Kas Gevşetici ve Ağrı Kesici İlaçların Zararları Nelerdir?

Kas Gevşetici ve Ağrı Kesici İlaçların Zararları Nelerdir?

Kas Gevşetici ve Ağrı Kesici İlaçların Zararları Nelerdir?

Bazı yaş grubundaki kişiler, gün içerisinde temkinli gezebilmek adına yanlarında sürekli Ağrı Kesici ya da Kas Gevşetici ilaç taşıyarak sürekli faydalarından yararlanmak isterler. Ağrı kesici ilaçlar, kullanım alanları oldukça farklı olup, vücut içerisinde oldukça farklı etkiler meydana getirmektedir. Genel olarak meydana gelen ilk ağrıda dahi kullanılan ağrı kesiciler başta bağ ağrısı olmak üzere eklem ağrıları, soğuk algınlığı, diş ağrıları olmak üzere birçok soruna çözüm getirmektedir. Durumun endişelerinden bahsetmek isteyen eczacılar birliği, ülkemizde her eczacının gün içerisinde minimum 50 paket ağrı kesici sattıklarını dile getirmeleri bu tehlikenin ne boyutlara ulaştığını göstermektedir. Son zamanlarda ateş dürücü olarak dahi kullanılmaları tehlikenin farkına varılmasına neden olmakta.

Ağrı Kesicilerin Zararları

Toplum tarafından Ağrı Kesici ilaçların zararlı olduğu bilinmektedir. Sık tüketimin yapılması durumunda Böbrekler başta olmak üzere karaciğerde meydana gelen tahribatlar, kalıcı bazı hasarların meydana geldiğini ifade etmekte. Kişilerin vücutsal yapılarına göre değişiklik gösteren tahribat güçleri genel olarak böbrekler üzerinde yoğun bir etki meydana getirmekte. Sürekli ve sık bir tüketim özellikle karaciğerlerde toksin birikimine neden olduğu gibi karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi sorunların meydana gelmesine neden olmakta. Hatta bazı kişilerin vücutlarında bulunan hassas alerjik yapılar ilk kullanımlarda dahi bazı etkilerin meydana gelmesine neden olmakta. Bunun nedenleri üzerine çalışmalarda bulunan bilim insanları, alerjilere neden olabilecek bazı maddelerin bu tür ilaçlar içeriğinde olmasından dolayı olduğunu ifade etmekte. Özellikle belirli bir yaş grubu üzerindeki kişilerde oldukça zararlı durumlar meydana getiren ilaçlar, felç riskinin oluşabilmesine dahi olanak sağlamakta. Bağımlılık durumuyla eş değer bir özelliğe sahip olan ilaçlar aynı zamanda dikkat dağınıklılığı gibi temel bazı sorunlara da neden olmakta.

Kas Gevşetici İlaçların Kullanımı

Özellikle spor yapan kişiler genel olarak birçok aşamda kullanılmakta olup bilinçsiz bir çalışma sonucunda meydana gelen ağrılara çözüm getirebilmek amacı ile kullanılmakta. Isınma işlemi yapıladan yorulan kaslar, gün sonuna şiddetli ağrılar ile hasarın durumu göstermektedir. Bu aşamda bir çare olarak gösterilen Kas Gevşetici ilaçlar, başta romatizma ağrıları olmak üzere felç, fıtık, eklem ağrıları, adele yırtıkları gibi sorunların çözümü sırasında da kullanılmaktadır. kas Gevşetici ilaçlar, insanın doğrudan sinir merkezine müdahale ettiği için bölgede bulunan kasılmaları, ağrı ve sancıları anlık olarak kontrol altına almaktadır. Bu tür ilaçların kullanımı sonrasında meydana gelen durumlardan bahsetmek gerekirse;

Kas Gevşetici İlaçların Zararları

Meydana gelen her ağrı sonucunda bu tür ilaçları kullanmak oldukça zararlı olabilir. Özellikle bel ve boyun fıtığı ile mücadele eden kişilerin bu tür ilaçlardan uzak durması gerekmektedir. Kas gevşetici ilaçların temel noktası kasların neredeyse tamamının uyarılmasına, vücuda binen ağırlığın kemikler üzerine binmesine neden olmakta. Bu tür ürünlerin kullanımı tamamen doktor kontrolünde olup büyük oranda hastane ortamında yapılması gerekildiğini belirtmek istiyoruz. İlacın kullanımından doğan yan etkilerde ise; bazı bölgelerde kemik kırıklıkları, kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık, halüsinasyon, görme sorunları gibi birçok yan etki bulunmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz