Kaygı ve Anksiyete İçin Doğal Tedavi Yolları

Kaygı ve Anksiyete İçin  Doğal Tedavi Yolları

Anksiyete ve kaygı bozukluğu bugünün mekanik dünyasında epidemik yükseklik kazanmıştır. Herkes hayatında bir süre kaygı ve endişe yaşar. Vücuttaki semptomları ise korku, huzursuzluk, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, uykuya dalma güçlüğü, baş dönmesi, mide bulantısı, soğuk veya terli eller veya ayaklar, bulantı, yorgunluk ,sinirli, gergin, huzursuz ve sıkıntılı hissetmektir.

Bu duygulara çarpıntı, terleme, titreme, tansiyonun yükselmesi, hızlı nefes alma, kas gerginlikleri, boğuluyormuş hissi gibi fiziksel belirtiler de eşlik eder. Ayrıca kontrolü kaybetme, her an kötü birşey olacakmış hissi, uyku bozuklukları yaşanmaktadır.

Anksiyete ve kaygı bozukluğu tıpkı panik bozukluğa benzer belirtiler gösterir. Kaygının çok şiddetli yaşanması kişinin gündelik hayatını olumsuz etkiler. Kaygı ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde bilişsel davranışçı terapiler ve ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Dolayısıyla durumu yönetmek önemlidir ve birçok kişi bu rahatsızlıkları tedavi için doğal ilaçları çok etkili buluyor.

İşte kaygı ve anksiyete bozukluğunu gidermek için faydalanacağınız  bitkisel yöntemler :

SARI KANTARON

Ciddi derece de gözlenen depresyon sorununa karşı alternatif bir antideprasan olarak ilaç şeklinde alınmalıdır. Kaygı , anksiyete bozukluğu , depresyonun ve distiminin (hafif şiddette ve süreğen bir depresyon) tedavisinde veya tedaviye yardımcı olarak, Atrıca anksiyete ve anksiyeteye bağlı kalp çarpıntıları gibi semptomları hafifletmek için kullanılır.

KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ

Küçük hindistan cevizi gevşemeye teşvik, depresyon mücadele ve bir kas gevşetici olarak çalışan aromatik bir baharattır. Bu nedenle, anksiyete, stres ve depresyon tedavisinde doğru bir seçimdir.. Ayrıca uyku kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kullanım şekli : rahatsızlık ve beyin tükenmesini azaltmak için hindistan cevizi yağı kokusunu teneffüs edin. Yemeğinize düzenli olarak 1/4 çay kaşığı toz küçük hindistan cevizi ekleyebilirsiniz.

PORTAKAL

Portakal ve portakal kabuklarının canlandırıcı kokusu sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, narenciye kokularının depresyonla mücadeleye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olduğuna inanılıyor.

Kullanım şekli : Portakal kabuğunun aromasını solumak ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Daha iyi sonuçlar almak için, bir tencereye birkaç portakal kabuğu koyun ve kaynatın. Endişenizin ortadan kaldırılması için canlandırıcı kokuyu teneffüs edin. Gerektiği gibi tekrarlayın.

SUSAM YAĞI

Aşırı kaygı, kuşkusuz kas gerginliğine neden olabilir. Susam yağı ile yapılan tüm vücut masajı, gergin kasların rahatlamasına yardımcı olur.

Nasıl kullanılır: Susam yağı 6 gram ısıtınız .Saç derisini ve ayak tabanını da dahil ederek vücudun her yerine masaj uygulayın. Bu masajı uygulama saati olarak en iyi vakit sabah duştan önce ve akşam yatmadan hemen önce . Susam yağının yatıştırıcı etkileri sizi günün gerginliğinden uzaklaştırır ve iyi bir gece uykusu elde etmeye yardımcı olur.

PAPATYA

Hafif bir sakinleştirici olan papatya hafif ila orta derecede kaygı tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilen bir bitkidir. Kaygı veya strese bağlı sinirlilik halinde papatya çayı tüketerek önemli ölçüde rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu bitki stresle ilişkili iştah ve baş ağrısını azaltmak için de kullanılabilir.

Kullanım şekli : İki ila üç çay kaşığı kurutulmuş papatya, bir bardak sıcak suda üç ila beş dakika kadar demlenir.Süzdükten sonra isterseniz bal ve tarçın ekleyin. Bu çayı günde iki kez, yaklaşık bir ay boyunca veya iyileşme görene kadar içiniz.

BİBERİYE

Biberiye sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur. Zihinsel aktivitelerin düzenlenmesine yardımcı olur ve anksiyete belirtilerinde rahatlama sağlar.


MELİSA ÇAYI

Melisa çayı sinirlerin yatıştırılmasına yardımcı olur. Anksiyete belirtilerinde rahatlama sağlar.
Bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç melisa yaprağı konulur. Bir süre demlenmesi beklenir ve ardından süzülerek tüketilir. İçerisine limon suyu ile bal da eklenebilir.

REZENE

Bu harika ot, sinirleri yatıştırır ve endişeyi hafifletir. Anksiyolitik (kaygı giderici) etkiye sahip uçucu yağlar içerir. Ayrıca, endişe eşlik eden gastrointestinal semptomları azaltır.

Çözüm 1: Cildinize birkaç kez rezene özü yağı sürün ve kokuyu yaklaşık bir saat boyunca azar azar teneffüs edin. Gerekirse birkaç saatte bir tekrarlayın.

Çözüm 2: Rezene çayı yemekten önce veya sonra düzenli olarak içilebilir. Rezene suyu da yardımcı olacaktır.
ŞERBETÇİ OTU

Şerbetçi otu anksiyete için en etkili çözümlerden biridir. Zihni ve bedeni sakinleştirir. Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz şerbetçiotu eklenir. Demlenmesi için 10 dakika bekletilir. Süzülür ve içerisine biraz da limon suyu eklenerek gün içinde iki kez tüketilir.

KEDİ OTU ( valerian )

Kediotu sakinleştirici ve dinlendirici etkilere sahiptir. Biraz kurutulmuş kediotu bir bardak kaynar suya eklenir. Demlenmesi için bekletilir. Çay şeklinde tüketilir.

Ayrıca mayıs papatyası, çarkıfelek ( passiflora ) çayları tüketebilirsiniz.
Sıcak duş belli bir derecede gevşeme sağlar; endişe verici olduğunda son derece faydalıdır. Bu nedenle, anksiyete ile sıkça karşılaşılan fiziksel ağrılardan ve ağrılardan kurtulduğundan emin olmak için bir saat boyunca her gün bir saat sıcak bir banyo almaya dikkat edin.


Kaygı , anksiyete bozukluğu semptomlarını gidermek için gazete okumak televizyon kanallarından sörf yapmak, gülmek, arkadaşlarınızla sohbet etmek ya da belirli bir işe yoğunlaşmak egzersiz ve bazı aktivitelerde bulunmak endişenizin birincil nedeni olabilecek düşüncelerden uzaklaştırır.

Kereviz vesoğan tüketiminin faydalı olduğunu ispatlanmıştır. Bolca tüketmeye çalışınız.Yastığınıza veya banyonuza birkaç damla lavanta esansiyel yağı damlatmayı deneyin veya bir bardak kaynar suya birkaç damla ilave edin ve hızlı bir sakinleşmek için teneffüs edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz