Kemik Erimesini Önlemeye Yardımcı 8 Gıda

Kemik Erimesini Önlemeye Yardımcı 8 Gıda

Kemik erimesi (osteoporoz), kemik iliğindeki kalsiyum eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, vücudumuz, özellikle de kemiklerimiz için vazgeçilmez olan bu minerali yeterli miktarda almamıza yardım edecek gıdaların neler olduğunu bilmek çok önemlidir. Kemik erimesini önlememize yardımcı olacak gıdalar arasında özellikle aşağıda bulunanları öneriyoruz:

Balık ve Deniz Ürünleri

Pek çok balık ve deniz ürünü arasından kemik erimesini önlemek için önerdiklerimiz sardalya, ton balığı, istiridye, karides ve benzerleridir.

Fasulye

Fasulye ve diğer bakliyatlar kalsiyum yönünden zengindir ve yüksek miktarda lif içerir. Ancak, bunları doğru şekilde hazırlamayı ve pişirmeyi bilmek önemlidir.

Sebzeler2-brokoli

Kemik erimesini önlemekte en yararlı sebzeler brokoli, ıspanak ve pazıdır.

Kuru Yemişler

Bütün kuru yemişler kalsiyum bakımından zengindir ancak badem hepsinden daha fazla kalsiyum içerir. Ancak, kuru yemişleri tüketirken dikkatli olun çünkü aynı zamanda kalori yönünden de zenginlerdir.

K Vitamini3-marul

K vitamini, osteokalsin denilen ve kemiklerin mineralleri doğru şekilde depolamasını sağlayan bir proteinin üretilmesinde önemli rol oynar. K vitamini lahana, brokoli ve marulda bulunur.

C Vitamini

C vitamini, sağlıklı kemik yapısının oluşumuna, korunmasına ve tamir edilmesine yardımcı olduğu için kemik erimesini önlemekte en temel ögelerden birisidir. C vitamini yönünden zengin gıdaların başlıcaları narenciyeler, yeşil biber ve kividir.

D Vitamini

D vitamini kalsiyumun emilmesi için gereklidir. Yeterli miktarda D vitamini almadığımız takdirde kalsiyum yönünden zengin gıdaları tüketmek hiç bir işe yaramaz. Bu vitamin ton balığında, uskumruda, yağlı balıklarda, somonda ve bazı zenginleştirilmiş tahıllarda bulunur.

A Vitamini4-havuc

Bu önemli vitamin, güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmamıza yardım eder. Havuçta, kabakta ve de turuncu ve sarı renkli sebze meyvelerde bol miktarda bulunur.

Ek Öneriler

  • Aşırı miktarda sodyum tüketimi kalsiyumun idrar yoluyla atılmasına neden olduğu için bundan kaçınmalısınız.
  • Dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bunun anlamı, farklı gıda kombinasyonlarını denemeniz ve her birinden kaç kalori aldığınıza dikkat etmeniz gerektiğidir. Böylece, kilo almaktan kaçınmış olursunuz çünkü kilo da kemik sağlığını etkileyen bir faktördür.
  • Fosfor ve protein yönünden zengin gıdaları aşırı tüketmekten kaçının çünkü kemiklerin oluşumunda ve sağlığında temel bir rol oynamalarına rağmen aşırı tüketildiklerinde kemik kaybına yol açabilirler.

Umarız kemik erimesini önlemeye yardımcı gıdalarla ilgili bu yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz