Kerevizin Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Kerevizin Faydaları için yorumlar kapalı
  • 661 kez görüntülendi

Kerevizin Faydaları

Kereviz, maydanozgiller familyasından, kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılan kokulu bir bitkidir. Ayrıca, Hipokrat, kereviz hakkında “altüst olmuş sinirleriniz için kereviz besininiz ve ilacınız olsun” demiştir. Tohumları ilaç endüstrisinde kullanılan tam bir şifa kaynağı olan kerevize daha yakından bakalım…

Kerevizin Faydaları:

*K ve C vitaminleri açısından zengindir. Lif, potasyum, folat, ve B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum, triptofan, fosfor, demir, B1, B2 ve A vitaminlerinin de iyi bir kaynağıdır.
*İçerdiği apiol adlı madde nedeniyle idrar yollarını temizler . Zaten şifalı ürün olarak kullanımında öncelikle idrar sökücü (diüretik) özelliği akla gelmektedir.
*Romatizma, artrit ve gut tedavisinde olumlu etkilere sahiptir.
*Geleneksel Çin tıbbında yüzyıllar boyunca yüksek tansiyon tedavisi için önerilmiş ve deneylerle de faydası kanıtlanmıştır. Laboratuvar hayvanlarına yapılan kereviz enjektesinin, hayvanların kan basınçlarını %12 ile %14 oranında düşürdüğü görülmüştür. İnsanlarda bu etki yaklaşık dört kereviz sapıyla elde edilebilir.
*Fenolik asitler açısından da zengindir. Böylece kansorejen tümörlerin büyümesine neden olduğu bilinen prostaglandinlerin faaliyetlerini engeller.
*Ayrıca bedeni güçlendirir, cinsel gücü arttırır, sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.

Tüketim önerileri:

*Sebze şeklinde veya suyunu çıkararak tüketebilirsiniz. Toz veya kapsül şeklinde de piyasada bulunmaktadır.
*Yapraklarından hazırlanan çay, sindiriminizi kolaylaştıracaktır.
*100 gram kereviz 42 kaloridir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.