Kayısının Faydaları ve Yararları Nedir

  • ALTERNATİFTIP
  • Kayısının Faydaları ve Yararları Nedir için yorumlar kapalı
  • 643 kez görüntülendi

Kayısının Faydaları ve Yararları Nedir

Oldukça lezzetli bir yaz meyvesi olan kayısı birçok kişinin favori meyvesidir. Faydaları ve yararları oldukça fazla olan kayısı yurdumuzda hemen hemen her şehirde yetiştirilir. Kayısının en çok bulunduğu il ise Malatyadır.

KAYISI: A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

Kayısının Faydaları: Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

Kayısı Nasıl Kullanılır? Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.

Bu yazı kayısının faydaları, kayısının kalorisi kaçtır, kayısı nasıl kurutulur, kayısı nerelerde yetişir, kayısı neye iyi gelir, kayısı neye yarar faydalıdır, kayısının yararları zararları kurusu çekirdeği yaprağı yağı nasıl kullanılır ne işe yarar konusunda yazılmıştır.

kayısı yapragı ne ışe yarar, kayisi yapragi hangi hastaliga iyi gelir, kayısı kompostosu neye iyi gelir, kayısı yapragının faydaları, kayısı faydaları kalorisi, kaysı neye yarar, kayısı nerede yetişir ve faydaları nelerdir, yaprak kayısı nasıl kurutulur, kayısı idrar soktururmu, funda yapragı ne ışe yarar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.