Kekik Mucizesi!

Kekik Mucizesi!

Kekik dünya genelinde farklı mutfaklarda kullanılan harika bir baharattır. Yemeklerin yanı sıra, kekik de birçok tıbbi kullanıma sahiptir. Kekikteki besin maddeleri hastalık önleyici ve sağlığa yararlı özelliklere sahiptir.

Kekikte bulunan önemli uçucu yağlar  timol antiseptik ve antifungal özelliklerden  biridir. Kekikteki diğer uçucu yağlar arasında karvakrol, geraniol ve borneol bulunur. Zeaksantin, pigenin, lutein, luteolin ve timozin gibi flavonoid fenolik bileşikler açısından zengin olan kekik de doğal bir antioksidan olarak çalışır. Aslında, taze kekik tüm otlar arasında en yüksek antioksidan düzeyine sahiptir.

Bu aromatik bitki de iyi bir vitamin kaynağıdır. Özellikle A ve C vitamini bakımından zengindir. Bu bitkide bulunan diğer besinler arasında K ve E vitaminleri, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum ve selenyum bulunur.

Yaprakları, çiçekleri ve yağları birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır. Hem taze hem kurutulmuş formlarda bulunur. Çay olarakta tüketebilirsiniz.

Kekik çay yapmak için:

1 çay bardağı kaynar suya 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağı (taze veya kurutulmuş) ilave edin.
Ağzı kapalı olarak  10 dakika demleyin ve süzün. Günde 2 kez için.

İşte kekiğin sağladığı  diğer faydalar:

1. Ağız Sağlığını İyileştirir;
Kekik, oral enfeksiyonların tedavisinde veya önlenmesinde yardımcı olan antibakteriyel özellikleri içerir. Tim yağı, timolün bir bileşeni, diş çürümesini ve diş eti problemlerini önleme doğal kabiliyeti nedeniyle diş bakımı ürünlerinde kullanılır. Kekikteki uçucu yağın diş çürüklerine ve diş çürümesine katkıda bulunan Streptococcus mutans bakterilerine karşı etkili olabileceği tespit edilmiştir. Kekik, dişeti iltihabı ve ağız yaraları gibi ağız sorunlarınıda tedavi eder.

Bir timol çözeltisi ile 30 saniye gargara daha ileri tıbbi problemlere yol açabilecek ağız bakterilerinden kurtarabilir.
1 veya 2 damla kekik yağı 1 fincan ılık suda karıştırın. Aynı zamanda birkaç damla nane yağı ilave edebilirsiniz. Ağzınızı 30 saniye boyunca, günde iki kez çalkalayın.
Ayrıca kekik çayınızı günde birkaç kez içebilirsiniz.

2.  Kas Spazmlarını Tedavi eder;
Adet krampları veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan kas spazmını, kekik ile tedavi edebilirsiniz. Normal kas ve sinir fonksiyonunu sürdürmek için hayati bir besin maddesi olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahip flavonoidler içerir.
Kekik çayı genellikle adet öncesi sendromu (PMS) ve menstrüel krampları tedavi etmek için önerilir. Günde 1 ila 4 fincan kekik çayı  içebilirsiniz.
2 ya da 3 damla kekik yağı 2 çorba kaşığı susam yağı ya da zeytin yağı ile karıştırabilir ve etkilenen bölgeye masaj yapmakta spazmları azaltmak için yağ karışımını kullanabilirsiniz.

3.Akne ve Diğer Cilt Sorunlarını Gidermektedir;
Kekik, antibakteriyel özelliklerinden dolayı akneye neden olan bakterilerle savaşmada etkilidir.
Kekik bitkisel preparatlarının ciltte sivilcelere reçeteli kremlere kıyasla daha etkili olabileceği , cilt için etkili ve ciltteki yara izlerini ve diğer izleri de azaltabildiği bildirilmiştir.
Kekik, erken yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.
Ayrıca, kekik, maya enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olan maya engelleyici özelliklere sahiptir.
2 yemek kaşığı aloe vera jelde 2 veya 3 damla kekik uçucu yağ ekleyin.
Cildinize uygulayın ve 20-30 dakika boyunca bırakın.
Akne ve lekeleri tedavi etmek için bunu birkaç gün boyunca günde bir kez yapın.
Yağ naziktir, bu nedenle tüm cilt tiplerinde kullanılabilir.

4. Doğal Sivrisinek Kovucusu;
Kekik yağı böcekleri , parazitleri ,sivrisinekleri pireleri, bitleri ve güveleri uzak tutabilir. İçindeki fitokimyasallar böcek itici gücünü gösterir. Örneğin, içinde bulunan timol sivrisinekleri püskürtürebilir ve böylece sivrisinek kaynaklı çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz. Kendinizi sivrisineklerden korumak için Kekik yapraklarını cildinize sürün.

5.Kötü Nefesi engeller;
Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kekik kötü nefes ile mücadele etmeye yardımcı olabilir . Aslında, kekik, birçok ticari gargara ürününde ortak bir içeriktir.
Kötü nefes genellikle ağızda bakteriden olur ve kekik bakterileri yok edebilir. Ağız kokusu için kullanılmak üzere, evde  doğal  bir gargara yapabilirsin.
Kurutulmuş kekik 1 tatlı kaşığı 1 fincan suda 5 dakika kaynatın. Sıkın ve sıvının soğumasına izin verin. Günde 2 ya da 3 kez gargara yapmak için kullanın.
Alternatif olarak, bir fincan ılık suya 1 veya 2 damla kekik uçucu yağ ilave edin. Bu çözeltiyi günde iki kez evde gargara olarak kullanın.


6. Öksürmeyi Durdurur;
Kekik, öksürüğün yanı sıra boğaz ağrısı hafifletmeye yardımcı olabilir. Balgam söktürücü özellikleri ve antibiyotik ve antiseptik bileşikler nedeniyle, kekik, soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi solunum yollarında  rahatlama sağlayabilir. Ayrıca tıkanıklığı azaltmaya, mukusun daha inceltilmesini ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur .
Soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletmenin yanı sıra, kekik üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkili bir çare olarak çalışır. Bozulmuş hava yollarını yatıştırmaya, akciğerlerde enfeksiyona karşı savaşmaya ve bronş spazmlarını önlemeye yardımcı olur.
Kekik ve sarmaşık yapraklarının sabit bir sıvı özütü kombinasyonunun etkinliği ve tolere edilebilirliğinin akıcı bronşitten mustarip bir plaseboyla karşılaştırıldığında daha verimli olduğu ortaya çıkmıştır.Herhangi bir solunum probleminiz olduğunda, anında rahatlamak için birkaç fincan kekik çayı için.

7. Kan Basıncını Düşürür;
Kekik, daha düşük kan basıncına yardımcı olabilecek antihipertansif bir özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü özellikleri vücudun idrara çıkma oranını arttırarak fazla tuz, su ve diğer toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca, bitki vücudunuzun sıvıları ve hücreleri için zaruri olan iyi miktarda potasyum içerir.
Potasyum, kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Kekik, muhtemelen antihipertansif etkinlikten sorumlu olan bazı aktif bileşik (ler) içerdiğini bilinmektedir. Kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olmak için kekiği  pişirdiğiniz yemeklere tuz yerine kullanabilirsiniz.
Ayrıca kekik çayını düzenli olarak içebilirsiniz.

8.  Bağışıklığı Arttırır;
Bağışıklık arttırıcı bitki kekik ile güçlü bir bağışıklık sistemini destekleyerek yıl boyunca sağlıklı kalabilirsiniz. Kekik, timol bakımından zengin olup bakteri, virüs ve mantarlara karşı sizi koruyan antimikrobiyal özellikler taşır. Ayrıca, antioksidanlar açısından zengin olan kekik, insan lenfositlerinde DNA’ya oksidatif hasarları önler.Kekik yağının staphylococcus, enterococcus, Escherichia ve pseudomonas bakterilerinin dirençli suşlarına karşı etkili olduğu ayrıca vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için her gün çeşitli vitaminlerin zengin bir kaynağıdır. C vitamini ile doludur ve ayrıca bağışıklığı destekleyen A vitamini vardır. Ayrıca, kekik sağlık için gerekli olan bakır, lif, demir ve manganez için iyi bir kaynaktır. Baharat olarak ya da bir çay gibi bu bitkiyi kullanının. Bu bitkiyi kullanmadan önce mutlaka  yalnızca doktorunuza danışın.

9.Ruh halinizi Arttırır;
Kekik veya kekik yağı  duygularınızı ve ruh halinizi olumlu etkiliyor. Kekik, carvacrol olarak bilinen ve hafıza güçlendirici ve antidepresan olarak görev yapan aktif bir maddeye sahiptir. Düşük konsantrasyonlarda düzenli olarak alınırsa, karvakrol  duyguları iyi anlamda etkiler.

10.Kanseri Önler;
Kekik de potansiyel anti kanser özelliklerine sahiptir ve sizi kolon ve göğüs kanseri başta olmak üzere farklı kanser türlerinden korumaya yardımcı olabilir. Antioksidan özelliklerinin yanı sıra, kekikteki bileşik karvakrol antitümör özelliklere sahiptir,ve potansiyel olarak kanserle mücadele eden bir gıdadır .

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz