Bağırsak, bağışıklık sistemini güçlendirme, kanser riskini azaltma, sindirimi iyileştirme, yaşlanmayı yavaşlatma, kardiyovasküler hastalıkları önleme ve diyabeti önleme ve yönetme gibi çok çeşitli sağlık yararları olan ve bezelye ile aynı ailede bulunan yararlı bir çalı türüdür. Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi bu nedenlerle ve halen araştırılmakta olan daha çok sağlık yararları dolayısıyla, dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Keçiboynuzu Nedir?

Keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir ve Fabaceae ailesinin bir üyesidir, bu nedenle yenilebilir meyveler ve bezelye gibi baklagiller olarak kabul edilir. Keçiboynuzu, bezelye gibi bir kılıf ya da koza içinde gelir ve kozanın büyüdüğü kalın bir gövde ile desteklenen silindirik bir biçimde büyür. Bitki, Akdeniz bölgesi ve Kuzey Afrika’nın yanı sıra, Hindistan kıtasının ve Asya’nın bir bölümünün yanı sıra Makronesia’ya kadar uzanıyor. Çoğu kültürde, diğer fındık ve tohumlar gibi döngüler kullanılıyor ve çikolatanın yerini alıyor!

 

Keçiboynuzu St. John’s ekmeği olarak da bilinir ve Fabaceae ailesinin bir üyesidir, bu nedenle yenilebilir meyveler bezelye gibi baklagiller olarak kabul edilir. Meyve, bezelye gibi bir bakla içine gelir ve podların büyüdüğü kalın bir gövde ile desteklenen silindirik bir biçimde büyür. Bitki, Akdeniz bölgesi ve Kuzey Afrika’nın yanı sıra, Hindistan altın kıtasının ve Asya’nın bir bölümünün yanı sıra Makaronezya’ya kadar uzanıyor. Çoğu kültürde, diğer fıstık ve tohumlar gibi keçiboynuzu da çikolatanın yerini alması için düzenli olarak kullanılır.

Keçiboynuzu pekmezinin sağlığa olan faydaları esas olarak kalsiyum, çinko, potasyum, fosfor, K vitamini, riboflavin ve vitamin E gibi doğal antioksidanlar gibi vitamin ve mineral içeriklerine atfedilir.

Kanseri Önleyebilir

Keçiboynuzunun polifenol içeriği keçiboynuzu pekmezini de ideal bir antioksidan yapar ve bu faydalı bitkinin bir başka ürünü olan keçiboynuzu ununun doğrudan vücuttaki sitotoksik aktiviteyi önleyebileceği bulunmuştur.

Bu sitotoksik aktivitenin bazı hücrelere karşı zehirli olduğu anlamına gelir, ancak şans eseri keçiboynuzu pekmezi kanserli hücreler için, özellikle de serviks kanseri ile ilgili olanlar için olumlu yönde bir tutum gösterdi. Vücuttaki tehlikeli serbest radikalleri temizleyen ve kanseri ve diğer hastalıkları önleyen polifenollerin antioksidan aktivitesi ile birlikte, keçiboynuzu pekmezi kansere karşı savunma hattına çok yararlı bir katkı yapmıştır.

Diyabet Tedavisine Yardım Edebilir

Normal çikolata ile karşılaştırıldığında, keçiboynuzunun şeker ve yağ içeriğinin bir kısmını ve çikolatadaki kalorinin sadece üçte birini içerir. Kan şekerindeki artışları önlemeye yardımcı olabilir ve şeker hastaları için güvenli bir diyet seçimi haline gelebilir. Çikolatanın yerine geçmesi için sıklıkla kullanılan keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi, çikolatada bulunmayan protein ve lifleri de sağladığı için daha yararlıdır. Keçiboynuzunu çikolata istediğini zamanlarda yiyebilirsiniz ya da keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz. Ancak pekmezin şeker katılmadan yapılanı makbuldür. Yani piyasadaki katkı maddesiyle dolu kavanozlanmış keçiboynuzu pekmezlerini tüketmek diyabet için fayda sağlamayacaktır. Ancak doğal olanını bulup da tüketirseniz bazı çikolata krizlerini engelleyecek ve tatlı ihtiyacını giderecektir. Bu da keçiboynuzu pekmezini kilo vermeye çalışan insanlar için yararlı kılar.

Sindirimi Geliştirmeye Yardımcı Olur

Diyet lifi açısından zengin bir kaynak olan keçiboynuzu, vücudun sindirim faaliyetlerine yardımcı olabilir. Bağırsak hareketlerini artırır ve mide suyunun ve peristaltik hareketin salgılanmasının yanı sıra düzgünlüğü uyarır. Tüm bunlar daha sağlıklı bir sindirim sistemiyle birleştirirken, daha ciddi gastrointestinal koşulları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, lif tipi çözünür olmadığından sıvıları emebilir, bu nedenle vücuttaki gevşek dışkı miktarını azaltabilir ve ishali önleyebilir. Keçiboynuzu unu aslında akut başlangıçlı ishal için bir tedavi olarak yaygın bir reçetedir. Tüm bu yararların çoğu keçiboynuzu pekmezi için de geçerlidir. Ancak pişince içerisindeki lif miktarı azalacaktır. Yine de içindeki vitamin ve minerallerin antioksidan göreviyle sağlıklı bağırsak ortamını yarattığı bilinmektedir.

 

Kan Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi doğal olarak diyet lifine benzer bir şekilde kan kolesterol seviyelerine yardımcı polifenoller içerir. Polifenol, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Günde iki kez polifenol bakımından zengin keçiboynuzu pekmezinden 4 gramlık bir porsiyon tüketen bir insan çalışmasında dört haftalık bir süreden sonra; azalmış serum lipid seviyesine yol açtı. Kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterol seviyesini yükselttiği görüldü.

 

Doğal Antioksidandır

Keçiboynuzunda bulunan polifenoller aynı zamanda güçlü antioksidanlardır ve vücudunuzu serbest radikallerin ve çevresel toksiklerin zararlarından korurlar. Journal of Agricultural and Food Chemistry Dergisi’nin 2002 yayınında, keçiboynuzu kozasında bulunan polifenollerin antioksidan yeteneği yer alıyordu. Çalışma, keçiboynuzu pekmezinin bile polifenol içerdiğini tespit etti.

 

Kalsiyum Açısından Zengindir

Keçiboynuzu doğal olarak, kalsiyum açısından önemli bir maddedir. Real-Raw Foods’a göre, 1 bardak keçiboynuzu unu, porsiyon başına 358 miligram kalsiyuma sahiptir. Bu, yetişkinler için günlük 1.000 ila 1.200 miligram arasında değişen, önerilen günlük kalsiyum miktarının yüzde 30 ila 36’sı arasında sağlanmaktadır. Aynı şey elbette ki azalarak devam etse de keçiboynuzu pekmezi için de geçerlidir. Kemiklerinizi sağlıklı ve güçlü tutmanın yanı sıra, kalsiyum, kan pıhtılaşması, sinirleriniz boyunca bilgi iletilmesi ve düzenli bir kalp atışı sağlanması için gereklidir.

İyi Bir Selenyum Kaynağıdır

Bununla birlikte, eser element, selenyum genel sağlık için önemlidir. Keçiboynuzu ununun 1 bardağı 5.5 mikrogram selenyum içerir. Bu, yetişkinler için önerilen selenyum diyet desteğinin yaklaşık yüzde 10’unu sağlar. Ancak, keçiboynuzundaki selenyum miktarı, büyüyen koşullara bağlı olarak değişebilir. Selenyum sağlıklı tiroid fonksiyonu, DNA üretimi ve vücudunuzu enfeksiyon ve oksidatif hasardan korumak için önemlidir. Keçiboynuzu pekmezi de selenyum içerdiğinden özellikle tiroid sorunu olanlar için şifalı bir doğal yiyecektir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi şeker ilavesiz olanını kullanmadıktan sonra bir işe yaramaz.

 

Keçiboynuzu ve Kakao Karşılaştırması

Benzer tadı nedeniyle, insanlar sıklıkla keçiboynuzunu çikolata yerine önerirler. Bu çok mantıklıdır çünkü çikolatadan daha sağlıklıdır.

 

Keçiboynuzu:

 • Kakaoya kıyasla iki kat fazla kalsiyum tutarına sahiptir.
 • Migren tetikleyici bileşikten yoksundur.
 • Kafein ve yağ içermez.

 

Kakao:

 • Kalsiyum emilimini bozan oksalik asit içerir.
 • Bazı insanlarda migreni tetikleyebilir.
 • Sodyum ve yağ açısından yüksektir.

 

Keçiboynuzu ayrıca mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca keçiboynuzunda aşağıdaki vitaminler ve mineraller bulunur:

 

 • A vitamini
 • B2, B3, B6 vitamini
 • Bakır
 • Kalsiyum
 • Manganez
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Selenyum

 

Keçiboynuzu aynı zamanda lif, pektin ve protein açısından da yüksektir.