Kaş Ve Kirpik Dökülmesinin Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri

Kaş Ve Kirpik Dökülmesinin Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri

Vücudumuzun diğer tüylerinde görülen dökülmeler kaş ve kirpiklerde de oluşabilir. Kaş ve kirpiklerde oluşan bu dökülmeler başka hastalıkların habercisi olabilir ya da başka bir rahatsızlık sonucu olmayan ama başka sebeplerden dolayı oluşan dökülmeler şeklinde olabilir. Bölgesel kaş ve kirpik dökülmesi olabildiği gibi tamamen dökülmeler de meydana gelebilir.

Dökülmelerin Nedenleri Nelerdir?

Kalıcı makyaj yapanlarda oldukça sık rastlanır. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan ve işinin profesyoneli olmayan ellerde yapılan kalıcı makyajlar bu dökülmeler büyük olasılıkla sebebiyet verirler. Kalıcı makyajlarda tüy korunması alınması gereken tedbirler arasındadır. Ehil olmayan kişiler bu uygulamaları olması gerektiği gibi yapmadıkları için bu dökülmeler kaçınılmazdır.

Bu dökülmelere sebep olan diğer bir faktör ise aşırı strestir. Stres sonucu oluşan kaş ve kirpik kayıpları geçici olabildiği gibi bazı vakalarda da kalıcı dökülmeler oluşabilir. Kalıcı dökülme olup olmadığını anlamak için 6-8 ay kadar beklemek gerekir. Eğer bu süre zarfında yeniden bir tüylenme oluşmuyorsa meydana kelen dökülme büyük olasılıkla kalıcı demektir.

Yaşanan hastalıklar ve meydana gelen travmalar da bu dökülmelerin sebebi olabilir.

Dökülmeler kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı hastalıklar bazı kişilerde kaş ve kirpik kaybına sebep olabilirken bazı kişilerde ise böyle bir durum oluşmaz. Bazı kişiler stres altında iken tüy dökebilir ve hatta kalıcı bir dökülme oluşabilir ama bazı kişilerde ise asla böyle bir durum oluşmayabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geçici kaş ve kirpik dökülmelerinde bir tedaviye gerek yoktur. Zaten maksimum 8 ay içerisinde tüyler yeniden çıkacaktır. Eğer 8 ay gibi bir süre geçmesine rağmen kaş ve kirpikler yeniden çıkmamış ise bu durum kalıcı bir dökülmedir ve tek çaresi ekim işlemi yapılmasıdır. Kaş ve kirpik ekimi kalıcı dökülmelerde tek tedavi seçeneğidir. Bu nedenle asla kaş ve kirpik çıkarmak için uygulanan bilim dışı ve kulaktan dolma bilgilerle uygulama yapılmaması ve ilaç adı altında satılan ürünlerin asla kullanılmaması gerekir. Çünkü bu tür bilinçsiz yaklaşımlar sonucu daha sonra uygulanacak ekim tedavisinde de zorluklar oluşmasına sebep olunabilir ve ekim işleminin başarısız sonuçlar doğurmasına yol açılabilir. Bu nedenle bitkisel tedavi gibi yöntemlere asla tenezzül edilmemelidir ve bu yönde yazılan çizilenlere de asla itibar etmemek gerekir. Sarımsak sürmek ya da jilet ile kazıtmak gibi yöntemler kaş ve kirpik bölgelerine çok daha ciddi ve geri dönülemez zararlar verebilir. Ve daha sonra uygulanacak ekim işlemlerinin de asla olumlu sonuç vermemesine sebebiyet verebilmektedir.

Tedavi için mutlaka konunun uzmanı bir doktora gidilmelidir. Sorunun kaynağı tespit edilecek ve doktorun yönlendirmesi sonucu gerekli tedavi süreci başlayacaktır. Kaş ve kirpik dökülmesi yaşayan kişiler tıpkı saç dökülmesi yaşayan insanlar gibi bir dermatolog ya da cildiye uzmanı tarafından muayene edilirler.

Kaş ve kirpik ekimleri doktorların yapacağı bir uygulama değildir. Dolayısı ile muayene için gittiğiniz doktor sadece teşhisi koyar ve gerekli tedaviyi önerir. Eğer tedavi sonucu ve en geç bir yıl içerisinde kaş ve kirpikleriniz yerine gelmemiş ise kalıcı bir hasar ve kayıp söz konusu demektir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken tek ekim işlemi yaptırmaktır. Bu tarz işlemler uzman ellerde yapılmalıdır ve kaş ve kirpik ekimi konusunda uzmanlaşmış merkezlerde ve uzman ellerde yapılmalıdır. Kaş ve kirpik ekimi kolay bir işlem değildir. Bu nedenle çok iyi bir araştırma yapılması ve ekim yapılacak merkez iyi seçilmelidir. Yüzlerse saç ekim merkezi olmasına karşın kaş ve kirpik ekim yapacak yetkin kişiler oldukça azdır. Bu nedenle saç ekimi yapan birisine değil bu işin uzmanına kaş ve kirpik ekim işlemi yaptırılmalıdır. Çünkü ayrıca bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bu yöntemi bilmeyen ve olması gereken açılarda ekilmeyen kıllar dik ve orantısız bir görünüm oluştururlar. İşte bu nedenle ekim işlemi yaptırmadan önce gidilecek ekim merkezinin iyi araştırılması gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz