Uykusuzluktan mı şikayetçisiniz yoksa hastalıktan mı? İyi bir gece uykusu çekememekten bıktınız mı? Kediotunun kökünün 2.yüzyıldan bu yana uykusuzluk, endişe ve sinirsel huzursuzluğu azaltmak için kullanılan bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Kimyasallar yerine doğal ve bitkisel uyku ilacı almak güzel olmaz mı?

Kediotu kökü, genel popülasyon ve doktorlar tarafından yatıştırıcı etkileri ve anti-anksiyete yetenekleri bakımından yaygın olarak kullanılır ve saygı görür.

Kediotu kökünün uykuyu teşvik eden çay karışımlarına dahil edilmesi çok yaygındır yani aslından belki de daha önce kediotu kökü çayı içmişsinizdir. Bu ot; sadece sağlam bir gece uykusu sunmakla kalmaz ayrıca doğal kaygıyı gidermek için çalışır ve kan basıncını düşürebilir.

 

Doğal Uyku İlacıdır, İnsomnia Sorununu Giderir

Çalışmalar, kediotunun uykuya dalma süresini azalttığını ve uyku kalitesini artırdığını gösteriyor; bu nedenle uyuyamıyorsanız ihtiyacınız olan şey kediotu olabilir. Birçok reçeteli uyku ilacının aksine, kediotunun daha az yan etkisi vardır ve sabah uykusuzluğuna neden olma olasılığı çok düşüktür. İsveç’teki Foellinge Sağlık Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada kediotu verilen katılımcıların % 44’ü kusursuz bir uyku bildirirken, % 89’u ise uyku kalitesinin iyileştiğini bildirdi. Ek olarak, bu grup içinde hiçbir yan etki gözlenmemiştir.

Kediotu kökü, İnsomnia’ya karşı diğer yatıştırıcı otlarla; örneğin şerbetçiotu ve melissa otu ile kombine edilebilir. Phytotmedicine’de yayınlanan, hafif uyku problemlerine sahip çocuklarla yapılan bir çalışmada, kediotu ve melissanın bitkisel kombinasyonunu alanların yüzde 81’inin, plasebo ilaç alanlardan daha iyi uyku uyuduğunu bildirdi.

Peki, kediotu kökü bu kadar iyi uyumanıza nasıl yardımcı olabilir? Kediotu özütü, beyindeki GABA seviyesini artırarak sakinleşmeye neden olabilir. GABA bir inhibitör nörotransmitterdir ve yeterince büyük miktarlara ulaşırsa yatıştırıcı bir etkiye neden olabilir.

Bir çalışmadan elde edilen sonuçlar kediotu özünün; beyindeki sinir uçlarından GABA’nın salınmasını ve daha sonra GABA’nın sinir hücrelerine geri alınmasını engelleyebileceğini düşündürmektedir.

Anksiyeteyi Azaltır

Bilim adamları, kediotu kökü beyninde gama aminobütirik asit (GABA) adı verilen bir kimyasal maddenin miktarını artırdığını bulmuşlardır. GABA, sinir hücrelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve anksiyetenin yatışmasına yardımcı olur. Alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium) gibi ilaçlar beyindeki GABA miktarını artırarak çalışır. Kediotu kökü ekstraktında bulunan valerenik asit ve valerenol, tıpkı bu ilaçlar gibi anti-anksiyete ajanları olarak görev yapar. Kediotu kökü gibi bitkisel çarelerin, reçeteli ilaçlarla aynı anti-anksiyete etkilerine sahip olabileceğini ve hatta psikotropik ilaçların ciddi yan etkilerinin bu otlarda bulunmayacağını bilmelisiniz.

 

Kan Basıncını Düşürür

Kediotu kökü, zihin ve beden için muhteşem bir sakinleştirici olduğuna göre; muhtemelen kalp sağlığını iyileştiren, düşük kan basıncına yardımcı olabileceğini duymak şaşırtıcı olmaz. Kediotu kökünü stres ve kaygı yönetimi için bu kadar etkili kılan aktif bileşenler; aynı zamanda vücudun kan basıncını düzgün şekilde düzenlemesine yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon, inme ve kalp krizi ihtimali en yaygın ölüm sebebi olduğundan bu risklerin azalması sizi daha sağlıklı yapacaktır. Kediotu kökü takviyeleri, doğal olarak kan basıncını düşürmenize ve kalp sağlığınız üzerinde doğrudan olumlu etkisiyle kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Adet Sancılarını Hafifletir

Kediotu kökünün rahatlatıcı doğası, menstruel krampların doğal olarak rahatlatılması için akıllıca bir seçim olacaktır. Aylık regl dönemlerinde sık görülen adet kramplarının şiddetini ve rahatsızlığını azaltabilir. Kediotu kökü nasıl yardımcı olabilir? Doğal bir sakinleştirici ve antispazmodiktir, bu da kas spazmlarını bastırır ve doğal bir kas gevşeticisi olarak işlev görmesini sağlar. İran’daki İslami Azad Üniversitesi’nde yapılan plasebo ve randomize kontrollü bir çalışmada, kediotu kökünün, menstruasyon sırasında birçok kadının yaşadığı korkunç ağrıya neden olan şiddetli uterus kası kasılmalarını etkin bir şekilde sakinleştirebildiği görülmüştür.

Stres Yönetimini Kolaylaştırır

Kediotu kökü kaygıları azaltarak, uyku uzunluğunu ve kalitesini artırarak, günlük stres yönetiminde önemli ölçüde yardımcı olabilir. Kronik stres sizi endişelendirir, ancak endişe sizin daha fazla stresli hissetmenize neden olabilir. Kedi otu, GABA düzeylerini iyileştirerek zihin ve bedenin rahatlamasını kolaylaştırır. Gevşeme, stresin antitezi olduğundan, kediotu kökü stresinizi ve yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olan mükemmel bir doğal yoldur. Ayrıca, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp araştırmasına göre, kediotu kökünün hem fiziksel hem de psikolojik stresi baskıladığı gösterildi.

 

Kediotu Kökü Melatonin Seviyelerini Tetikleyebilir

 

Melatonin, pineal bezden yapılmış bir hormondur ve vücudun uyku-uyanma döngüsüyle doğru orantıya sahiptir. Güneş battığında ve karanlık olduğunda, pineal hormonu tetiklenir ve aktif olarak kan içine salınan melatonin üretilmeye başlanır. Genellikle akşam saat 9’da meydana gelir. Sonuç olarak kan içindeki melatonin seviyeleri keskin bir şekilde yükselir ve daha az uyanık olmaya başlarsınız. Uyku daha davetkar olur. Gündüz melatonin seviyeleri ancak tespit edilebilir. Düşük melatonin seviyeleri uykusuzluk ile bağlantılıdır.

Kediotu, uykusuzluk tedavisinde yüzyıllardır kullanılan sakinleştirici bir bitkidir. Kediotu, beyindeki GABA düzeylerini artırarak beynin etkinliğini azaltmaya ve kullanıcıların daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Gama-amino bütirik asit (GABA), merkezi sinir sisteminde bir nörotransmitter görevi gören bir amino asittir. Sinir aktivitesini yatıştıran, beyindeki sinir iletimini engeller.

 

Kediotu Kökü Nasıl Kullanılır

Kediotu, genel olarak güvenli olarak sınıflandırılmıştır. Kediotu kökü internet üzerinden, yerel sağlık marketlerinden veya aktarlardan çeşitli biçimlerde ek olarak satın alınabilir. Kapsül formunda veya kuru bir toz halinde; özüt, çay, tentür veya sıvı özüt olarak satılır. Kediotu ayrıca uçucu yağ biçiminde harici olarak da kullanılabilir. Uyaralım; kediotu kökü oldukça korkunç kokuyor, ama tadı kokusu kadar kötü değildir.

Kediotu kökü; iki veya daha fazla hafta düzenli olarak kullandıktan sonra etki seviyesi en tepelere çıkacaktır. Kediotu kökü otunun etkilerinin hissedilmesi birkaç hafta sürebilir.

 

Uykusuzluk için, yatmadan bir ila iki saat önce veya gün boyunca en fazla üç defa alınabilir, son doz yatmadan önce kullanılır.

Uykusuzluk için en iyi kediotu kökü dozajı nedir? Öneriler ufak farklılıklar gösterebilir ancak uykusuzluk için önerilen dozlar aşağıdaki gibidir:

Kediotu Kökü Çayı: 1 çay kaşığı kediotu kökü, 1 su bardağı kaynar su

(2 ila 3 gram) kurutulmuş kök kaynamış suda 5 ila 10 dakika kadar demlenir.

Kediotu Tentürü: Günde 5 kere; 1 ya da yarım çay kaşığı (4 ila 6 ml)

Sıvı ekstraktı: Yarım ya da 1 çay kaşığı (1 ila 2 ml)

Kuru toz halinde ekstraktı: Günde 4 kere; toplam 250 ila 600 miligram geçmeyecek şekilde.

Uykunuz düzeldikten sonra da; 2 ila 6 hafta boyunca kediotu kökü kullanmaya devam etmeniz önerilir. Uykusuzluğun çok aşırı olduğu durumlar için günde 3-4 kez 120 ila 200 miligram almayı deneyin.