Kekik bugün sadece en popüler şifalı bitkilerden biri değil aynı zamanda şifa koruyucusu olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Roma döneminde, zehirlenmeyi önlemek için tüketildi ve daha önce olan zehirlenmelerin etkilerini durdurmak için kullanıldı. Eski tarifler de dahil olmak üzere soğutma ve gıda güvenliği kanunları önceleri, enfeksiyona ve gıda kaynaklı hastalıklara karşı en azından bir miktar koruma sağladı.

Şimdilerde ilk akla gelen modern antibiyotiklerden önce kekik yağı bandajları ilaçlamak ve dezenfekte etmek için kullanılırdı. Bu bitkiyi daha önce hayatınızda hiç kullanmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz fakat kekiğin timol adı verilen en aktif bileşeni; antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı, Listerine gargaralarda ve Vicks VapoRub’da kullanılır. Bu klasik ürünlerin önemli bir bileşen olarak timol kullanmayı seçmesi, bu çok yönlü bitkinin inkar edilemez tıbbi faydalarını kanıtlar niteliktedir. Çok çeşitli sağlık artırıcı etkiler için günlük hayatınıza yeterli şekilde dahil edilmesi harika olacaktır.

 

Genel olarak, kekik bağışıklık ve solunum sistemlerinin yanı sıra sindirim sistemi, sinir sistemi ve diğer vücut sistemlerini destekleme konusunda mükemmeldir. Sağlıklı kalmak konusunda ciddi bir güç kaynağıdır. Bu otun sağlığınızı iyileştirmesine yardımcı olabilecek en iyi yollardan bazılarını aşağıda bulacaksınız.

Boğazda ve Gırtlaktaki Enfeksiyona Karşı Savaşır

Kekiğin özellikle yağı, boğaz ağrısına karşı ciddi bir silah haline gelebilen en güçlü, doğal antimikrobik maddelerden biridir. Karvakrol içeriğinden dolayı, boğaz ağrısını bastırmak için en önemli yağları içerir. Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi Tıbbi ve Sağlık Mikrobiyolojisi Departmanı tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, kekik yağının oral kavite, solunum yolu ve genitoüriner sistem enfeksiyonlu hastalardan alınan 120 farklı bakteri örneğine karşı tepkisi test edildi. Deneylerin sonuçları, kekik bitkisinden gelen yağın tüm klinik örneklere karşı son derece güçlü bir aktivite sergilediğini gösterdi. Hatta antibiyotiğe dirençli mikroplara karşı bile iyi bir azalma gösterdi. Bir daha boğaz ağrısı çektiğinizde, bu otu çorbanıza eklediğinizden ve yatıştırıcı ve mikrop öldürücü olduğu kanıtlanan kekik çayı içtiğinizden emin olun!

Kan Basıncını ve Kolesterol Seviyelerini Düşürür

 

Kekik yutulmasının, antihipertansif etkinlik ürettiği gösterildi; bu, yüksek tansiyon semptomlarından muzdarip herkes için mükemmel bir bitki seçimi olmasını sağladı. Yeni bir hayvan araştırması, kekik özütünün yüksek tansiyonlu kişilerin kalp atım hızını önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur. Kekik özütü ayrıca, HDL kolesterol seviyelerini artırırken kolesterol, trigliserit ve LDL düzeylerini düşürmektedir. Tansiyon veya kolesterol hastası iseniz aşırı tuzlu ürünler yemek yerine, günlük yemeklerinize kekik gibi daha faydalı otları eklemeyi deneyin.

 

 

Gıda Zehirlenmesini Önler

Kekik, gıda kirlenmesini önleme yeteneğine sahip değildir; daha önce kirlenmiş olan gıdaları dezenfekte etmek için vardır. Gıda Mikrobiyolojisi’nde yayınlanan bir çok çalışmada araştırmacılar, bitkinin uçucu yağının diyareye(ishal) neden olan ve bağırsak hasarına yol açabilen bulaşıcı bir organizma olan Shigella’yı dekontamine(dezenfekte) ettiğini keşfetti. Yağın sadece yüzde 1’ini içeren bir solüsyonla yıkama işlemi, Shigella bakterilerinin sayısını azalttı. Kekiği bir sonraki yemeğinize ekleyerek, aslında gıda kaynaklı bir hastalık olasılığını azaltabilirsiniz. Öncelikle ev yapımı salatanıza taze kekik ilave etmeyi deneyin ve çiğ yeşillikleri sağlıklı ve tüketmesi daha da güvenli hale getirin!

 

Ruh Halini Artırır

 

Bu şifalı bitkide bulunan karvakrol incelendi ve çok olumlu bir ruh hali artırıcı etkiye sahip olduğu gösterildi. 2013’te yayınlanan araştırmalara göre, kişilere ard arda 7 gün boyunca karvakrol uygulandığında; prefrontal korteks ve hipokampusta, dopamin ve serotonin düzeylerini artırabildiği gözlendi  Dopamin ve serotonin ruh haline gelince iki önemli nörotransmitterdir. Bu çalışmadan elde edilen veriler karvakrolün, nörotransmitterlerin(sinir iletimi) modülasyonu yoluyla beyin aktivitesini açıkça etkileyen beyin-aktif bir molekül olduğunu düşündürmektedir. Kekik düzenli olarak düşük oranlarda yutulursa, bu alışkanlık refah duygularını iyileştirebilir.

Kanserle Mücadele Eder

 

Kekikte bulunan özelliklerin tümörler ve kansere karşı savaştığı ispatlanmıştır. Daha spesifik olarak içeriğindeki karvakrol, antitümör özellikleri gösteren uçucu kekik yağının önemli bir bileşenidir ve bu yararlı bitki kanserle mücadele eden bir gıdadır. Çin’de yayınlanan yeni bir araştırma, karvakrolün iki kolon kanseri hücre hattının proliferasyonunu ve migrasyonunu inhibe ettiğini bulmuştur. Genel olarak, araştırmalar, karvakrolün kolon kanserinin önlenmesi ve tedavisi için terapötik potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

 

Bronşit İçin Doğal İlaçtır

 

Kekik yüzyıllar boyunca öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılmıştır. Almanya’da Dahili Tıp ve Pnömoloji Uygulaması tarafından yürütülen bir araştırmada, kekik ve sarmaşık bitkisinin kombinasyonu olan bir oral tedavi kullanıldı. Bu kombinasyonla tedavi edilen grubun öksürüğünde, plasebo grubundan %50  daha çok ve hızlı azalma sağlandı. Buna ek olarak, bu kombinasyonla tedavi edilen grup plasebo grubuna kıyasla ilaç reaksiyonu göstermedi.

Bazı iyi yemekler için kekik

Kekik, özellikle Fransa, İtalya ve Akdeniz’de, dünya mutfaklarında kullanılan harika bir üründür. Kekiği, bir çeşni olarak kullanabileceğiniz gibi; makarna ve çeşitli yemeklere ilave edilebilen pesto sosunun da ana malzemesi bu temizleyici bileşendir. Taze kekik yaprakları veya kurutulmuş kekik; et veya kümes hayvanı hazırlanırken kullanılabilir. Kekik ayrıca, kalp sağlığına iyi gelen balık tariflerinde kullanmak için mükemmel bir bileşendir. Mantar, peynir ve kekikle hazırlanan kepekli makarna; hem diyet yapanlar hem de makarna sevenler için denenmesi gereken bir öğün alternatifidir.

 

Kekiğin Genel İncelemesi

Kekik nane familyasına ait bir bitkidir. Halen dünya genelinde yetiştirilmektedir ve yaprakları sıklıkla kurutulmakta ve mutfakta baharat olarak kullanılmaktadır. Özellikle arılar özel bir kek ile kekik üzerine çekiliyor ve Sicilya’daki kekik balı yüzlerce yıldır ünlüdür. Kekiğin düzinelerce çeşidi bulunabilir, ancak Fransız kekiği en yaygın olanıdır.

Uçucu kekik yağının ana bileşeni, antiseptik özellik kazandıran timoldür. Bu nedenle kekik yağı, gargaralar ve diş macunlarında yaygın olarak kullanılır. Ağızdaki mikropları ve enfeksiyonları etkin bir şekilde öldürür, dişleri plaktan ve çürümeye karşı korur. Timol ayrıca mantarları öldürür ve ticari olarak el sabunları ve antifungal kremlere ilave edilir.

Kekik, karvakrol olarak bilinen başka bir bakteri savaşçısı içerir ve ayrıca çeşitli flavonoidlere de sahiptir. Bu flavonoidler, bitkinin antioksidan kapasitesini arttırır.

 

Kekikiğin Besin Değerleri: 28 gram taze kekik için:

 

28 kalori

6.8 gram karbonhidrat

1,6 gram protein

0.5 gram yağ

3,9 gram lif

44.8 miligram C vitamini

45 miligram vitamin A

4.9 miligram demir

0.5 miligram manganez

113 miligram kalsiyum

44.8 miligram magnezyum

0.1 miligram riboflavin

0.2 miligram bakır

0.1 miligram B6 vitamini

171 miligram potasyum