ekmeği doğrayıp ıslatmak şeklinde yemektir.
Tirid, hakkında Peygamberimiz (S.A.V) “Bütün yemeklerin üzerine tiridin şerefi, bütün kadınların üzerine Ayşe’nin üstünlüğü gibidir.” (Tıbbî Nebevî).Yine tirid yemeğindeki maddelerden daha önce bahsettiğimiz için tekrar yazmıyoruz.
Gerçekte, Allahu teâlâ’nm kullarına verdiği nimetler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Biz burada birkaç tanesinden bahsettik. Yoksa, her birinin ayrı bir yeri ve değeri vardır.
Kur’ân’da buyrulduğu gibi:”Allah’ın nimetini bir bir sayacak olursanız (imkânı yok) sayamazsınız!”(İbrahim sûresi).

Keşkek

Tirit ankaranın elmadağ ilçesinde sofraların onunla zenginleştiği yöre yemeğidir.Bu yörede yapılan tirit yemeği oldukça tutulmaktadır.Yemesi damakta lezzet bırakan özel bir yemektir.Halk arasında bilinir ve bu yöreye özgünlük katan bir yemektir.

Tirit Tarifi

Tirit Yapımı İçin Gerekli Malzemeler
İki kilo oranda dana kuşbaşı et.
Yarım kilo kadar oranda ilikli kemik.
Yarım demet kadar yeşil maydanoz.
Bir tane kuru soğan.
2 yemek kaşığı kadar ölçüde tereyağı.
1 yemek kaşığı ölçüde domatesten üretilmiş salças.
Yarım çay kaşığı oranında tane şeklinde karabiber.
Bir tatlı kaşığı ölçüde tuz.
TIRNAK HALDE PİDE İÇİN MALZEMELER:
Dört su bardağı un.
Bir tutam kadar tuz.
Bir çay kaşığı kuru maya ve yetecek kadar su.
TİRİT YEMEĞİNİN ÜZERİ İÇİN.
Yarım kilo 500 GR. süzme yoğurt.
Sevilen ölçüde Sarımsak.

Tirit Yemeği Yapılışı
Unumuzu, suyumuzu, tuzumuzu ve mayamızı yumuşak kıvama gelene değin yoğurarak hamurumuzu elde ederiz… 5 ila 10 dk arasında kısa bir vakit dinlendiririz. Hamuru ceviz boyutundan biraz daha büyük şekilde bezeler haline getirip bu hamurları tatlı tabağı kadar olacak şekilde açarız.. Tepsiye serilen un tırnaklanarak üzerine alınır.. Bu arada fırınınız 200 derecede önceden ısıtılmış şekilde hazır beklemektedir.. Tırnak pide hazır şekilde satılmaktadır.Dilerseniz satın alabilirsiniz.
Kemikler ilikli şkide hazırdır ve üzerine bol su eklenir.. Tuzu ve karabiberini ilave ettikten sonra özenle devam ederiz.. Tadı için maydanoz ile soğan birlikte ilave edilerek haşlanması beklenir.
Kuşbaşı etleri bir yandan tavada kavururuz.Terayağımız eritilir salça ile sos olması sağlanır.Sıra tırnak pidelerin doğranıp tabağa koyularak kemiklerden elde edilen suyla ıslanmasında.Bu işlem tamamlandıktan sonra sarımsaklı yoğurdumuzu bu tabağa yayarız ve üzerinden sosumuzu ekleriz.Daha sonra kavurma etleri ilave edilir sıcak erimiş tereyağı yemeğimizin üzerine gezdiririz.
Tirit yemeği hazır durumda afiyet olsun.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz