Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir, Kayısı Çayı ZayıflatırMı

 • ALTERNATİFTIP
 • Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir, Kayısı Çayı ZayıflatırMı için yorumlar kapalı
 • 893 kez görüntülendi

Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir, Kayısı Çayı ZayıflatırMı

Kayısı Çayının Faydaları 

Zayıflamak isteyenler başta olmak üzere pek çok kişinin tercih ettiği kayısı çayının faydaları arasında metabolizmayı hızlandıran, bağırsak tembelliğine iyi gelen bir bitkisel çaydır. Lifli bir meyve olan kayısı, hastalıklara karşı koruyucu özellik gösteren, antioksidan etki göstererek kan akışını ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Kayısı çayı genel olarak günde bir iki bardak tüketilerek kullanılması gerekilen bir bitkisel çay olup düzenli kullanımı halinde hastalıkları iyileştirmesinden, cilt ve göz sağlığına kadar pek çok alanda mucizevi etkiler gösteren bir çaydır.

Kayısı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kayısı çayı A, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Besin değeri, içerdiği bileşenler ile kayısı çayı faydaları görünen o ki saymakla bitmiyor. Bu faydaları sıralamak gerekirse:

Kabızlığı Giderir

Zengin lif içeriği sayesinde bağırsak hareketliliği için oldukça etkili olan kayısı çayı, bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak bağırsak tembelliği yaşayan kişilere oldukça iyi gelmektedir.

Kemik Sağlığına Destek Olur

Sağlıklı kemik gelişimi için gerekli olan mineralleri önemli oranlarda barındıran kayısı çayı, kemiklerin gelişmesini ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamakta; kemik erimesi gibi hastalıkların önüne geçmeye de yardımcı olmaktadır.  Bu da kayısı çayının faydaları nelerdir sorusunun bir maddesi ve devam edelim.

Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Kayısı çayı içerdiği A ve C vitaminleri ile iyi bir cilt için gerekli olan bileşenleri içermektedir. Antioksidanlar ile yaşlanma sürecini yavaşlatıcı etki gösteren kayısı çayı cilt sağlığınız için her gün tüketmenizde fayda olan bir bitkisel çay karışımıdır.

Göz Sağlığına İyi Gelir

İçerdiği A vitamini ve diğer mineral ve vitaminler ile görme yetisini destekleyen kayısı, sağlıklı bir görüş için tüketilmesi gerekilen en iyi gıdalardan biri olarak Harvard Sağlık Örgütü tarafından seçilmiştir. İçerdiği bakır, çinko, C ve E vitaminleri ile göz kaslarına oldukça iyi gelmektedir.  Göz sağlığı da kayısı çayı faydaları arasında sayılabilir.

İltihaplanmalara Karşı Savaşır

İnflamasyonu önleyen kateşin bileşeni bakımından oldukça zengin bir içeriği sahip olan kayısı, iltihaplanmaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. İltihaplanmaların yayılmasını önleyici özellik gösteren kayısı çayı ile iltihaplı bölgelerinizin yayılmadan iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Destekler

Çözünür lif açısından zengin olan kayısı çayı, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan iyi bakterileri beslemektedir. Kabızlığa karşı savaşan ve bağırsak florasını geliştiren kayısı çayından içeceğiniz bir bardak çay günlük lif ihtiyacınızın 12’sini karşılamaktadır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kötü kolesterolü azaltan yüksek lif içeriği ile iyi kolesterol seviyelerini arttıran kayısı çayı, zengin potasyum içeriği ile kalp kaslarını tutarak dolaşım sistemindeki elektrolit sistemini dengeleyici özellik göstermektedir. Kayısı çayı kalp kaslarının iyi bir şekilde çalışmasını sağlayarak, kalp rahatsızlıklarına ve olası kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellik göstermektedir.

Antioksidan Kaynağı

Kayısı çayı, doğal antioksidan özellik göstererek vücutta toplanma eğilimi olan toksinlerden kurtulmak için günlük olarak tüketilmesi gerekilen bir çaydır. Antioksidanlar aynı zamanda kilo vermede ve hastalıklar ile mücadelede oldukça etkili olmaktadır.

Kanser İle Mücadele Eder

Kayısı çayının faydaları arasında diğer bir özellik serbest radikaller vücuttan atılamadığında hücrelerin başkalaşarak kanser hücresine dönüşmesine ve kanser hücrelerinin hızlıca çoğalmasına neden olmaktadır. Kayısı içerdiği antioksidanlar ile serbest radikalleri vücuttan temizleyerek, akciğer, gırtlak, yemek borusu başta olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde kansere karşı koruyucu özellik gösterir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Lif, sindirim ve boşaltım sistemini geliştirerek kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Lif açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kayısı çayı faydaları arasında metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır.

Kansızlığa İyi Gelir

Kayısı çayı içerdiği demir ve bakır mineralleri ile kan hücreleri olan hemoglobinlerin oluşmasına yardımcı olarak anemi hastalığının tedavisine destek olabilecek özellikler göstermektedir. Kayısı çayı aynı zamanda gün içerisinde kansızlığa bağlı olarak hissettiğiniz yorgunluğa ve zihinsel strese de iyi gelmektedir.

Kayısı Çayından Günlük Kaç Bardak İçilir?

Kayısı çayını günde bir ya da iki fincan içmenizde fayda vardır. Çayı tüketirken yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi ise gün içerisinde bol su içmektir. Bunun nedeni, çayın su atıcı etkisinden dolayı, vücudun susuz kalmasının önüne geçmektir.

Kayısı Çayı Zararlı Mıdır?

Kayısı çayı oldukça sağlıklı ve mucizevi etkilere sahip olan bir bitki çayıdır. Ancak her bitki çayı gibi kayısı çayının da fazla tüketilmesi sindirim ve boşaltım sisteminde sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda akciğer, böbrek ve kalpte de sıkıntılara neden olacağından kayısı çayını önerilenin üzerinde tüketmemek ve çok uzun sürelerde kullanmamakta fayda vardır. Kayısı çayı içerdiği bileşen, vitamin ve minerallerin fazlası kasları yorabilir ve vücutta sağlık problemleri görülmesine neden olabilir.

Kayısı Çayı Zayıflatırmı

Kayısı çayı içerdiği lif ve antioksidanlar ile kilo vermek isteyen kişilerin kullanması gereken bir bitkisel çaydır. İçerdiği lifler bağırsak tembelliğine iyi gelerek, bağırsağı ve sindirim sistemini aktif hale getiren kayısı çayı böylece kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize olanak sağlayacaktır. Aynı şekilde antioksidanlar da vücudunuzda detoks etkisi göstererek vücudunuzda tutulan su ve ödemlerden kurtulmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.  Kayısı çayı zayıflatırmı sorusunun önemli cevabı ise zayıflamaya yardımcı olabilir olan özelliğidir.

Zayıflamak İçin Kayısı Çayı Kullanımı

Zayıflamak için kayısı çayı içmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır:

 1. Kayısı çayını tüketirken çok uzun süreli kullanmamaya dikkat edin. Arada ara vererek kayısı çayı kullanmanız daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle ishal ve sindirim sistemi sorunlarının önüne geçersiniz.
 2. Kayısı çayını günde 1 ya da 2 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin.
 3. Vücudunuzu susuz bırakmamak için çay içtiğiniz günler su tüketiminize dikkat edin. Kayısı çayı içerdiği bileşenler dolayı su attırıcı özellik gösteren bir bitki çayı olup, yanında yeterli su tüketilmediğinde vücudunuzu susuz bırakıcı etki göstermektedir.
 4. Kayısı çayını tüketirken, sağlıklı bir beslenme sistemi uygulamaya gayret gösterin. Böylece çaydan maksimum etki alarak, kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
 5. Çayı aç ya da tok karnına içmeniz kilo vermenizde fark göstermeyecektir. Bu nedenle hangi saatte içmek istiyorsanız, çayı o zaman içebilirsiniz.

Kayısı çayı tarifi

Kayısı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kayısı çayı hazırlamanın pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse

 1. Sallama Kayısı Çayı: Sallama kayısı çayı kullanacaksanız, 1 bardak kaynamış suyun içerisine bir poşet atacağınız kayısı çayını 7 – 8 dakika kadar bekletin, bekleme süresinin ardından çayınızı içebilirsiniz. Kayısı çayı oldukça aromatik ve tatlı bir tada sahip olduğu için, ekstradan tatlandırmanıza gerek kalmadan rahat bir şekilde tüketebileceğiniz bir çaydır.
 2. Kuru Kayısılar İle Kayısı Çayı Hazırlama: Kuru kayısılar ile evde kendinize kayısı çayı hazırlamak istiyorsanız; kaynar suyun içerisine atacağınız iki adet küçük parçalara ayrılmış kuru kayısıyı 1 – 2 dakika kadar kaynattıktan sonra, ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar çayı demlemeye bıraktıktan sonra çayınızı içebilirsiniz.
 3. Karışık Bitki Çayı Hazırlama Yöntemi İle Kayısı Çayı Hazırlama: Kayısı çayı hazırlama diğer bir yöntemi de sadece kayısı çayı değil, diğer bitki çayları ile karıştırıp bitki çayı hazırlama yöntemidir. Bunu yaparken, kuru kayısılarınızı diğer bitkiler sadece demlenerek hazırlanıyorsa, kaynatarak diğer bitkilerinizle demlenmesini sağlamak olacaktır. Eğer kaynaması gereken bitkiler varsa, bu bitkiler ile kayısıları kaynatarak kendinize kayısı çayı hazırlayabilirsiniz. Kayısı çayı tarifini de sizler için verdikten sonra burada yazımız sona ermektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.