Kekik ve Kekiğin Faydaları

Kekik ve Kekiğin Faydaları

Kekik: Açık pembe renkte çiçekler açan bitkinin yemeklere ve özellikle etlere farklı bir lezzet ve koku vermekte kullanılan bir baharattır.

Kekiğin Faydaları: Vücudu kuvvetlendirir. İştah açar. Sindirime faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır, idrar ve gaz söktürür. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.

Astım, bronşit, grip, nezle ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Balgamı giderir. Kekik yağı romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Kekik Nasıl Kullanılır: Kekik toz halinde, yağı çıkarılarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Kekik çayı vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kekik çayı gevşemiş cilde sürülürse yararlı olur. Kekiği kaynatıp buharı ile buğu banyosu yapılırsa derideki gözenekleri açar. Toz kekik ile dişler fırçalanırsa diş etlerini kuvvetlendirir. Banyo suyuna kekik katılırsa romatizma ağrılarını hafifletir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kekik, kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını kesmekte oldukça etkilidir.

Bu yazı kekiğin faydaları, kekiğin yararları, kekiğin özellikleri, kekiğin faydası, kekiğin besin değeri, kekiğin kalorisi, kekiğin yararları,kekiğin yan etkileri, kekik nasıl yapılır, kekiğin yapılışı, toz kekik, kekik çayı tarifi, kekik çayı nasıl yapılır, kekik çayının faydaları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kekın faydaları, Kekik faydası, kekiğin yararları, kekin yararları, keki faydaları, kekin çayının faydaları, kekik besin değeri, kekin faydaları nelerdir, kekin faydasi, kekik kadın hastalıklarında nasıl kullnılmalıdır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz