Kas Ağrısı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

Kas Ağrısı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

Kas ağrıları ağır bir egzersiz sonrası, küçük yaralanmalar veya kasın darbe alması gibi nedenlerle görülebilir. Egzersiz veya diğer nedenlerden dolayı görülen ağrılar sadece etkilenen kasın ağrımasına neden olur. Yani normalden fazla ve hızlı yürüyüş yapmanız nedeniyle bacak kaslarınız ağrır. Ya da çok fazla mekik çekerseniz karın kaslarınız ağrır. Aynı zamanda uzun zaman çalışmayan kas gruplarını çalıştırmaya başlamanız da bu kasların ağrımasına neden olabilir.

Eğer kas ağrısı vücut genelinde görülüyorsa ya da zorlamadığınız kaslarınız ağrıyorsa bunun nedeni farklı olabilir. Zorlanma ve ağır fiziksel aktivite sonrası kas ağrısının ortaya çıkması 12-48 saati bulabilir. Özellikle egzersiz yapanların kaslarını fazlaca yorduktan sonra teri üzerlerinde soğutmaları da kas ağrılarına neden olabilir.

Kas Ağrısı İçin Evde Yapılabilecekler
– Ağrıyan kasın şişliğini almak ve kas ağrısının şiddetini azaltmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem soğuk komprestir. Soğuk kompres torbası hazırlamak için küçük bir torbaya 6-7 tane buz koyun, havasını iyice aldıktan sonra torbanın ağzını bağlayın ve kasın üzerine koyun. Fazla bastırmayın ve 20 dakika kadar bekletin. Gün içinde ağrı şiddetlendikçe soğuk kompresi tekrarlayabilirsiniz. Buz yoksa buzlukta sakladığınız paketlenmiş hazır gıdalarını kullanabilirsiniz.

– Ağrıyan kası yukarıda tutmak kasa olan kan akışını azaltarak hem şişliği hem de ağrıları hafifletecektir. Bacak kaslarınız ağrıyorsa ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatın. Kol kasınız ağrıyorsa kolunuzu yukarda tutmaya çalışın.

– Sıcak bir duş damarları genişleterek kan dolaşımını kolaylaştırır ve ağrıyı hafifletir.

– Ağrınız geçene kadar kendinizi kesinlikle zorlamayın ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçının. Bacak kaslarınız ağrıyorsa fazla yüklenmeyin ve olabildiğince az yürüyün.

– Ağrıyan kasa rahatlatıcı nane yağıyla hafif bir masaj yapabilirsiniz.

– Eğer ağrılar son fiziksel aktiviteden 3-4 gün sonra hafiflemeye başlamadıysa veya ağrılar şiddetini arttırıyorsa doktora görünmeniz gerekebilir.

Unutmamanız gereken en önemli şey ağrıyan kas grubunu fazla yormamak ve bir süre dinlendirmektir. Aksi halde daha kötü ağrılara ve vahim sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu yazı kas ağrısı tedavisi, kas ağrısı neden olur ne kadar sürer, kas ağrısı nasıl geçer anlaşılır tedavi edilir, kas ağrısına ne iyi gelir için egzersiz, kas ağrılarının nedeni nerelerde olur nedenleri nasıl giderilir evde tedavi konusunda yazılmıştır.

kas ağrısına ne iyi gelir, kas agrısı nasıl gecer, kas ağrıları nerelerde olur, kas agrisi neden olur, kas ağrıları nasıl geçer, spor yapanların kas ağrıları nasıl geçer, kas ağrısı nerelerde olur, kas agrisina ne iyi gelie, kas agrısı nedır, kas ağrısı nasıl anlaşılır

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz