KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR

KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR

Kekik dünya üzerinde birçok ülkede yetiştirilmekte ve çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Kekik çayı kullanım şekillerinin başında gelse de, kurutulmuş haliyle baharat olarak, kekik yağı olarak birçok kullanım alanı da mevcuttur. Kekik çayının faydaları arasında boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmesi, kadınların adet döngüsünü düzenlemesi sayılabilir. Ayrıca kekik çayı bağışıklık sistemini koruması, kolesterolü düşürmesi ve mideye iyi gelmesi gibi sebeplerle de tercih edilir.

 

Birçok kekik çeşidi bulunmasına rağmen Fransız kekiği en yaygın olan çeşididir. Arılar kekik bitkisinin aromasını çok sever. Bu nedenle Sicilya’nın kekik balı oldukça ünlüdür.

KEKİK ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
Antioksidan özelliği vardır.
Kekik çayı içildiğinde bronşit, astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
İdrarda akışkanlığı arttırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücüdür.
Ağız kokusunu geçirici özelliği olması da kekik çayının faydaları arasındadır.
Mideyi rahatlatır. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar.
Sinir sistemine fayda sağlayarak rahatlatır.
Burkulmalar, romatizma, kas ağrılarına iyi gelmesi de kekik çayının faydaları arasındadır.
Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır.
2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, ruh sağlığına iyi geldiği belirtilmiştir. Vücutta bulunan dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Bu iki hormon depresyonu önleyici hormonlardır. Kekik çayı tüketilerek depresyon önlenebilir.
İçeriğindeki bileşenler sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.
BOĞAZ AĞRISI VE ÖKSÜRÜĞE KARŞI KEKİK ÇAYI!

Kış aylarında birçok kişide soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürük gibi kış hastalıkları görülür. Öksürük ve boğaz ağrısı bir arada olan ve kış aylarında sık sık tekrarlayan rahatsızlıklardır. Havaların soğumasıyla grip, nezle ve soğuk algınlığına yakalanma oranı artar. Bu tip kış hastalıklarına özellikle boğaz ağrısı ve öksürüğe fayda sağlaması kekik çayının faydaları arasındadır. Soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının yanı sıra balgam söktürücü özelliği de vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz