Keçi Sütünün İnanılmaz Faydaları !

Keçi Sütünün İnanılmaz Faydaları !

 

Keçi sütü, keçilerden elde edilen süt, inek sütü gibi yaygın olarak bulunmadığı için çok fazla tüketilmez.Özellikle alerjik bünye ve laktoz intoleransı rahatsızlığı olanlar da hazmı kolay olduğu ve alerji riski düşük olduğu için tercih edilir. İnek sütü ya da tüketdiğimiz diğer sütlere kıyasla besleyicidir. Keçi sütü, inek sütüne kıyasla mide asitliğini daha iyi nötralize ettiği için özellikle de bebeklerin beslenmesinde yararlanılabilir. Keçi sütünden üretilmiş bebek maması yüksek seviyelerde ve kolay emilebilme özelliğinde olan orta zincirli yağ asitleri (MCFA) içermektedir.özellikle alındığında kısa sürede tüketmeniz gerekir. Keçi sütü, özellikle çiğ ve organik olduğunda daha sağlıklı bir alternatiftir.

Özellikle cilt sorunları, migren, sindirim bozuklukları ve astım gibi alerjik reaksiyonlara yol açan β-Laktoalbumin gibi proteinler inek sütünde yüksek seviyede bulunurken keçi sütünde anne sütüne yakın seviyelerde bulunmaktadır. Ayrıca keçi sütündeki beta-laktoalbumin inek sütündekinden daha kolay sindirilir.

Keçi sütünün yararları ise şunlardır:

* Sindirim rahatsızlıklarında mide asitlerini dengeler, bağırsak sağlığınızı korur.
* Cilt hastalıkları.
* Geceleri oluşan öksürük nöbetleri.
* Astım ve Alerjiyi önler.
* Vücutta iltihaplanmayı önler.
* Diş ve kemikler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.
* Kanser hastaları bu sütü tercih etmelidir.
* Multipl skleroz (MS) tedavi edebiliceği kanıtlanmıştır.
* Bağışıklık sistemini güçlendirici mineral ve vitaminler içerir.
* Zayıflamak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir besindir.
* Vücutta yağ yakımımnı kolaylaştırır.
* Enerji verir.

METABOLİZMA

Keçi sütü B vitamini alımının% 20’sini, günlük kalsiyum ihtiyacımızın% 40’ını ve ayrıca fosfor ve potasyum gibi diğer besin maddelerini sağlar. Günde bir fincan keçi sütü yeterlidir, çünkü sağlıklı bir metabolizma için bu gerekli besin maddelerini alırız. Keçi sütü aynı zamanda metabolizma için değil anemiden muzdarip olanlar için de yararlı olan sindirim sisteminde bakırın ve demirin alımını teşvik eder.

SAĞLIKLI KALP

Keçi sütü, vücuttaki kolesterolü dengeleyen esansiyel yağ asitleri içerir. İyi dengelenmiş kolesterol inme, kalp krizi, ateroskleroz vb. Riskleri ortadan kaldırabilir. Keçi sütü ayrıca kan damarlarındaki stresini azaltan ve dolayısıyla kan basıncını düşüren potasyum içerir. Sağlıklı kardiyovasküler sistem, sağlıklı işleyen kalbe eşittir.

KİLO KAYBI

Kilo vermeye odaklanan insanlar genelde sütten vazgeçerler. İnek sütü gibi, keçi sütü de yağ asitleri ile doludur ancak daha az miktarda bulunur ve bu yağ asitleri yararlıdır ve yağ birikintilerine hiç neden olmaz. Keçi sütü, kilo vermek isteyenler tarafından günlük yağ asidi ve besin kaynağı olarak tüketilebilir. Ayrıca, daha önce de belirtildiği gibi, keçi sütü metabolizmayı hızlandırır ve sonuçta kilo kaybına katkıda bulunur.

SAĞLIKLI KEMİKLER

Sağlıklı kemiklerin kalsiyuma ihtiyacı vardır ve keçi sütü bol miktarda bulunur. Elbette her çeşit sütte kalsiyum var, ancak keçi sütü daha nispeten var. Kalsiyum bakımından zengin olmaktan başka, amino asit triptofan bakımından zengin. Bütün bu faktörler sağlıklı ve güçlü kemiklere katkıda bulunur.

BAĞIŞIKLIK

Istenmeyen allerjenlere veya antijenlere karşı iyi direnç, vücudunuzu sağlıklı ve hastalıklardan ve enfeksiyonlardan uzak tutabilir. Selenyum, bağışıklık sisteminin en iyi durumda tutulması için gereklidir ve keçi sütünü bol miktarda bulunur.

İLTİHAP GİDERİCİ

Keçi sütü, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olur. Günde sadece bir bardak tüketiniz. Günlük bir bardak tüketen kişilerin bağırsak iltihaplarına maruz kalmamasının nedeni budur.

DÜŞÜK LAKTOZ

Bazı kişilerin süt içtiğinde vücudun verdiği tepkinin nedeni, laktoz intoleranslı olmamasıdır. Keçi sütü çok daha az laktoz içerir ve daha az vücut konsantrasyonunda kolaylıkla alabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, laktoza tahammülsüz insanlar kesinlikle iki kez düşünmeden keçi sütünü tüketebilirler.

Dikkat: Sahnedeki spesifik besin gereksinimleri nedeniyle küçük çocukların keçi sütü içmelerine izin verilmesi önerilmez; Keçi sütü yaşlandıkça çok daha uygun hale gelir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz